LibreOffice

Allikas: Pingviini viki

LibreOffice (lühend LibO) on vaba ja avatud lähtekoodiga kontoritarkvarapakett, mida arendab koostöös kasutajatega mittetulundusühing The Document Foundation.

LibreOffice'i esmaversioon 3.3.0 avaldati 25. jaanuaril 2011. Katseversioon 3.3.0 Beta 1 oli saadaval juba 28. septembrist 2010. LibreOffice'i aluseks on OpenOffice.

LibreOffice on ühilduv enamiku kontoritarkvarapakettide poolt loodud failivormingutega. Vaikimisi kasutab LibreOffice OpenDocumenti failivorminguid. Ka MS Office 2016 ja uuem on võimeline avama ning salvestama OpenDocumenti vormingutesse. Siiski ei ole soovitav failivahetust impordile-ekspordile rajada. See tähendab seda, et kui kasutatakse OpenDocumenti vorminguid, siis tuleb ka vastavat tarkvara kasutada. LibreOffice on üks parimaid naturaalselt OpenDocumenti vorminguid toetav tarkvara, mida on väga soovitav kasutada. Kui aga soovitakse MS Office'i failivorminguid kasutada, siis tuleb kasutada ka MS Office'i enda naturaalselt toetatud failivorminguid.

Kui erinevate kontoritarkvarade kasutajad peavad koostööd tegema, siis on mõistlik valida enamusele sobiv failivorming ja seda siis pilvepõhise tarkvara abil kasutada. Näiteks MS Office'i failivormingute jaoks sobib MS OneDrive, OpenDocumenti jaoks sobib Nextcloud (siis on ka salvestusvõimalus olemas) ja sellele lisatav LibreOffice'i põhjal tehtud Collabora Online. Sisuliselt on Nextcloud vaba analoog Office 365'le. Näiteks on Eesti riik pakkumas kodanikele tasuta Nextcloudi kasutada.

Veebipõhist tarkvara aitab mugavaks kasutamiseks arvutis valmis panna vastav tarkvara.

LibreOffice vastab täielikult MKMi koosvõime raamistiku PDF-dokumendile Riigi IT-arhitektuur (lk 38 alates) ja on väga soovitav kasutada nii avalikus -, äri-, kui erasektoris. Muuhulgas on OpenDocument kohustuslik sõjalise liidu NATO liikmesriikidele, kuhu ka Eesti kuulub.

Viited

inglise keeles: