Erinevus lehekülje "Õigused" redaktsioonide vahel

Allikas: Pingviini viki
P (Graafiliselt)
P (Graafiliselt)
14. rida: 14. rida:
 
==Õiguste muutmine==
 
==Õiguste muutmine==
 
===Graafiliselt===
 
===Graafiliselt===
Kui paadunud Linuxi kasutajad manavad selle väite peale näole grimassi, siis lihtsaim viis õiguste muutmiseks on läbi graafilise kasutajaliidese. Sõltuvalt liidesest tuleb soovitud failil sooritada paremklõps, ning avanenud rippmenüüst valida ''Omadused''. Edasine sõltub kasutatavast programmist, kuid ''Õigused'' ei tohiks üheski programmis väga sügavale peidetud olla.
+
Kui paadunud Linuxi kasutajad manavad selle väite peale grimassi, siis lihtsaim viis õiguste muutmiseks on läbi graafilise kasutajaliidese. Sõltuvalt liidesest tuleb soovitud failil sooritada paremklõps, ning avanenud rippmenüüst valida ''Omadused''. Edasine sõltub kasutatavast programmist, kuid ''Õigused'' ei tohiks üheski programmis väga sügavale peidetud olla.
  
 
===Terminalis===
 
===Terminalis===

Redaktsioon: 7. mai 2009, kell 07:46

Liigid

Õiguste liigid

Linuxis on igale failile määratud kolme erinevat liiki õiguseid:

  • Lugemisõigus
  • Kirjutamisõigus
  • Käivitamine

Kasutajate liigid

Eelnevalt toodud õigused on omakorda määratud kolme eri liiki kasutajatele:

  • Faili omanik
  • Faili omaniku kasutajarühm
  • Ülejäänud kasutajad

Õiguste muutmine

Graafiliselt

Kui paadunud Linuxi kasutajad manavad selle väite peale grimassi, siis lihtsaim viis õiguste muutmiseks on läbi graafilise kasutajaliidese. Sõltuvalt liidesest tuleb soovitud failil sooritada paremklõps, ning avanenud rippmenüüst valida Omadused. Edasine sõltub kasutatavast programmist, kuid Õigused ei tohiks üheski programmis väga sügavale peidetud olla.

Terminalis

chmod on rakendus õiguste muutmiseks.