Muudatused

Emerge kasutamine

Lisatud 2035 baiti, 4. juuni 2006, kell 16:15
/* Masked rakendused */
===Masked rakendused ===
Mõnede rakenduste paigaldamisel võite saada hoopis errori, et vajaminev pakett on ''masked''. Mida see siis tähendab. Tegu on Gentoo arendajate poolt “peidetud” rakendustega, mille paigaldamine võib mitte õnnestuda või nad võivad süsteemi ebastabiilseks muuta. Lisaks võivad “peidetud” rakenduste alla satuda sellised rakendused, mis pole veel piisavalt testitud. Seega nende kasutamine on alati seotud kasutaja enda riskiga, kuigi ainult ''masked'' ei tähenda kohe, et tegu on ebastabiilse või vigase rakendusega.
Rakendused võivad olla masked lihtsalt vastava arhidektuuri tähisega:
!!! Error calculating dependencies. Please correct. </pre>
Antud juhtumil on siis soovitud rakendus ''gdesklets-core'' peidetud (masked) ~ kasutades. Selle rakenduse paigaldamiseks kirjutage käsurealeon soovitatav lisada selle kirje faili ''/etc/poratge/packages.keywords'': echo gnome-extra/gdesklets-core >> /etc/poratge/packages.keywordsTähelepanu tuleks pöörata just faili lõppu suunamisele (''>>''), ühekordne ''>'' kustutab vana faili ja võib üsna palju segadust tekitada. Kui faili '''packages.keywords''' lisatakse paki kirje ilma versiooni täpsustamata, on ''~keyword'' maskist vabad ka kõik järgnevad versioonid. Kui soovitakse vaid konkreetset versiooni maski alt vabastada, siis: echo =gnome-extra/gdesklets-core-0.26.1 >> /etc/poratge/packages.keywordsKui on aga soov korjata mask vaid sama seeria pakkidelt (0.26.2, 0.26.5-r2 jne), on abiks: echo '<=gnome-extra/gdesklets-core-0.27' >> /etc/poratge/packages.keywordsJutumärgid on siin vajalikud, nende puudumisel loetakse märk ''<'' voo suunamiseks.Edasi toimib kõik vanaviisi: # emerge gdesklets-core Mitmel pool kirjeldatakse maskeeritud pakkide paigaldamiseks ka veel järgnevat viisi:
ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge gdesklets-core
(~ järgi tuleb arvuti arhidektuur - x86, ppc, sparc, sparc64 või alpha)
Sellest tuleks siiski hoiduda! Muutuja ''ACCEPT_KEYWORDS'' seadmine ei mõju mitte ainult konkreetsele rakendusele, vaid ka kõigele muule, mis paigaldatakse selle sõltuvustena. Lisaks võivad järgmisel süsteemi uuendamisel paljud sel viisil paigaldatud rakendused ja nende sõltuvused versioonis tagasi liikuda - paigaldatakse viimane stabiilne (ilma maskita) versioon.
Kusjuures Lisaks ''~ järgi kirjutage oma arvuti arhidektuur (x86keyword'' maskile on kasutusel ka ''hardmask'', ppcnii märgitud versioonid on tihti alles testimisjärgus, sparc, sparc64 aktiivses arenduses või alpha)lihtsalt ei tööta teatud tingimustes.Selliste versioonide paigaldamisel annab ''portage'' teate: (masked by: package.mask)Juhul, kui ning sageli järgneb sellele ka siis ei õnnestu rakendust paigaldada, siis tuleb see süsteemile veel eraldi lubadalühike selgitus. Nimelt Kui on Portages olemas spetsiaalne fail siiski kindel soov tarkvarast ''hardmasked'package.mask'versiooni proovida, tuleb vastav kirje lisada '''package. Tema asukoht on unmask''' faili: echo media-gfx/usrgimp >> /portageetc/profilesporatge/packagepackages.maskunmaskNagu '''packges. Et kontroillida, kas Teie soovitud rakendus on nimetatud keywords''' failis kirjas või ei, seda saate teha saab ka siin määrata konkreetset versiooni, millelt/milleni/millest alates soovitakse maski ära korjata.'''greppackges.keywords''' abil. Kontrollime näiteks, kas rakendus ja ''gimp'packges.umask' on selles listis '' muutmiseks sobib suurepäraselt ka nano või eimõni muu readaktor: grep gimp nano /usr/portage/profiles/package.mask Kui Te saate tulemuseks: >=media-gfx/gimp-1.3 , siis tuleb lihtsalt package.mask failis see rida välja kommenteerida # kasutades.Võite kasutadakeywords nano /usr/portage/profiles/package.maskunmask
Kuid soovituslik on alati ikka enne ka koopia teha: cd Lisades analoogseid kirjeid faili ''/usr/portage/profilespackage.mask'', saab keelata teatud versioonidele uuendamist. Vajalik näiteks siis, kui uus versioon mingil põhjusel muidu toimiva süsteemi katki teeb.
Soovituslik on enne failide muutmist neist ka koopia teha, näiteks: mv package.mask package.maskcd /usr/portage/ BD=$(date +%Y-%m-%d-%H_%M); mkdir ${BD}; cp packages.tmp* ${BD}
kopeerib kõik packages.* failid tänase kuupäevaga kataloogi.
Et vähem trükkimst oleks, võib sellest endale aliase teha:
alias backup_pfiles="
cd /etc/portage/
BD=$(date +%Y-%m-%d-%H_%M)
mkdir ${BD}
cp packages.* ${BD}
cd -
"
ja näiteks kodukataloogis olevasse '''.bashrc''' faili lisada.
===Paigaldatud rakenduste haldamine===
Anonüümne kasutaja

Aita seda lehekülge täiustada!