Mängimine Linuxis

Allikas: Pingviini viki
Tux resized.png Täienda seda artiklit, kui oskad!


Paljud Linuxi kasutajad küsivad, kas Linuxis on võimalik ka mänge mängida. Vastus on alati jah - on küll. Kuid nüüd tekib probleem sellega, et kust neid mänge siis saada. Kuidas paigaldada jne. Selleks otsustasingi koostada selle õpetuse, kuhu kokku koguda erinevad Linuxitele mõeldud mängude lingid ja ühtlasi ka nende paigaldamiste õpetused.

See juhis toob näiteid Estobuntu põhjal.

Spetsiaalselt Linuxi jaoks tehtud mängud

Esmalt tooks ära mõned vabavaralised Linuxi mängud.

Linuxi jaoks spetsiaalselt tehtud vabavaralised mängud on üldiselt saadaval mõnes paketivaramus, nt PlayDeb vms. See tähendab, et neid saab paigaldada otse tarkvarakeskusest või paketihaldurist. Tuleb lihtsalt võtta lahti mängude kategooria ja asuda proovima, vajadusel lisada mängudele spetsialiseerunud varamuid.

Loomulikult võib mängu alla laadida ka autori/tootja kodulehelt, kui see Linuxit toetab, kuid paketivaramute kasutamine on turvalisem valik.

Linuxi peal töötavad mängud

On hulk mänge, mis on ametlikult välja antud mingi vaheliidesega, mis paneb nad Linuxi peal tööle, kuigi nad pole Linuxi jaoks eraldi kompileeritud. Kasutaja jaoks pole neil suurt vahet spetsiaalselt Linuxi jaoks tehtud mängudega, sest vaheliides on ära peidetud.

Steam

Seoses Windows 8 külge lahutamatul moel liidetud veebipoega otsustas Valve oma populaarse Steami platvormi ka Linuxile portida. Rakendus on hetkel beetaversioonina kõigile huvilistele vabalt saadaval; samuti pakutakse ka mõningaid mänge. Kuigi nimekiri täieneb ilmselt pidevalt, on Valve esimese mänguna portimiseks valinud meeskondliku virtuaallihurluse esimeses isikus: portimisel on Team Fortress 2, mis sobiva graafikadraiveri olemasolul peaks suurema vaevata paigalduma.

Steam on mõeldud töötamaks Ubuntu viimastel versioonidel ning jookseb seega ka tolle derivaatidel nagu näiteks Linux Mint. Paigaldamine käib koduse DEB paketi abil, kuigi mõned mängud vajavad teeke, mida Steam paigaldamiseks ei paku.

Linuxi peal emulaatorite või vaheliideste abil töötavad mängud

Tuntumad vaheliidesed/emulaatorid Windowsi mängude Linuxi peal jooksutamiseks on Cedega, Playonlinux ja Crossover. Muude konsooli- ja arvutitüüpide emulaatoreid leidub varamutes samuti piisaval hulgal. Vaheliidesega jooksutamise eripära on see, et mängutootja üldiselt ise ei garanteeri mängu töötamist Linuxi peal, aga kasutajad saavad enamasti liidese niimoodi seadistada, et mäng töötab. Mõnikord on selleks vaja parajalt nikerdamist, aga kasutajad jagavad ka tehtud seadistusi teistega, mis teeb asja lihtsamaks.

Kuidas kasutada PlayOnLinuxit

  • Paigalda pakett playonlinux
  • Käivita Playonlinux
  • Vali "Paigalda uus"
  • Vali mäng/programm vastavast menüüst (või vali manuaalne paigaldamine)
  • ...

Seadistamisjuhiseid ja ühilduvuspäringuid

Virtuaalmasinas töötavad mängud

Virtuaalmasinas (nt Virtualbox) töötavad teoreetliselt kõik mängud, kui riistvara suudab vedada välja mängu enda ja virtualiseerimistarkvara.

Vaata ka