Vigade vältimine CD tooriku kirjutamisel

Allikas: Pingviini viki
(Ümber suunatud leheküljelt Corrupted)

Vahetevahel juhtub, et paigaldamise käigus annab paigaldaja teada midagi stiilis, et "File xxx is corrupt". Rahvakeeli tähendab see, et fail on vigane. Tõenäoliselt juhtub see kas internetist faili alla laadimisel või CD plaadi kõrvetamisel.

Allalaadimine

Faili serverist alla laadimisel võib ikka midagi valesti minna, eriti suuremate failide puhul. Seepärast annavad paljud failiserverid ka võimaluse MD5 koodi vaatamiseks. See peab alla laaditud faili MD5 koodiga võrdne olema.

Alla laaditud faili MD5 koodi teada saamiseks kasuta programmi md5sum, kujul md5sum <faili nimi>.

Näiteks selline käsklus annab kodukataloogis (~/) asuva kubuntu-7.10-alternate-i386.iso faili MD5 koodi:

md5sum ~/kubuntu-7.10-alternate-i386.iso
Vihje: Et faili nime kiiresti sisestada, sisesta faili nime algus. Seejärel vajuta TAB klahvi, et ülejäänud osa nimest automaatselt sisestada.

Kui MD5 koodid on samad, siis on ohutu iso faili toorikule kõrvetada. Kui mitte, siis on fail vigane, ning tuleb uuesti alla laadida.

Tooriku kõrvetamine

Teine ohtlik samm on tooriku põletamine. Seepärast on erinevate Linuxi distributsioonide algmenüüs tavaliselt valik Check CD for defects, mis kontrollib üle, kas CD kõrvetamine õnnestus.

Vigu võib tekkida siis, kui arvutiga tehakse CD kõrvetamise ajal midagi muud, ning jõudlust jääb väheks. Et riske minimeerida, tuleks CD kõrvetamise kiirus madal hoida.