ID-kaart Estobuntus (11.06)

Allikas: Pingviini viki

ID-kaardi tarkvara on Estobuntus vaikimisi paigaldatud. Üldiselt peaks kõige levinumad kaardilugejad kohe tööle hakkama, aga võimalik, et eksootilisemate lugejatega tekib probleeme.

Estobuntu laivplaadilt ja paigaldatud süsteemist saab kasutada kõiki ID-kaardi teenuseid:

  • Enda isikut nii veebis kui lokaalselt tõendada (PIN1)
  • Dokumente nii veebis kui lokaalselt allkirjastada (PIN2)

Kaardilugejad

Enne kaardilugeja hankimist võiks vaadata toetatud lugejate nimekirja ja lugeda RIA teateid.

Kasutamine

Eesti ID-kaardi kasutamiseks netipankades tuleb internetipanga seadistustest valida veebilehitseja-põhine allkirjastamine (kui pank pakub lisaks sellele ka valikut Java-põhine allkirjastamine vms).

Swedbank

Tuleb valida:

  • Minu kontaktid ja seaded -> Eelistused -> Allkirjastamisel kasutatav tehnoloogia -> Veebilehitsejapõhine

Nordea

Kui kasutad panka eraisikuna, siis vali ülalt paremast nurgast Seaded, millel all on Kontaktandmed, mille lehekülje lõpus on valik Java/ActiveX või Veebilehitsejapõhine. Tuleb valida viimane.

Tehnilised üksikasjad

Estobuntusse on hetkel (11.06) pakendatud Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse poolt tellitud ID-kaardi tarkvara versioon 3.4, mis mõeldud Ubuntu 10.10 jaoks. See peaks üldjuhul töötama ja probleeme ei paista olevat, kuid suurema turvalisuse ja parema toe tagamiseks oleks Ubuntu/Estobuntu teadlikematel kasutajatel mõistlik kaaluda vabatahtlike koostatud korralikuma tarkvara paigaldamist. Estobuntus on RIA tarkvara standardsuse huvides ja selle tõttu, et see toetab uuemaid 2011. aastal välja antud ID-kaarte, mida Esteid tarkvara veel ei toeta.

Kui kõik vajalik töötab ja sa pole kindel, mida uuendamiseks teha on vaja, siis pole mõtet Estobuntu ID-kaardi tarkvara vahetama hakata. Selleks, et pakette vahetada tuleks eemaldada kõik RIA paketid ja alles siis Esteid paketid paigaldada. Tähtis on eemaldada kõik RIA paketid (vt nt väljalase/main/binary-*/Packages, muidu võivad nad omavahel sassi minna. Lühidalt öeldes on RIA pakettide hulgas Opensc tööversioon, mis kujutab ette, et ta on uuem, kui Esteid/Ubuntu poolt pakutav, aga tegelikult ei ole seda. Seega on äärmisel oluline enne Esteid pakettide paigaldamist eemaldada kõik RIA poolt pakutud opensc/libopensc paketid.

Vaata ka