Priivara
Vabavara (inglise keeles freeware) on tarkvara, mis on saadaval tasuta (ilma raha maksmata), kuid on üldjoontes omanduslik, kuna kasutajatel ei pruugi olla vabadust seda kasutada (kui kasutaja osutub organisatsiooniks või õpilaseks, vastavalt piirangutele litsentsis), kopeerida, uurida, muuta ja [ise] levitada. Vabavara lähtekood pruugib või ei pruugi olla avaldatud ning luba muudetud versioonide edasijagamiseks pruugib või ei pruugi olla antud, seega vabavara on gratis, ehk tasuta ja mitte libre, ehk vaba.
Sõnakasutus
Vabavara (samuti ka ingliskeelne freeware) võidakse ekslikult segi ajada vaba tarkvaraga. Vaba tarkvara võib muuhulgas kasutada igaüks, piiranguid sellel organisatsioonides kasutamiseks ei ole; samas kui vabavaraga valdavalt nii ei ole. (Leidub muidugi ka erandeid, kuid litsentsitingimustega tutvumata on organisatsioonides mitte kasutamise tingimus väga tugevaks eelduseks.)
Vabavara on ka Vaba Tarkvara Sihtasutuse (Free Software Foundation, FSF) segadusttekitavate sõnade nimekiras.[1][en]
Mõned väljatoodud litsentsipiirangud
Lisaks keelavad tuntumate vabavara nimetuste litsentsid selle tarkvara organisatsioonides kasutamise (sh ärides, mittetulundusühingutes, õppe-eesmärkideks jne), piirates kasutuseesmärgid vaid kodusteks või isiklikeks.
Isikliku eesmärgi klausel litsentsis võib kasutuse piiri ähmastada, põhjustades küsimusi, et kas niisugust tarkvara võib kontoris kasutada või mitte. Sellistel puhkudel on soovituslikud järgmised olukorrad:
- Sellist tarkvara ei tohiks näiteks kontoris hoida, sõltumata sellest, kas see on arvutis või välisel andmekandjal (laserplaadi või ketta peal). Kui tegemist on sülearvutiga, peab selle omanik olema eraisik ja mitte organisatsioon.
- Kodustes tingimustes kasutamine on üldiselt lubatud. Võimalik, et isikliku eesmärgi klausel näeb ette olukorda, kus tarkvara võib Mall:Kas organisatsioonile kuuluvale tööarvutile, mis asub kodus või organisatsioonile kuuluvale sülearvutile, mida kasutatakse valdavalt kontoriväliselt ning mida kontoris ei hoita. Arvuti tagasiminekul kontorile (näiteks leiab töötaja uue töökoha) tuleks niisugune tarkvara maha installida.