Sissejuhatus käsuritta

Allikas: Pingviini viki
(Ümber suunatud leheküljelt Käsurida/Sissejuhatus)

Haara juhtohjad

Käsud võimaldavad sul oma arvutis teha igasuguseid võimsaid asju. Selle demonstreerimiseks vaatame igapäevast tegevust, mis võib sulle tuttav olla. Kui juhtud kasutama digikaamerat, siis on sul arvutis tõenäoliselt kaust piltidega. Kujutle, et sa soovid muuta pildi profiil.jpg suurust nii, et selle laius oleks 300 pikslit ning seejärel salvestada selle uue pildina nimega profiil_väike.jpg.

Kasutades piltide redigeerimise tarkvara, võivad vajalikud sammud olla järgnevad:

  1. Ava menüüst piltide redigeerimise rakendus.
  2. Klõpsa menüüst Fail>Ava.
  3. Lehitse pilte sisaldavat kausta.
  4. Klõpsa pildifailil profiil.jpg ning seejärel nupul Ava.
  5. Pildi suuruse muutmiseks klõpsa menüüst Pilt>Muuda pildi mõõtmeid.
  6. Määra uueks laiuseks 300 pikslit ning klõpsa nupul Vii mõõtu.
  7. Pildi salvestamiseks klõpsa menüüst Fail>Salvesta kui.
  8. Sisesta pildi uueks nimeks profiil_väike.jpg ning vajuta nupul Salvesta.

K profiil.png

Kasutades käsurida, saavutad sama tulemuse, kui sisestad järgneva käsu:

 convert -resize 300 profiil.jpg profiil_väike.jpg

See on 1 samma käsureal 8 sammu asemel graafilises liideses. Võib-olla sa arvad, et 7-st sammust pääsemiseks pole see aeg, mis sa veedad lugedes seda juhendit ja õppides käske, seda väärt. Aga mis siis kui seal oleks 30 pilti, mis suuruse muutmist vajavad? Kas sa endiselt tahaks avada kõik pildid eraldi ning korrata seda protsessi 30 korda, kasutades piltide redigeerimise rakendust? See teeb kokku 240 sammu, mille pead läbima. Kas sa parema meelega ei trükiks ühte käsku, et töö tehtud saaks?

Üksainus käsk suudab ära teha sama töö, olenemata, kas sul on 30 pilti, 300 või 3000. See on üks mõjuvamatest põhjustest alustamaks käsurea kasutamist. See võib küll alguses aega võtta ja raske olla, aga pikemas perspektiivis säästab see palju aega. Veel tähtsam on see, et käsurea õppimine avab huvitavaid ja lahedaid võimalusi töö tegemiseks. Vaatame veel põhjuseid, miks käsurea õppimine on hea mõte.

Kokkuvõtlikult käsurea kasutamise eelistest

Paljud inimesed, kes proovivad käsurida, on selle võimalustest nii hämmastunud, et ei taha enam graafilise kasutajaliidese juurde tagasi pöördudagi! Miks? Noh, lühidalt öeldes pakub käsurida võrreldes üldise graafilise tarkvaraga järgnevaid peamisi eeliseid:

  • Paindlikkus. Graafiliste rakendustega tabad sa teinekord piiranguid, leides, et sa lihtsalt ei saa teha, mida tahad või pead rakenduse piirangute ületamiseks leidma kohmakaid lahendusi. Töötades käsureal võid sa käske kombineerides luua piiramatus hulgas uusi ja huvitavaid funktsioone. Käske loovalt kombineerides võid sa panna käsurea tegema täpselt seda, mida sa tahad -- see annab sulle kontrolli oma arvuti üle.
  • Usaldusväärsus. Graafilised rakendused on tihti toored või lausa ebastabiilsed. Vastandina on enamus tööriistu, mida käsurida pakub, väga töökindlad. Üks põhjus selleks on nende küpsus: vanimad käsurea rakendused pärinevad hilistest 70-ndatest, mis tähendab seda, et neid on testitud kolm kümnendit. Samuti kalduvad nad töötama samal viisil mitmetel operatsioonisüsteemidel, seda ei saa aga öelda enamuse graafiliste tööriistade kohta. Kui sa tahad Šveitsi armeenuga, millele toetuda, siis on käsurida just sinu jaoks.
  • Kiirus. Graafika võib sinu arvuti riistvaralistest ressurssidest ära hammustada suure osa, põhjustades sellega aeglust ja ebastabiilsust. Käsurida kasutab arvuti ressursse aga palju säästvamalt, jättes mälu ja arvutusjõudluse tegevustele, mida sa tegelikult soovid teostada. Käsurida on loomulikult ka kiirem: selle asemel, et klõpsida läbi pikki teekondi graafilistes menüüdes, võid sa sisestada käske tosina klahvivajutusega ning tihti rakendada neid mitmele failile korraga või siis teistele objektidele. Kui sa oled kiire tippija, siis võimaldab see sul drastiliselt oma produktiivsust kasvatada.
  • Kogemus. Käsurea kasutamine annab hea õppimise kogemuse. Kasutades käsurida, suhtled sa oma arvutiga palju otsesemalt kui graafilisi rakendusi kasutades, õppides seejuures arvuti sisemist hingeelu: käsurea regulaarne kasutamine on aluseks GNU/Linuxi guruks saamisel.
  • Lõbu. Oled sa kunagi tahtnud olla nende lahedate arvutihäkkerite moodi, kes panevad GNU/Linuxiga masina tegema asju, millest sa pole isegi unistanud? Peaaegu kõik neist teevad seda kasutades käsurida. Kord, kui oled selle võimsa tööriista kasutamise ära õppinud, leiad sa end tegemas lõbusaid ja huvitavaid asju, mida sa ei pidanud isegi võimalikuks.

Skriptimise väärtus

Aga oota, seal on veel! Sa võid salvestada käske tekstifailidena. Neid tekstifaile kutsutakse skriptideks ja neid võib kasutada selle asemel, et sisestada pikki käskude seeriaid iga kord uuesti. Näiteks, kui sa salvestad käsu failina nimega minukäsk.sh, ei pea sa seda uuesti sisestama vaid võid lihtsalt tippida:

 minukäsk.sh

Lisaks sellele on võimalik käske lihtsamalt või keerulisemalt kokku kombineerida. Samuti on skriptide käivitumist võimalik ajastada määratud ajale või kuupäevale, või siis mingi kindla sündmuse toimumisele arvutis.

Ka võid sa kirjutada skriptid nii, et need küsivad käivitamisel sinult lisainfot. Näiteks piltide suuruse muutmise skript võib sinult enne töö alustamist küsida, et milliste mõõtmetega peaks uued pildid olema.

Oled sa kunagi kaugeltki midagi sellist proovinud teha graafilise kasutajaliidesega? Võib-olla näed sa nüüd, kuidas töötamine käsureaga avab arvutikasutamises hoopis uue maailma.

Originaalallikas: CommandLineIntro (en)

Vaata ka