CAD tarkvarad Linuxis

Allikas: Pingviini viki

Windowsi maailmas on lihtsane jooniste tegemiseks kindlasti kõige tuntum programm AutoCad, mis töötab WINE abil küllaltki hästi.[1] See artikkel käsitleb seevastu "kohalike" Linuxi CAD-tüüpi programme, mis ka oma koduses keskkonnas stabiilsemalt töötavad.

QCad

Üheks kõige enam soovitatud Linuxi CAD-programmiks on QCad. Ubuntu repositooriumis on kohe olemas QCadi paketid, sest selle tarkvara Linuxi versioon on kaitstud GPL litsentsiga. Selle paigaldamiseks pole vaja teha muud, kui paigaldada pakett qcad. Ise valite, kas paigaldate selle Synapticu abil või siis Terminalis APT-d kasutades. Väike ekraanipilt ka töötavast QCadist:

Qcad.png

Nagu näha, sarnaneb selle ülesehitus üsnagi AutoCadiga. Seega põgusa tutvuse järgi võib öelda, et tavaline kasutaja, kellel ainult mõningaid jooniseid teha vaja, suudab selle tarkvaraga lihtsalt oma tegemised ära teha. Saadaval on ka dokumentatsioon QCadile. See tuleb paigaldada paketiga qcad-doc ja siis on teil võimalik kasutada QCad-is helpi all olevat Qcadi käsiraamatut. Kuigi kirjelduse järgi peaksid seal ka õpetused olema, mina neid sealt ei leidnud. Küll aga leidsin ma juhendeid QCadi looja firma kodulehelt: http://www.ribbonsoft.com/qcad_doc_animations.html Õpetused on GIF vormingus.

AutoCADi DWG failid QCadis

QCad ei toeta AutoCAD-i DWG vormingut, mida toetavad ainult üksikud tarkvarad. Üheks võimaluseks AutoCAD-i DWG failide avamiseks Linuxi keskkonnas on need QCadi poolt avatavasse DXF vormingusse teisendada.

Probleem tekib teisendaja leidmisel. On olemas küll Open Design Alliance, kuid nende pakutud lahendus on väga hädine ja avatud lähtekoodi ja vabavara austajatel pole seal midagi teha. Juba registreerimine on tehtud tigupostiga protseduuriks, kus tuleb läbida mitmeleheküljeline kasutustingimustega nõustumine. Tegu pole mitte mingi avatud üritusega, vaid kattevarjuga Autodeskile, oma toodete ja vormingute populariseerimiseks. Enamus seal lehel olevaid materjale on nähtavad ainult liikmetele ja niisama ligi neile ei pääse. Seega pole võimalik kasutada ka sellist tarkvara nagu LX-Viewer, sest sellele vajalike lisasid pole võimalik alla laadida. Kuid erinevaid AutoCAD-i vaatlejaid Wine all katsetades leidus siiski Open Design Alliance lehel DWG <--> DXF teisendaja, mida on võimalik ka läbi WINE'i avada.

Seega laadige endale alla DWG Converter, pakkige see lahti, ning leidke selline fail nagu DConvertWin.exe. Käivitage see WINE'iga. Teile avaneb järgnev pilt:

DConvert.png

Valige sealt oma fail, valige uue faili salvestamise sihtpunkt ja faili tüüp, ning klõpsake OK. Ja ongi kõik, ning teile tehakse ilusti DWG failist DXF fail, mida saate juba muuta QCadiga.

Tähelepanu! DWG Converteri lehekülg on nähtavasti ära kadunud. A9CAD peaks sama töö ära tegema [2].

Muud

CYCAS

2D, 3D ja arhitektuuri CAD. Loodud disaine saab renderdada POV-RAY abil. Tasuta mitteäriliseks kasutamiseks.

Viited

Desi-III

Võimas 2D CAD süsteem.

Viited

Pro/ENGINEER

Parametric Technology Corporation poolt arendatav tasuline 3D CAD tarkvara.

Viited

SagCAD

2D CAD/CAM süsteem.

Viited

UGS NX

Siemens Automation & Drives poolt arendatav tasuline CAD/CAM/CAE PLM komplekt.

Viited

Bricscad

LibreCAD

2d cad