Wine

Allikas: Pingviini viki


Wine
248px-WINE-Logo.svg.png

Tüüp: ühilduvuskiht (compatibility layer)
Arendaja: Wine meeskond
Litsents: LGPL
Viimane versioon: 1.0.1
17.10.2008
Staatus: aktiivne
Eesti keel: {{{eesti_keel}}}
Koduleht: www.winehq.org
Foorum:

Wine ei ole emulaator, nagu ka nimi sellele viitab (Wine Is Not Emulator). Kuigi see võib teistmoodi tunduda, on tegu ühilduvuskihiga (compatibility layer). Tõepoolest see tähendab, et selle abil on võimalik käivitada erinevaid Windowsile kirjutatud programme. Sisuliselt tõlgib Wine vajalikud Windowsi API käsud ümber UNIX-tüüpi operatsioonisüsteemile. Samas on võimalik palju masinkoodi tõlkimata jooksutada. Wine on veel arendusjärgus, ning paljud programmid ei pruugi täielikult funktsioneerida. Kuid tänu üliaktiivsele arendusele täieneb toetatud tarkvara hulk pidevalt. Näiteks on võimalik Linuxis Wine'i abil kasutada ka levinud pilditöötlusprogrammi Adobe Photoshop.

Ajalugu

Projektile pandi algus 1993 aastal Bob Amstadti ja Eric Youngdale poolt, sest neil oli vaja käivitada mõningaid Windowsi programme Linuxi all. Tollel ajal keskenduti Windows 3.x programmide käivitamisele Linuxis. Mida aeg edasi, seda enam arenes ka tarkvara. Kuigi Wine peamiseks tööplatvormiks jäi ikka Linux, siis lisandus ka FreeBSD, Mac OS X ja Solarise toetused. Lisaks tekkis ka vahepeal firmal Corel huvi arendada Winet, et neil oleks võimalik oma distributsioonis kasutada Microsofti tarkvara. Kuid need toetused Coreli poolt lõppesid peale seda, kui Microsoft omandas suure osa firmast. Sellest ajast on peamiselt Wine arendamise toetamisega tegelenud CodeWeavers, kes täiendab Wine'i mõningate oma komponentidega ja müüb seda CrossOver Office nime all.

Kasutamine

Üheks uute kasutajate pidevaks mureks on, kuidas saada oma kunagine armas mäng tööle Linux all. Juhul, kui antud mäng on toetatud Wine'i poolt, siis pole tema käivitamisega tegelikult mingit suurt muret. Esmalt tuleks aga kindlasti seadistada Wine winecfg abil. Selleks paigaldage viimane koos Wine'iga (need juhendid leiate oma distributsiooni juurest) ja käivitage terminalis käsk:

winecfg

Seal saate muuta, mis Windowsi versiooni emuleeritakse, millist riistvara kasutatakse ja palju muud.

Nüüd oleme jõudnud nii kaugele, et oleks vaja näiteks mingi programm paigaldada Wine abil oma süsteemi. Oletame, et tegu on setup.exe nimelise programmiga. Kõige kindlam on alati kasutada terminali, kuid võite ka proovida setup.exe faili kohal parema hiireklikiga valida avajaks wine. Kuid kui kasutate terminali, siis andke käsk (samas kataloogis, kus asub setup.exe)

wine setup.exe

Nüüd läheb edasi nagu juba tavaline Windowsi paigaldus. Teile näidatakse mõningaid valikuid, kuid tegelikult ei saa te muud teha, kui Next, Next nuppu vajutada.

Kui programm paigaldatud ja ta ei ilmunud teie töölauale viitena siis saate seda lihtsalt käivitada. Selleks tuleb käivitatav .exe fail üles otsida. Üldjuhul peaks ta olema nö C:\ kettal, Program Files kataloogis. See on aga loodud teile kataloogi .wine, mis asub teie kodukataloogis. Punkt seal ees tähendab, et tegu on varjatud kataloogiga. Seega valige kas vaateks kõikide failide näitamine või kasutage jälle terminali. Sinna kirjutage lihtsalt:

cd .wine/drive_c/Program*

ja oletegi kataloogis Program Files. Nüüd vaadake sealt, kus alamkataloogis asub teie programm ja sisenege sinna. Abiks on käsud ls ja cd.

Vaadake ka