Copyleft

Allikas: Pingviini viki

Copyleft on mäng sõnal copyright. Copyleft on copyrighti kasutamine, millegi levitamise ja muutmise lubamiseks. Tavaliselt tehakse seda litsentsi abil ja kasutatakse kunstis, muusikas, dokumentidel ja tarkvaral. Kui copyright automaatselt keelab töö levitamise ja muutmise, siis copyleft litsents kindlustab kõigile koopia saajatele samasuguse õiguse seda levitada ja muuta. Esimene ja kõige levinum copyleft litsents on GNU GPL. Mitte-seaduslikus mõttes on copyleft copyrighti vastand.

Ajalugu

Copylefti idee lõi Richard Stallman töötades ühe Lisp interpreteerija kallal. Symbolics (firma) küsis Stallmanilt, kas nad võivad seda kasutada ja Stallman oli nõus oma lähtekoodi neile public domain all andma. Symbolics tegi mitmeid parandusi, aga kui Stallman küsis nende paranduste lähtekoodi polnud Symbolics nõus talle seda andma. Stallman nimetas selle omanduslikuks tarkvaraks ja hakkas selle elimineerimiseks töötama. Stallman pidas ebapraktiliseks püüda kaotada kehtivat copyright seadust. Seetõttu otsustas töötada seaduste piires. Ta lõi oma copyright litsentsi GNU GPL-i, mis oli esimene copyleft litsents.

Arvatakse, et väljend copyleft on tulnud Tiny BASIC programmist. Selles sisaldusid väljendid nagu "@COPYLEFT" ja "KÕIK VALED KAITSTUD", naljatamaks tuntud väljendite "copyright" ja "kõik õigused kaitstud) üle. Stallman ise ütleb, et väljend on pärit Don Hopkinsilt, kes saatis talle kirja 1984 või 1985 aastal, milles oli öeldud ""Copyleft-kõik õigused kaitstud." Väljendit "kopyleft" kasutas Principa Disordia ja arvatakse, et Hopkins võis oma väljendi sealt saada. Ray Johnson kasutas seda väljendit veelgi varem kunstis.

Copylefti kasutamine

Copylefti litsentsid annavad tavaliselt kasutajale sellised õigused:

  1. vabadus õppida ja kasutada seda tööd,
  2. vabadus kopeerida ja jagada tööd teistega,
  3. vabadus tööd muuta,
  4. vabadus levitada muudetuid töid.

Lisaks kopeerimisõiguste muutmisele kindlustavad need litsentsid, et koopja saajad ei või litsentsi muuta. Mõned seadused, mida kasutatakse copyleft litsentside jaoks, võivad varieeruda erinevates riikides. Mõned copyleft litsentsid ütlevad ära kõikidest garantiidest, aga sellise tarkvara müümine on keelatud mõndades Euroopa riikides.

Lingid