Curl

Allikas: Pingviini vikicUrl
CUrl-screenshot.png
cUrl ekraanitõmmis
Tüüp:
Arendaja:
Litsents: [MIT/X License]
Viimane versioon: 7.17.1
October 29, 2007
Staatus:
Eesti keel: {{{eesti_keel}}}
Koduleht: [http://curl.haxx.se/
Foorum:

Üldine

cUrl on populaarne failisikutaja, mis nägi ilmavalgust 1997.aasta teisel poolel. Loojaks Daniel Stenberg, kel tuli toona idee muuta valuutakursin kättesaadavaks ka IRC (Internet Relay Chat) kasutajatele. Kõik vajalikud andmed olid veebis olemas, oli vaid vaja need muuta kättesaadavaks. Selleks kasutas programmi autor vabavaralist tööriista HTTPget ning lisas gopheri ja ftp toetuse. Sel hetkel kandis tema programm veel nime urlget. Kui programmile 1998. aastal lisati üleslaadimise toetus, siis nimetati see ametlikult ümber cURL-iks, mis on lühend väljendist "Client of URL", kuna kasutab URL süntaksi .

  • cUrl toetab erinevaid protokolle, näiteks FTP, FTPS, HTTP, HTTPS, TFTP, SCP, SFTP, Telnet, DICT, FILE ja LDAP. Selle programmi abil pääsete ligi ka kohtadele, kus on HTTPS sertifikaadid ja kasutaja+salasõna põhine autentimine (Toetab Basic, Digest, NTLM, HTTP Negotiate, FTP kerberos4 ).
  • cUrl pole ainult failide allalaadimiseks, andmeid saab saata ka ülespoole, cUrl toetab mitmeid meetodeid üleslaadimiseks: HTTP POST, HTTP PUT, FTP üleslaadimine ja HTTP vormi põhine üleslaadimine.
  • cURL pole wgeti kloon.
  • Libcurl on rakenduse koodistik, mida kasutajad saavad vastavalt BSD litsentsile kasutada oma rakendustes.

Kasutamine

man curl

Mall:Täiendada

Näited

Mall:Lisa

Vaata ka

Välislingid