ID-kaart Estobuntus

Allikas: Pingviini viki

ID-kaardi tarkvara on Estobuntus vaikimisi paigaldatud. Üldiselt peaks kõige levinumad kaardilugejad kohe tööle hakkama, aga võimalik, et eksootilisemate lugejatega tekib probleeme.

Estobuntu laivplaadilt ja paigaldatud süsteemist saab kasutada kõiki ID-kaardi teenuseid:

  • Enda isikut nii veebis kui lokaalselt tõendada (PIN1)
  • Dokumente nii veebis kui lokaalselt allkirjastada (PIN2)

Veebis ID-kaardi kasutamiseks on parim Firefox, kuid töötab ka Chromium. Brauseri menüüst leiab lingid Riigiportaalile, pankadele jms teenustele, mida on võimalik ID-kaardiga kasutada. Töölauarakendused, millega dokumente allakirjastada ja krüptida leiab märksõna digidoc alt Kontoritarkvara kategoorias, ID-kaardi haldusega tegeleb esteidutil.

Abi seoses ID-kaardiga saab id.ee ametlikust kanalist.

Kaardilugejad

Enne kaardilugeja hankimist võiks vaadata toetatud lugejate nimekirja ja lugeda RIA teateid.

Kasutamine

Eesti ID-kaardi kasutamiseks netipankades tuleb internetipanga seadistustest valida veebilehitseja-põhine allkirjastamine (kui pank pakub lisaks sellele ka valikut Java-põhine allkirjastamine vms).

Swedbank

Tuleb valida:

  • Minu kontaktid ja seaded -> Eelistused -> Allkirjastamisel kasutatav tehnoloogia -> Veebilehitsejapõhine

Nordea

Kui kasutad panka eraisikuna, siis vali ülalt paremast nurgast Seaded, millel all on Kontaktandmed, mille lehekülje lõpus on valik Java/ActiveX või Veebilehitsejapõhine. Tuleb valida viimane.

SEB

Ülevalt paremast nurgas: Eelistused --> Funktsioonid --> Üldised seaded. Vali "Allkirjastamisel kasutatav tehnoloogia" --> "ActiveX/Plugin tehnoloogia". Seejäerel kinnita valik allkirjaga (kui kõik on korras, siis see nüüd töötab).

Tehnilised üksikasjad

Estobuntusse on pakendatud Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse poolt tellitud ID-kaardi tarkvara versioon 3.6, mis mõeldud Ubuntu 12.04 jaoks. Kui on mingil põhjusel soov kasutada vabatahtlike koostatud tarkvara, siis tuleks eemaldada kõik RIA paketid ja alles siis Esteid paketid paigaldada. Tähtis on eemaldada kõik RIA paketid (vt nt väljalase/main/binary-*/Packages, muidu võivad nad omavahel sassi minna. Lühidalt öeldes on RIA pakettide hulgas Opensc tööversioon, mis kujutab ette, et ta on uuem, kui Esteid/Ubuntu poolt pakutav, aga tegelikult ei ole seda. Seega on äärmisel oluline enne Esteid pakettide paigaldamist eemaldada kõik RIA poolt pakutud opensc/libopensc paketid.

Vaata ka