Proksi

Allikas: Pingviini viki


ehk proxy (ingl.k.) ehk vahendusserver vahendab erinevate internetiteenuste päringuid klientarvuti ja mõne teise välise serveri vahel. Kasutatakse ka nö tagurpidi (reverse) proksisid, mis vahendavad erinevate klientarvutite päringuid kindla serveri vahel, näiteks veebilehe puhverdamiseks ja veebiserveri enda koormuse sel moel vähendamiseks.

Nagu eelnevas näites, võivad proksid lisaks vahendamisele ka andmeid puhverdada (cache), kus korra päritud andmed puhverdatakse mällu ja järgmisel päringul serveeritakse kliendile hoopis need.

Kasutatakse ka filtreerivaid proksisid, näiteks internetiressursside volitamata kasutse piiramiseks ja muude lisaregulatsioonide kehtestamiseks.

Veebi proksi serveri kasutamise võimalust pakuvad enamus internetiteenuse pakkujaid kes jagavad ka juhiseid oma klientidele veebribrauserite häälestamiseks. Mingil määral aitab see kiirendada internetis "surfamise" visuaalset jõudlust, reeglina just välismaiste ja aeglasema või ülekoormatuma ühenduse taga asuvaid lehekülgi. Lisaks puhverdatakse ka nimepäringuid mis aitavad jõudluse tõstmisele samuti kaasa.

Üldiselt on tänapäevaks veebid sellises ulatuses dünaamlised ja ühendused kiired, et nende vahepuhverdamisel ei ole kasu selgelt märgatav. Lisaks omab vahendus ja puhverdamine ka mõningaid puudusi, näiteks andmete vananemine jms.

Lingid