MSN

Allikas: Pingviini viki

MSN-i all mõeldakse enamasti Windows Live Messengeri (endine MSN Messenger), mis on Microsofti kodukasutajatele mõeldud IM (Instant messaging) klientprogramm. Samas mõeldakse üldjuhul MSN Messengeri all ka .NET Messenger Service'it - servereid ja protokolli, mille abil MSN Messenger töötab.

.NET Messenger Service

.NET Messenger Service on Microsofti arendatav süsteem, pärast millese ühendumist on võimalik kontaktidega sõnumeid vahetada. Sisse logimiseks on vaja e-posti aadressi, mis on registreeritud Windows Live ID, ning mistahes klientprogrammi. Kui Windowsis kasutatakse klientprogrammina peamiselt Windows Live Messengeri, siis Linuxis kasutatakse loomulikult vaba tarkvara.

Kuna .NET Messenger Service ei ole avatud standard, ning sõltub Microsofti serveritest, siis kasutatakse selle asemel tihti Jabberit. Vastava serveripoolse toe olemasolu korral on võimalik läbi Jabberi sideprotokolli ka teistesse võrkudesse ühenduda, sealhulgas .NET Messenger Service'isse.

Klientprogrammid

Võrdlus

Klientprogrammid
Kopete Pidgin aMSN SIM-IM Mercury emesene KMess galaxium Empathy Coccinella Qnext
Keskkond Qt GTK Tk Qt Java GTK Qt GTK GTK Tk Java
Multiprotokoll Jah Jah Ei Jah Ei Ei Ei Jah Jah Jah Jah
Veebikaamera Jah Ei Jah Ei Jah Ei Ei Ei Ei Ei  ?
Märkused Omanduslik

Selgitused

Keskkond 
Graafilise kasutajaliidese esitlemiseks on mitu laialtkasutatavat keskkonda. Kindla keskkonna kasutamisel on mitmeid eeliseid. Esiteks ei pea niimoodi laadima kõiki keskkondi oma arvutisse. Teiseks hoiab see jõudlust kokku, sest niimoodi ei pea korraga mitu keskkonda arvutis töötama. Kolmandaks aitab see hoida kõiki programme ühtse välimuse ja käitumisega. Vihje: KDE programmid kasutavad Qt teeke, GNOME omad GTK teeke.
Multiprotokoll 
Ilma multiprotokolli toeta klientprogrammidega, nagu Windows Live Messenger, on võimalik ainult .NET Messenger Service võrku ühenduda. Kui klientprogrammil on multiprotokolli tugi, siis on võimalik sellega ühenduda samaaegselt näiteks .NET Messenger Service võrku, Jabberi võrku, ning AOL Instant Messengeri võrku.
Veebikaamera 
Kõikidel klientprogrammidel pole veebikaamera tuge. Kui see on olemas ja veebikaamera on töökorras, siis on võimalik videovestlusi pidada.

Vaata ka