Liivakast kubuntu algajatele

Allikas: Pingviini viki

Kuna ELUG-i kokkutulekul sai mu lapakale ubuntu paigaldatud ja ma eriti suur GNOME fänn ei ole siis hakkan tasapisi Kubuntut paigaldama. Jah, paigaldati ka KDE peale, aga üsna raske on kahte komplekti programme kasutada.

Et ma midagi ära ei unustaks siis püüan etapphaaval kõik kirja panna mida ma teen ja kuidas mul läks.

Esmalt siis sobiva plaadi allatõmbamine

Plaadi kirjutamine. Firefoxist otsisin sellise lehe nagu http://www.kubuntu.com/ ning sealt uudset 7.04 versiooni uurides jõudsin lõpuks sellise lehe juurde.

Liivakast kubuntu algajatele 1.png

See [http://releases.ubuntu.com/kubuntu/7.04/kubuntu-7.04-beta-desktop-i386.iso PC (Intel x86) desktop CD ] sobis minu masinale edukalt. Allatõmbamise protseduur võtab aega, kuna 700 MB on üsna suur tükk andmeid.

Igatahes, oli mul kasutada CD kõrvetaja koos CD-RW plaadiga kus oli mingid andmed veel peal mida vaja ei olnud. Tõmmise plaadile kirjutamiseks kasutasin programmi nimega K3b mida ma olude sunnil pidin ingliskeelselt kasutama. Igatahes programmi käivitades tuli mulle selline aken ette.

Liivakast kubuntu algajatele 2.png

Kuna mul tõmmis oli olemas siis valisin valiku "Burn CD image.."

Liivakast kubuntu algajatele 3.png

Siin küsiti siis tõmmisefaili, kausta peale klikates leidsin oma tõmmisefaili kenasti sealt kuhu ma ta tõmmanud olin.

Liivakast kubuntu algajatele 4.png

Peale tõmmise valikut hakati koheselt ka MD5 summat arvutama nagu siin näha.

Liivakast kubuntu algajatele 5.png

CD Plaat millele ma salvestada tahtsin oli juba CD-kirjutajas.K3b tundis selle kenasti ära, 'Start' nupule vajuamise järel küsiti et kas tahan olemasolevaid andmeid kustutada, Peale 'Yes' vajutamist andis aga hoiatussignaali.

Liivakast kubuntu algajatele 6.png

See oli seetõttu, et ma samal ajal ka vaatasin CD plaadi sisu. Peale konquerori kinnipanekut vajutasin nuppu "check again" ja enam mingeid tõrkeid ei olnud. Sai paar minutit sellist akent nähtud.

Liivakast kubuntu algajatele 7.png

Kõik see lõppes sellise tulemusega.

Liivakast kubuntu algajatele 8.png

Kui jama siis jama, proovisn uuesti tõmmist plaadile panna, kuid kustutamise asemel hakkas ta hoopis kenasti kirjutama.

Liivakast kubuntu algajatele 9.png

Kuna kirjutamine võttis oma aja, siis saab kenast samal ajal veebis asju uurida, kõigi akende peal oli selline julla mis kenasti näitas kuipalju kirjutatud.

Liivakast kubuntu algajatele 10.pngLiivakast kubuntu algajatele 11.png

Kui plaat küpse siis k3b näitas lõpuks sellist tulemust.

Liivakast kubuntu algajatele 11b.png

Seejärel panin kõik asjad kenasti kinni, Vajalikud asjad salvestasin võrguketastele ja tegin süsteemile taaskäivituse. Käivituse ajal käsin ka korra BIOS-s sees, kus kinnitasin, et ma esmalt CD plaadilt püüan käivitada arvutit ja seejäörel kõvakettalt. Peale muudatuse salvestamist leitigi CD kenasti üles. Menüüvalikus valisin install ja peale mõneminutilist ootamist leidisn ennast KDE töölaualt.

Liivakast kubuntu algajatele 12.png

Live cd on üsnagi mugav asi kiirete asjade ajamiseks, seekord oli vaja ainult intalleerimine teha. Vasakul ülanurgas on suur install ikoon, millele klikkides tuli selline aken ette.

Liivakast kubuntu algajatele 13.png

Valisin Eesti keele, seejärel taheti ajatsooni. Tallinn oli täitsa olemas.

Liivakast kubuntu algajatele 14.png

Seejärel küsiti klaviatuuri asetust. Nagu näha täpitähed kenasti töötavad.

Liivakast kubuntu algajatele 15.png

Nüüd läks natu tõsisemaks, partitsioonide tegemine. Kuna mul midagi vajaliku kõvakettal ei olnud siis kasutasin kogu kõvaketast.

Liivakast kubuntu algajatele 16.png

Eelviimasena küsiti nime ja kasutajanime ning parooli. Ning ka arvuti nime.

Liivakast kubuntu algajatele 17.png

Viimasena küsiti kinnitust, et kas valikud olid õiged. Selliste valikutega olin mina nõus ning alustasin installiga. NB enne install nupule vajutamist ei muudetud mu kõvakettal ühtegi bitti!.

Liivakast kubuntu algajatele 18.png

Seejärel sai 10 minutit sellist pilti näha kus % tasapisi tõusis. Liivakast kubuntu algajatele 19.png

Kõik see lõppes sellise tulemusega.

Liivakast kubuntu algajatele 20.png

Seejärel nagu nõutud tegin arvutile taaskäivituse. Enne viimast lõppu aidati ka CD plaati lugejast eemaldada ning peale mõningast ootamist oli mul selline pilt ees, kõik sobivalt eestikeelne ja puha.

Liivakast kubuntu algajatele 21.png

See ei olndu veel kõik, vaja ka uuendused läbi viia. Kasutan selleks internetiühendust läbi wifi. All paremas nurgas on näha selline pistikuga märk. Liivakast kubuntu algajatele 22.png

Sellele vajutades tekkis selline menüü kus mu lähedalolevad wifivõrgud olid kenasti näha. Valisin siit menüüst rolleri.

Liivakast kubuntu algajatele 23.png

Järgnevas aknas küsiti kohe wep parooli, mille sai kenasti sisse trükitud.

Liivakast kubuntu algajatele 24.png

Peale OK nupule vajutamist hakkasin seadistama turvalaegast. See on selline vidin, mis ühe parooliga kaitstult hoiab igasugu muud informatsioon enda sees, ka seda WEP võtit mis mul wifi ühenduseks vaja on.

Liivakast kubuntu algajatele 25.png

Panin parooliks sama mis kasutajal ja peale OK nupule vajutamist seadistati võrk kenasti ära

Liivakast kubuntu algajatele 26.png

Paremal all nurgas on kenasti nähe levi suurust ja saadavust mis antud juhul oli väga hea.

Liivakast kubuntu algajatele 27.png

Järgmisena seadistasin ma roodu parooli ära. Kasutasin terminali kuna see on hea kiire variant. Mugavuse tõttu panin sama mis kasutaja oma, hiljem saab seda ka muuta, aga esialgu on hea kui on ainult 1 parool mida tuleb sisse taguda.

Liivakast kubuntu algajatele 28.png

Siin pean ma mainima, et korra võib ootamatult pilt mustaks minna. See on ekraanisäästja mis käivitub. Seda seetõttu et peale internetiühenduse tekkimist kontrollitakse aeg ajalt kas arvuti sisemine kell on õige, erinevuse korral korrigeeritakse. Kui aga erinevus on väga suur, no ikka tunde ja päevi, siis muudatuse hetkel saavad programmid aru et kasutaja ei tee selle vahemiku jooksul midagi. Seetõttu tulebki ekraanisäästja ette, ootamatult, Minul jooksis korraks selle kellamuutmise peale ka heliserver kokku, aga see taastus kenasti.