NTFS

Allikas: Pingviini viki

NTFS ehk New Technology File System on Windows NT ja selle järeltulijate, Windows 2000, Windows XP ja Windows Server 2003 standardne failisüsteem. Windowsi versioonid 95, 98, 98SE ja ME ei suuda NTFS failisüsteeme iseseisvalt lugeda, selle jaoks eksisteerivad utiliidid.

NTFS vahetas välja Microsofti eelmise FAT (File Allocation Table) failisüsteemi, mis oli kasutuses MS-DOSis ja eelmistes Windowsi versioonides. Võrreldes FAT-iga on NTFS-il täiustatud metadata tugi ja edasiarendatud andmestruktuuride kasutus parandamaks sooritusvõimet, vastupidavust ja kettamahu ärakasutamist. Lisatud on turvalisusastmed (access control lists) ja failisüsteemi päevikupidamine.

NTFSil on kolm versiooni: v1.2, mida kasutavad NT 3.51 ja NT 4; v3.0, mida kasutab Windows 2000 ja v3.1, mida kasutavad Windows XP ja Windows Server 2003. Nendele versioonidele võidakse viidata ka kui v4.0, v5.0 ja v5.1, vastavalt sellele, millise Windowsi versiooniga nad välja ilmusid. Uuematele versioonid said uusi lisasid: Windows 2000 süsteem sisaldas kvoote.

Hingeelu

Kõik, mis on kuidagi seotud failiga (faili nimi, loomise kuupäev, ligipääsuõigused ja isegi sisu), hoitakse NTFSis metaandmetena. Failinimesid hoitakse Unicode'is (UCS-2, iga märk 16 bitti), mis võimaldab esitada ühtses kodeeringus erinevate tähestike sümboleid.

NTFS kasutab failisüsteemi andmete hoidmiseks B-puid, mis on küll kompleksne lahendus, kuid võimaldab kiiret ligipääsuaega ja vähendab fragmentatsiooni. Failisüsteemi päevikut kasutatakse tagamaks süsteemi enda (kui mitte iga üksiku faili) terviklikkuse. NTFS-i kasutavad süsteemid on vastupidavamad, mis on iseäranis vajalik, kui võtta arvesse varasemate Windows NT versioonide ebastabiilset loomust.

Opereerimine

Microsoftil on tööriist FAT32 formaadi ümberkonvertimiseks NTFSiks, kuid mitte vastupidi. Symanteci PartitionMagic [1] ja avatud lähtekoodiga NTFSResize utiliit võimaldavad NTFS partitsioone muuta.

Windowsi versioonid, mis ei toeta NTFSi, arvestavad aega arvutisiseselt kohaliku ajavöötme järgi. Windows NT ja selle järeltulijad hoiavad seesmisi ajatempleid GMT/UTC süsteemis ja konverteerivad seda vajaduse korral kuvamise eesmärgil. Kuna NTFSil on GMT/UTC ajatemplid, tähendab see seda, et failide kopeerimisel NTFS ja mitte-NTFS partitsioonide vahel peab operatsioonisüsteem ajatempleid käigu pealt muutma. Seega, kui ühtesid faile liigutatakse suveajal ning teisi talve- ehk standardajal, võib sellega seoses ilmneda erinevusi ajatemplis. Kasutajad võivad märgata, et mõnede failide ajatempel on tunni aja võrra ees või taga.

NTFS ja Linux

Kuni viimase ajani oli NTFS tugi Linuxis suhteliselt nõrk. Üldjuhul suudeti vaid NTFS failisüsteemilt vaid andmeid lugeda. Kirjutamise vastu hoiatati kohe alguses, et see on seotud liiga suurte riskidega. Enamikel juhtudel see nii ka oli. Mõningaid näiteid sellistest projektidest: Erinevatest NTFS failisüsteemi toe projektidest võite lugeda:

Olukord muutus radikaalselt uute ntfs-3g draiverite valmimisega Linuxile- Tänu sellele on nüüd võimalik Linuxis nii vaadata kui ka kirjutada NTFS failisüsteemile.


Lingid