KDE kiirendamine

Allikas: Pingviini viki

Alustuseks

Antud KDE kiirendamise juhend põhineb KDE Wiki lehel ilmunud õpetusel KDE kiirendamise kohta. Siin on antud näpunäiteid, kuidas kiirendada oma KDE-l põhinevat süsteemi. Kuigi KDE ise on valmiskujul juba arendajate poolt võimalikult optimeeritud, võite sellegipoolest avastada, et soovite oma süsteemi veelgi kiirendada. Selleks on siia kokku kogutud mitmesuguseid näpunäited.

Ära optimeerimisega hoogu mine!!!

Käesolev hoiatus on peamiselt algajatele, kes ei tea, mis teenuseid nad seiskavad ja kustutavad. Ärge püüdke oma KDE-d ka liiga palju optimeerida. Muidu võite ühel hetkel avastada, et Teil on tõesti ülikiire arvuti, ainult et ilma aknahaldurita. Seega ärge eemaldage näiteks startkde skriptist elemente, mille otstarvet Te ei tea.

Kontrollige oma riistvara

Kuigi see võb tunduda teada tuntud faktiga tuleks siiski alati esmalt kontrollida, kas ka Teie riistvara toetab piisavalt KDE-d. KDE vaikimisi seadistustega töötamiseks piisab hetkel täiesti 1GHz protsessorist ja vähemalt 256MB mälust.

Seega tuleb arvestada, et kui kasutate P100, millel ainult 32MB mälu, siis pole mõtet oodata ka samu võimalusi ja kiirusi, mis uute arvutitega.

Vähendage töös olevaid protsesse

Kontrollige üle oma arvutis töösolevad protsessid. Kas ikka kõik nendest on vajalikud? Iga käivituv protsess nõuab töötamiseks kindla hulga mälu, ning aega käivitamiseks. Seega käivitatavate ja töösolevate protsesside vähendamisega suurendate ühtlasi oma vaba mälu mahtu. Kui need käivituvad KDE käivitumisel, kiirendate nende eemaldamisega ühtlasi ka KDE käivitamiseks kuluvat aega.

Selleks, et näha protsesse, mis hetkel töötavad, kirjutage terminali:

ps ux

Sellega kuvatakse teile täielik nimekiri Teie kasutaja õigustes käivitunud protsessidest. Võite kasutada ka KDE System Guardi. Protsessid, mis on nõutud KDE käivitamiseks ja töölhoiuks on:

  • startkde
  • kdeinit (näidatakse kui 'kdeinit: Running...' 'ps ux' väljundis)
  • dcopserver
  • klauncher
  • kded
  • ksmserver (näidatakse kaks korda, esimene kord kui 'kwrapper ksmserver')
  • knotify
  • kwin
  • kdesktop
  • kicker

Samuti võite rahulikult alles jätta ka kioslaves (kio_file jne) protsesse, sest need suletakse tegevusetuse korral teatud aja möödudes ise.

Eemaldage mittevajalikud rakendused Autostart kataloogist

Mitmed programmid soovivad, et nad käivituksid arvuti käivitamisel. Linuxis ja KDE-s asetavad nad oma käivitatavatele failidele viidad kataloogi

/usr/share/autostart

või mõnes muus KDE kataloogis, kuhu on paigaldatud KDE. Võib olla ka näiteks

/opt/kde3/share/autostart

Täpsemalt sõltub see Teie distributsioonist. Lisaks sellele on olemas ainult Teie kasutaja Autostart kataloog Teie kodukataloogis varjatud kaustas

.kde

Lihtsaim moodus leidmaks oma distributsiooni autostart ja Autostart katalooge on kasutada locate käsku:

locate autostart
locate Autostart

eelnevalt võib vaja minna root kasutaja õigustes käivitada

updatedb

Nii leiate ilusti üles nii Teie isikliku Autostart kataloogi. Nüüd võite rahus nende sisu üle vaadata, kas ikka kõik on seal vajalik. Kui eemaldate /usr/share/autostart kataloogist linke, siis selleks võib Teil vaja minna root kasutajaõiguseid! Samas eemaldage ainult need rakendused, mille kohta Te kindlasti teate, et neid vaja ei lähe. Sest nagu mainitud kasutavad mitmed programmid seda enda käivitamiseks ja võite teadmatusest hoopis halvata mõne tähtsa rakenduse töö oma KDE-s.