Mozilla

Allikas: Pingviini viki
Mozilla.jpg

Kuigi viimasel ajal on tähelepanu Mozilla sihtasutuse Firefoxi lehitsejal, ei ole kuskile veel kadunud vana hea Mozilla.

Mozilla on tasuta vaba tarkvara, enamikus populaarsetes operatsioonisüsteemides töötav veebibrauser, mis sisaldab ka e-maili klienti, HTML redaktorit ja IRC klienti ChatZilla.

Netscape Communications Corporation avalikustas oma lehitseja koodi 1998. aastal ning mida on sestpeale arendatud lahtise lähtekoodiga tarkvara (Open Source Software) põhimõttel paljude programmeerijate poolt üle maailma.

Pisut ajalugu

Tulevase lehitseja nimeks sai Mozilla, mis oli eelnevalt olnud Netscape lehitsejate koodnimi.

Mozilla esialgsel arendamisel hakati edasi arendama vana Netscape 4.x koodi, kuid see osutus liiga keeruliseks ning kergem oli otsast peale hakata. Netscape tutvustas avalikkusele esitlusmootorit NGLayout, kui Netscape vana esitlusmootori järglast järgmiseks põlvkonnaks. Hiljem anti Mozillas NGLayout mootorile nimeks Gecko.

Brauseri arendamise koordineerimisega tegeleb Mozilla Foundation nimeline organisatsioon. Samas on organisatsioon viimasel ajal mõista andnud, et plaanib lõpetada Mozilla arendamise ja keskenduda Firefoxile.

Mozilla arendamise on võtnud üle SeaMonkey projekt.

Lingid