Gentoo paigaldamine kiirjuhend

Allikas: Pingviini viki


Gentoo Linuxi x86 paigaldamise kiirjuhend

Paigaldusmeedia

Alustuseks tõmmake endale CD mõnest Gentoo peeglist. ISO failid leiate kataloogist releases/<arhidektuur>/<release>/installcd. Minimaalne paigaldamise CD on hea interneti põhise paigalduse korral. Universaal CD-ga on aga võimalik läbi viia ka ilma võrguta paigaldus. Kirjutage valmis CD ja buutige sellega. Buutimisel vajutage F2, et näha millised valikud on buutimiseks. Kui olete süsteemi üles buutinud, siis peate käivitama pcmcia init skripti, kui Teie arvuti kasutab PCMCIA kaarte. Installatsiooni CD lubab Teil veel käivitada sshd server, lisada tavalisi kasutajaid, käivitada irssi-t (käsurea chat klient) ja surfata veebis lynx-i või links2 abil.

Võrgu seadistamine

Kui Teie võrk juba ei tööta, siis võite kasutada net-setup skripti abi, et seda seadistada. Võimalik, et Teil on vaja ka laadida oma võrgukaardi toetus modprobe abil. Kui kasutate ADSL ühendust, siis kasutage adsl-setup ja adsl-start skripte. PPTP toetuseks muutke eelnevalt /etc/ppp/chap-secrets ja /etc/ppp/options.pptp ja seejärel kasutage pptp <server ip>. Traadita ühenduse korral kasutage iwconfig, et paika panna traadita võrgu parameetrid. Siis käivitage net-setup uuesti või käivitage ifconfig, dhcpd ja/või route manuaalselt. Kui Teie võrguühendus kasutab proxit, siis ärge unustage export http_proxy, ftp_proxy ja RSYNC_PROXY käskusid käivitamast.

Ketaste seadistamine

Kasutage fdisk või cfdisk et luua vajaminevad partitsioonid. Vaja on vähemalt kahte partitsiooni swap (type 82) ja ühte Linuxi partitsiooni (type 83).

Kasutage mke2fs, mke2fs -j, mkreiserfs, mkfs.xfs ja mkfs.jfs, et luua endale meelepärased failisüsteemid partitsioonnidele. Kasutades mkswap ja swapon käske pange süsteem kasutama Teie swap ala. Nüüd mountige värskelt loodud partitsioonid /mnt/gentoo alla. Looge vajadusel ka teised kataloogid mount punktidele (näiteks /mnt/gentoo/boot').

Valmistame ette stage

Esiteks kontrollige, et kuupäev ja aeg oleksid õiged, kasutades date KKPPhhmmAAAA käsku (KK-kuu, PP-päev, hh-tunnid, mm-minutid, AAAA-aasta). Järgnevalt laadige alla stage kataloogi /mnt/gentoo mõnest Gentoo peeglist või kasutage CD-l olevat staget (/mnt/cdrom/stages). Minge kataloogi /mnt/gentoo ja pakkige stage lahti, kasutades käsku tar -xvjpf <teie stage tar fail>. Paigaldage Portage näidis (snapshot), kui Teil ei ole võrguühendust, siis minge /mnt/gentoo/usr ja käivitage seal käsk tar -xvjf /mnt/cdrom/snapshots/<snapshot>. Võrguühendusega paigalduse korral kopeerige vajalik Portage näidis nagu stage kopeerisite ja pakkige ta samasse kohta lahti. Ilma võrguta ühenduse korral kopeerige source failid /mnt/cdrom/distfiles kataloogi /mnt/gentoo/usr/portage/distfiles Muudke vastavalt oma vajadustele /mnt/gentoo/etc/make.conf faili (USE, CFLAGS, CXXFLAGS lippe kasutades). Võite selleks kasutada tekstiredaktorit nano. make.conf faili kohta leidub ka samas kataloogis make.conf.example, mida võite kasutada.

Gentoo baassüsteemi paigaldamine

Mountige esmalt /proc failisüsteem, kopeerige üle /etc/resolv.conf fail ja seejärel chroot-ige ennast oma uue Gentoo süsteemi külge.

mount -t proc none /mnt/gentoo/proc
cp /etc/resolv.conf /mnt/gentoo/etc/
chroot /mnt/gentoo /bin/bash
env-update && source /etc/profile

Kui Teil on olemas toimiv võrguühendus, siis käivitage emerge –-sync käsk, et uuendada oma Portage puud. Järgnevalt tehke kindlaks, et /etc/make.profile näitaks õiget profiili. Vaikimisi valik peaks sobima enamusele kasutajatest, alamprofiilid on olemas erinevatele kernelitele (nagu näiteks 2.4/ 2.4-kerneli kasutajatele) Profiili saate muuta kasutades ln -sf käsku.

  • Bootstrapping-ut (ei ole võimalik kasutada ilma võrguühenduseta) saate kasutada scripts/bootstrap.sh kataloogis /usr/portage.
  • Süsteemi paigaldamiseks (ei ole võimalik ilma võrguühenduseta) käivitage emerge -e system (või -N kui te ei muutnud vaikimisi CFLAGS/CXXFLAGS lippe).

Kerneli seadistamine

Pange paika oma ajatsooni info muutes /etc/localtime symbolic lingi viit õigele asukohale /usr/share/zoneinfo kataloogis, kasutades ln -sf-i. Paigaldage kerneli lähtekood(source) kausta /usr/src/linux (gentoo-sources ja vanilla-sources on olemas CD-l) ja kasutades make menuconfig käsku seadistage endale meelepärane kernel. Peale seda käivitage make &&make modules_install. Kopeerige arch/i386/boot/bzImage kausta /boot. Te võite samuti paigaldada emerge genkernel abil endale genkerneli ja lasta sellel kogu seadistus ära teha. Genkerneli kasutajad peavad lisaks emerge coldplug ja lisama selle käivitusnimekirja rc-update add coldplug default.

Süsteemi seadistamine

Muudke oma /etc/fstab fail vastavalt oma süsteemile, näiteks selliseks:

/dev/hda1   /boot     ext2    defaults,noatime     1 2
/dev/hda2   none      swap    sw                   0 0
/dev/hda3   /         ext3    noatime              0 1
none        /proc     proc    defaults             0 0
none        /dev/shm  tmpfs   nodev,nosuid,noexec  0 0
/dev/cdroms/cdrom0    /mnt/cdrom    auto      noauto,user    0 0

Muudke /etc/conf.d/hostname ja /etc/conf.d/domainname faile vastavalt vajadustele. Käivitage rc-update add domainname default ja seadistage failis /etc/conf.d/net oma võrk. Lisage net.eth0 init skript vaikimisi käivitusnimekirja rc-update add net.eth0 default. Kui Teil on mitu erinevat võrgukaarti, siis linkige need net.eth0 init skripti ja lisage nad samuti vaikimisi käivitusnimekirja. Muudke faili /etc/hosts vastavalt vajadusele nagu järgnevalt näidatud: (Staatilise IP korral)

127.0.0.1     localhost
192.168.0.5   jenny.homenetwork jenny
192.168.0.6   benny.homenetwork benny
192.168.0.7   tux.homenetwork tux

(Dünaamilise IP korral)

127.0.0.1     localhost.homenetwork tux localhost

Paigaldage emerge pcmcia-cs ja lisage ta vaikimisi käivitatavaks, kui Teil on vaja PCMCIA tuge. Pange paika root kasutaja salasõna, kasutades passwd käsku. Muudke vastavalt enda vajadustele /etc/rc.conf, /etc/conf.d/rc, /etc/conf.d/keymaps, /etc/conf.d/clock faile.

Süsteemi vahendite paigaldamine

Linuxi 2.4 kerneli kasutajad peavad nüüd emerge --unmerge udev ja emerge devfsd Paigaldage süsteemi logija, näiteks syslog-ng ja lisage see vaikimisi käivitausnimekirja. Samuti lisage süsteemi cron deemon näiteks vixie-cron, seda muidugi siis, kui vajate seda. Paigaldage vajalikud failisüsteemi vahendid xfsprogs, reiserfsprogs ja/või jfsutils ja võrguvahendid dhcpcd või rp-pppoe

Bootloaderi seadistamine

Lisage emerge abil grub või lilo. Muudke vastavalt oma konfiguratsioonile /boot/grub/grub.conf või /etc/lilo.conf faili. Järgnevalt on mõlemi näidised:

#Näidis grub.conf
default 0
timeout 30
splashimage=(hd0,0)/grub/splash.xpm.gz

# genkerneli kasutajatele mõeldud conf
title=Gentoo Linux 2.6.11-r3
root (hd0,0)
kernel /kernel-genkernel-x86-2.6.11-gentoo-r3 root=/dev/ram0 init=/linuxrc   ramdisk=8192 real_root=/dev/hda3 udev
initrd /initramfs-genkernel-x86-2.6.11-gentoo-r3
 
# Tavalise kerneli kasutajatele mõeldud conf
title=Gentoo Linux 2.6.11 r3
root (hd0,0)
kernel /kernel-2.6.11-gentoo-r3 root=/dev/hda3

# Juhul, kui Teil on windowsiga dual-boot
title=Windows XP
root (hd0,5)
makeactive
chainloader +1
#Näidis lilo.conf
boot=/dev/hda
prompt
timeout=50 
default=gentoo

# Tavalise kerneli kasutajatele mõeldud conf
image=/boot/kernel-2.6.11-gentoo-r3
 label=gentoo
 read-only
 root=/dev/hda3
# genkerneli kasutajatele mõeldud conf
image=/boot/kernel-genkernel-x86-2.6.11-gentoo-r3
 label=gentoo
 read-only
 root=/dev/ram0
 append="init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/hda3 udev"
 initrd=/boot/initramfs-genkernel-x86-2.6.11-gentoo-r3
# Kui Teil on dual-boot Windowsiga
other=/dev/hda6
 label=windows

GRUB-i kasutajd peavad paigaldama GRUB-i MBR-ile. Selleks kasutada grub-install /dev/hda peale /proc/mounts kopeerimist kataloogi /etc/mtab. LILO kasutajad peavad käivitama /sbin/lilo.

Väljuge crooditud süsteemist, unmountige kõik failisüsteemeid ja taaskäivitage arvuti.

Paigaldamise lõpetamine

Logide süsteemi sisse root kasutajaga ja lisage useradd -m -G <grupid, kuhu uus kasutaja kuulub> <kasutajanimi> kasutades kasutaja ka tavaliseks kasutamiseks. Kui Teil pole võimalik kasutada võrguühendust, siis mountige Package CD /mnt/cdrom ja export PKGDIR="/mnt/cdrom". Nüüd võite paigaldada muud tarkvara nagu näiteks KDE, kasutades lihtsalt käsklust emerge -k <paketinimi>

Olete edukalt paigaldanud Gentoo baassüsteemi!