OpenDocument

Allikas: Pingviini viki

OpenDocument e. ODF on lühem nimi avatud OASIS - Organization for the Advancement of Structured Information Standards elektrooniliste dokumentide failivormingule ODF -- Open Document Format for Office Applications, mis on ühtlasi ka rahvusvaheliseks standardiks ISO/IEC 26300 (ISO/IEC 26300 Information technology -- Open Document Format for Office Applications (OpenDocument)).

OpenDocument on avatud failivorming, mis tähendab, et dokumendi struktruur on vastavuses mitmete avalike organisatsioonide ja paljude firmade koostöös valminud standardiga ja spetsifikatsioon (OASIS Standards) on kõigile soovijaile kättesaadav. Avatud failivorminguna on OpenDocument sõltumatu ühest kindlast rakendusprogrammist, tootjast või operatsioonisüsteemist.

Kokkuvõtlikult, OpenDocument on:

  • Avatud, XML põhine elektrooniliste dokumentide failivorming
  • OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards) avatud standard
  • Rahvusvaheline_Standardiorganisatsioonide ISO ja Rahvusvaheline Elektrotehnikakomisjon IEC poolt heakskiidetud rahvusvaheline standard ISO/IEC 26300
  • Failivorming, mis täidab Euroopa Liidu kriteeriumid standardite avatuse osas

OpenDocument-i kasutavad vaikevorminguna näiteks järgmised kontoritarkvararakendused: OpenOffice.org, Sun StarOffice, IBM Lotus Symphony, Google Docs, KOffice, NeoOffice, Mobile Office. OpenDocument tugi on olemas ka paljudel teistel tarkvararakendustel: IBM Workplace, IBM Lotus Notes 8, Corel WordPerfect Office, Co-Create Office, Abiword, TextEdit, TextMaker, Gnumeric, Scribus jt.

Enimkasutatavad OpenDocument faililaiendid on:

  • .odt - tekstidokumendid
  • .ods - tabelarvutus
  • .odp - esitlused
  • .odg - graafika

EV Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi Riigi infosüsteemide osakonna RISO poolt väljatöötatud dokument "Riigi IT arhitektuur" (Riigi IT arhitektuur) soovitab kasutada mitmepoolset redigeerimist vajavates riigi- ja avalik-õiguslike asutuste dokumentides failivorminguna OpenDocument-i. Sama seisukohta kajastavad Euroopa Liidu ekspertgruppide soovitused (Promotion of Open Document Exchange Format) ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2003/98/EÜ (Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2003/98/EÜ).


Välislingid