ID-kaart Estobuntus (11.06)
ID-kaardi tarkvara on Estobuntus vaikimisi paigaldatud. Üldiselt peaks kõige levinumad kaardilugejad kohe tööle hakkama, aga võimalik, et eksootilisemate lugejatega tekib probleeme.
Estobuntu laivplaadilt ja paigaldatud süsteemist saab kasutada kõiki ID-kaardi teenuseid:
- Enda isikut nii veebis kui lokaalselt tõendada (PIN1)
- Dokumente nii veebis kui lokaalselt allkirjastada (PIN2)
Kaardilugejad
Enne kaardilugeja hankimist võiks vaadata toetatud lugejate nimekirja ja lugeda RIA teateid.
Kasutamine
Eesti ID-kaardi kasutamiseks netipankades tuleb internetipanga seadistustest valida veebilehitseja-põhine allkirjastamine (kui pank pakub lisaks sellele ka valikut Java-põhine allkirjastamine vms).
Swedbank
Tuleb valida:
- Minu kontaktid ja seaded -> Eelistused -> Allkirjastamisel kasutatav tehnoloogia -> Veebilehitsejapõhine
Nordea
Kui kasutad panka eraisikuna, siis vali ülalt paremast nurgast Seaded, millel all on Kontaktandmed, mille lehekülje lõpus on valik Java/ActiveX või Veebilehitsejapõhine. Tuleb valida viimane.
Tehnilised üksikasjad
Estobuntusse on hetkel (11.06) pakendatud Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse poolt tellitud ID-kaardi tarkvara versioon 3.4, mis mõeldud Ubuntu 10.10 jaoks. See peaks üldjuhul töötama ja probleeme ei paista olevat, kuid suurema turvalisuse ja parema toe tagamiseks oleks Ubuntu/Estobuntu teadlikematel kasutajatel mõistlik kaaluda vabatahtlike koostatud korralikuma tarkvara paigaldamist. Estobuntus on RIA tarkvara standardsuse huvides ja selle tõttu, et see toetab uuemaid 2011. aastal välja antud ID-kaarte, mida Esteid tarkvara veel ei toeta.
Kui kõik vajalik töötab ja sa pole kindel, mida uuendamiseks teha on vaja, siis pole mõtet Estobuntu ID-kaardi tarkvara vahetama hakata. Selleks, et pakette vahetada tuleks eemaldada kõik RIA paketid ja alles siis Esteid paketid paigaldada. Tähtis on eemaldada kõik RIA paketid (vt nt väljalase/main/binary-*/Packages, muidu võivad nad omavahel sassi minna. Lühidalt öeldes on RIA pakettide hulgas Opensc tööversioon, mis kujutab ette, et ta on uuem, kui Esteid/Ubuntu poolt pakutav, aga tegelikult ei ole seda. Seega on äärmisel oluline enne Esteid pakettide paigaldamist eemaldada kõik RIA poolt pakutud opensc/libopensc paketid.