Erinevus lehekülje "Fedora 4 KKK" redaktsioonide vahel

Allikas: Pingviini viki
(Kust ma võin leida tarkvara Fedorale?)
63. rida: 63. rida:
 
=Fedora kasutamine ja tarkvara paigaldamine=
 
=Fedora kasutamine ja tarkvara paigaldamine=
 
==Kust ma võin leida tarkvara Fedorale?==
 
==Kust ma võin leida tarkvara Fedorale?==
 +
 +
On olemas mitmeid erinevaid repositooriume (kohti, kus hoitakse erinevat tarkvara). Tuntumad repositooriumid on [http://rpm.livna.org/ rpm.livna.org], kus talletatakse erinevat tarkvara, mille litsentsi või patendi tingimused on USA-s segased ja loomulikult [http://fedoraproject.org/wiki/Extras Fedora Extras]. Kummaski repositooriumis on erinev tarkvara. Lisaks sellele võite vaadata ka veel [http://freshrpms.net/ RPMForge] lehte. Seal leidub tarkvara, mida pole ei Livna ega Extras repositooriumis. Juhul, kui otsite mingit konkreetset tarkvara, siis võite selleks kasutada [http://www.fedoratracker.org/tracker.py?mode=pkgSearch Fedora Tracker otsingut] või siis [http://rpm.pbone.net/ rpm.pbone.net] otsingut.

Redaktsioon: 10. detsember 2005, kell 17:23


Fedora KKK-st

Fedora KKK põhineb mitteametlikul FedoraFAQ lehel. Tegu on pamiselt sealsete küsimuste ja vastuste tõlgetega, millele samas lisatakse jõudu mööda ka muid küsimusi/vastuseid, mis Pingviini portaalis üles kerkivad. Juhul, kui olete uus Linuxi valdkonnas, siis vaadake kindlasti ka antud Wiki Üldised juhendid lehte.

Fedorast

Mis on Fedora Core

Esiteks tutvuge kindlasti Fedora ametliku kodulehega. Paljud peavad Fedorat Red Hat Linux-i edasiarenduseks ja Fedora Core 4 näiteks Red Hat Linux 13-ks. Samas erineb ta endisest Red Hatst mitmel moel, nendest tähtsamateks erinevusteks on:

  • Tegu on komuunil baseeruva distributsiooniga. See tähendab, et igaüks (kaasa arvatud Teie) võite anda oma panuse Fedora Core arendamisele. Seda siis tõlkimise, testimise, programeerimise või mõnel muul moodusel.
  • Uus Fedora Core tuleb välja iga kuue kuu tagant.
  • Peale uue versiooni ilmumist lõpetatakse vana versiooni toetamine 6-8 kuu pärast

See tähendab, et Te peate oma Fedora versiooni uuendama iga 6-8 kuu järel. Samas pole seda vaja karta, kuna üldjuhul on uuendamine suhteliselt lihtne. Uuendamise all mõeldakse siin siis kogu süsteemi uuendamist ühelt versioonilt teisele. Pidev tarkvarapaketide uuendamine turvaparanduste saamiseks on igal juhul vajalik. Samas, kui Teil pole mingil põhjusel soovi oma Fedora versiooni uuendada, siis võite vaadata Fedora Legacy Projecti, mis jätkab alati kuni poolteist aastat peale ametliku Fedora projekti toetuse lõppu, erinevate turvaparanduste välja laskmist vanematele Fedora Coredele.

Samas sarnaneb Fedora Core väga palju ka Red Hat Enterprise Linuxile, seega kui soovite enne RHEL-i soetamist sellest rohkem teada saada, siis võite katsetada ja alustada Fedorast.

Mille poolest erineb Fedora Corel ja Red Hat Enterprise Linuxil?

Kas Fedora Core on ebastabiilne?

Lühike ja konkreetne vastus - ei. Fedora Core ametlikud väljalasked on stabiilsed ja neid võib julgelt kasutada. Muidugi ei ole alati välistatud mõned pisivead.

Millal Fedora Core 4 välja lasti?

Fedora Core 4 lasti ametlikult välja 13 juunil 2005 aastal.

Millal järgmine Fedora Core välja tuleb?

Hetkel käib juba Fedora Core 5 arendamine ja tema väljatuleku ajagraafikut võite vaadata Fedora Core ajagraafikust

Kust ma leian nimekirja, mis programmid on kaasas Fedora Corega?

Täielik nimekiri programmidest, mis tuleb kaasa iga Fedora Corega oleks liiga pikk. Üldjuhul piisab kasutajatele ka väiksemast nimekirjast ja selle kohase hea kokkuvõtte on teinud DistroWatch.

Mis on Fedora Extras?

Fedora Extrates leidub tarkvara, mis on küll toetatud Fedora projekti poolt, kuid mis ei tule kohe kaasa Fedora Corega. Lähemalt Fedora Extrate kohta võite lugeda nende kodulehelt.

Fedora paigaldamine

Kust ma võin Fedora Core CD-d saada?

Kõige lihtsamaks variandiks on kindlasti tõmmata endale CD/DVD iso failid. Neid on võimalik tõmmata mõnest Fedora Core ametlikust peeglist (Eesti peegel asub Linux.ee serveris] või siis BitTorrenti vahendusel. Juhul, kui Teil pole võimalik endale CD-sid ise alla tõmmata või põletada, siis tuleb kasutada kas mõne välismaise poe teenuseid või lasta CD/DVD-d mõnel tuttaval valmis kirjutada.

Millise Fedora ma endale alla laadima pean?

Juhul, kui teate, kuidas endale nüüd vastavad iso failid saada, siis valige välja endale vastava arhidektuurile sobiv versioon. Juhul, kui kasutate tavalist Intel Pentium/Celeron protsessorit, AMD Athlon/Duron või muud PC protsessorit, siis peaks Teile sobima x86 kataloogis asuvad iso failid. Juhul, kui kasutate Apple arvutit, siis leiate endale sobivad iso failid ppc kataloogist. Juhul, kui kasutate aga AMD 64 või siis Inteli EM64T protsessoreid, siis leiate endale sobiva iso faili x86_64 kataloogist (samas võite kasutada ka x86 mõeldud Fedorat). Kui soovite aga kogu Fedora Core ise valmis kompileerida, siis tõmmake alla SRPMS kataloogist vastavad source rpm failid.

Kas ma pean kõik need CD-d alla laadima?

Kui lähete oma arhidektuurile vastavasse kataloogi, siis leiate, et seal on päris palju erinevaid CD-sid. Teie peate endale alla laadima ainult disc1-4 või siis DVD iso. Tähisega SRPMS iso failid sisaldavad endas lähtekoode ja seda Teil vaja ei lähe. rescuecd on aga CD, mis on vajalik, kui süsteemiga midagi juhtus ja vaja sellele ligi pääseda. SHA1SUM failis on aga kirjas kõigi CD-de DVD-de kontrollarvud. Alati on mõistlik kontrollida enne CD/DVD valmis kirjutamist, et tõmmatud fail ikka terve on.

Kuidas ma SHA1SUM-i kasutan?

Kuidas ma neid iso faile kirjutan plaadile?

iso failide plaadile kirjutamise kohta vaadake õpetust iso failide kirjutamine

Millised riistvara nõuded Fedora Corel arvutile on?

Kas ma saan kasutada RaiserFS, JFS või XFS-i?

Jah - on küll võimalik paigaldada Fedora Core RaiserFS, JFS või siis XFS-ile, kuid tuleb arvestada, et nimetatud failisüsteemid pole toetatud Fedora Core poolt. Seega, kui midagi läheb valesti, on abi saamine raskendatud. RaiserFS-ile Fedora Core paigaldamiseks kirjutage kohe alguses installeri käsureale:

linux selinux=0 reiserfs

JFS-ile Fedora Core paigaldamiseks kirjutage kohe alguses installeri käsureale:

linux selinux=0 jfs

XFS-ile Fedora Core paigaldamiseks kirjutage kohe alguses installeri käsureale:

linux xfs

Sa ei saa kasutada SELinuxit koos RaiserFS-i ja JFS-iga. Juhul, kui Te ei tea, mis asi on SELinux, siis võite seda hoiatust ignoreerida.

Kas ma saan kasutada ka 64-bitisel süsteemil Fedorat?

Jah, saate küll. On olemas kohe spetsiaalne Fedora Core just 64 bitistele protsessoritele (AMD ja Inteli omadele siis). Need võite leida tavalistest Fedora Core peeglitest x84_64 kataloogist. Samas võite aga ka julgelt 64-bitisele arhidektuurile paigaldada 32-bitise Fedora Core. Lähemalt juhiseid, kuidas saada endale Fedora Core leiate Kust ma võin Fedora Core CD-d saada lehelt.

Kas ma saan paigaldada ka Mac-ile Fedorat?

Jah - saate küll. Vaadake lähemalt Kust ma võin Fedora Core CD-d saada lehelt. Teil läheb vaja ppc versiooni.

Kas on olemas ka Fedora Core startup diski?

Ametlikult ei ole olemas enam Fedora Core startup diski, kuna uus 2.6 kernel on liiga suur, et mahtuda ühele floppy diskile. Samas, kui Teie arvuti siiski ei võimalda buutimist CD-lt, siis võite kasutada Smart Boot Manageri ja selle abil arvuti üles buutida. Juhul, kui aga Teie arvutil pole üldse CD/DVD Rom-i , siis võite ka kasutada Fedora Core Floppy paigaldust.

Fedora kasutamine ja tarkvara paigaldamine

Kust ma võin leida tarkvara Fedorale?

On olemas mitmeid erinevaid repositooriume (kohti, kus hoitakse erinevat tarkvara). Tuntumad repositooriumid on rpm.livna.org, kus talletatakse erinevat tarkvara, mille litsentsi või patendi tingimused on USA-s segased ja loomulikult Fedora Extras. Kummaski repositooriumis on erinev tarkvara. Lisaks sellele võite vaadata ka veel RPMForge lehte. Seal leidub tarkvara, mida pole ei Livna ega Extras repositooriumis. Juhul, kui otsite mingit konkreetset tarkvara, siis võite selleks kasutada Fedora Tracker otsingut või siis rpm.pbone.net otsingut.