Fedora 4 KKK

Allikas: Pingviini viki


Fedora KKK-st

Fedora KKK põhineb mitteametlikul FedoraFAQ lehel. Tegu on pamiselt sealsete küsimuste ja vastuste tõlgetega, millele samas lisatakse jõudu mööda ka muid küsimusi/vastuseid, mis Pingviini portaalis üles kerkivad. Juhul, kui olete uus Linuxi valdkonnas, siis vaadake kindlasti ka antud Viki Üldised juhendid lehte.

Fedorast

Mis on Fedora Core

Esiteks tutvuge kindlasti Fedora ametliku kodulehega. Paljud peavad Fedorat Red Hat Linux-i edasiarenduseks ja Fedora Core 4 näiteks Red Hat Linux 13-ks. Samas erineb ta endisest Red Hatst mitmel moel, nendest tähtsamateks erinevusteks on:

  • Tegu on komuunil baseeruva distributsiooniga. See tähendab, et igaüks (kaasa arvatud Teie) võite anda oma panuse Fedora Core arendamisele. Seda siis tõlkimise, testimise, programeerimise või mõnel muul moodusel.
  • Uus Fedora Core tuleb välja iga kuue kuu tagant.
  • Peale uue versiooni ilmumist lõpetatakse vana versiooni toetamine 6-8 kuu pärast

See tähendab, et Te peate oma Fedora versiooni uuendama iga 6-8 kuu järel. Samas pole seda vaja karta, kuna üldjuhul on uuendamine suhteliselt lihtne. Uuendamise all mõeldakse siin siis kogu süsteemi uuendamist ühelt versioonilt teisele. Pidev tarkvarapaketide uuendamine turvaparanduste saamiseks on igal juhul vajalik. Samas, kui Teil pole mingil põhjusel soovi oma Fedora versiooni uuendada, siis võite vaadata Fedora Legacy Projecti, mis jätkab alati kuni poolteist aastat peale ametliku Fedora projekti toetuse lõppu, erinevate turvaparanduste välja laskmist vanematele Fedora Coredele.

Samas sarnaneb Fedora Core väga palju ka Red Hat Enterprise Linuxile, seega kui soovite enne RHEL-i soetamist sellest rohkem teada saada, siis võite katsetada ja alustada Fedorast.

Mis erinevus on Fedora Corel ja Red Hat Enterprise Linuxil?

Red Hat Enterprise Linux (RHEL) on ametlikult Red Hati poolt toetatud vähemalt 7 aasta jooksul. Selle aja jooksul lastakse RHEL-ile välja erinevaid programmi ja turvauuendusi ja tagatakse ka tugiteenus. See on vajalik masinatele ja serveritele, mille operatsioonisüsteemi pole võimalik pidevalt uuendada ja mis peavad pidevalt töös olema. Samuti on RHEL-ile lisatud mitmeid võimalusi, mis kuluvad ära, kui Teil on rohkem kui paar serverit. Lisaks sellele on RHEL tasuline ja Fedora on tasuta. Fedora puhul põhineb tugiteenus Fedora kasutajate komuunil. Red Hatil on ka huvitav leht, kus võrreldakse RHEL-i ja Fedora erinevusi. Leht asub siin

Kas Fedora Core on ebastabiilne?

Lühike ja konkreetne vastus - ei. Fedora Core ametlikud väljalasked on stabiilsed ja neid võib julgelt kasutada. Muidugi ei ole alati välistatud mõned pisivead.

Millal Fedora Core 4 välja lasti?

Fedora Core 4 lasti ametlikult välja 13 juunil 2005 aastal.

Millal järgmine Fedora Core välja tuleb?

Hetkel käib juba Fedora Core 5 arendamine ja tema väljatuleku ajagraafikut võite vaadata Fedora Core ajagraafikust

Kust ma leian nimekirja, mis programmid on kaasas Fedora Corega?

Täielik nimekiri programmidest, mis tuleb kaasa iga Fedora Corega oleks liiga pikk. Üldjuhul piisab kasutajatele ka väiksemast nimekirjast ja selle kohase hea kokkuvõtte on teinud DistroWatch.

Mis on Fedora Extras?

Fedora Extrates leidub tarkvara, mis on küll toetatud Fedora projekti poolt, kuid mis ei tule kohe kaasa Fedora Corega. Lähemalt Fedora Extrate kohta võite lugeda nende kodulehelt.

Fedora paigaldamine

Kust ma võin Fedora Core CD-d saada?

Kõige lihtsamaks variandiks on kindlasti tõmmata endale CD/DVD iso failid. Neid on võimalik tõmmata mõnest Fedora Core ametlikust peeglist (Eesti peegel asub Linux.ee serveris] või siis BitTorrenti vahendusel. Juhul, kui Teil pole võimalik endale CD-sid ise alla tõmmata või põletada, siis tuleb kasutada kas mõne välismaise poe teenuseid või lasta CD/DVD-d mõnel tuttaval valmis kirjutada.

Millise Fedora ma endale alla laadima pean?

Juhul, kui teate, kuidas endale nüüd vastavad iso failid saada, siis valige välja endale vastava arhidektuurile sobiv versioon. Juhul, kui kasutate tavalist Intel Pentium/Celeron protsessorit, AMD Athlon/Duron või muud PC protsessorit, siis peaks Teile sobima x86 kataloogis asuvad iso failid. Juhul, kui kasutate Apple arvutit, siis leiate endale sobivad iso failid ppc kataloogist. Juhul, kui kasutate aga AMD 64 või siis Inteli EM64T protsessoreid, siis leiate endale sobiva iso faili x86_64 kataloogist (samas võite kasutada ka x86 mõeldud Fedorat). Kui soovite aga kogu Fedora Core ise valmis kompileerida, siis tõmmake alla SRPMS kataloogist vastavad source rpm failid.

Kas ma pean kõik need CD-d alla laadima?

Kui lähete oma arhidektuurile vastavasse kataloogi, siis leiate, et seal on päris palju erinevaid CD-sid. Teie peate endale alla laadima ainult disc1-4 või siis DVD iso. Tähisega SRPMS iso failid sisaldavad endas lähtekoode ja seda Teil vaja ei lähe. rescuecd on aga CD, mis on vajalik, kui süsteemiga midagi juhtus ja vaja sellele ligi pääseda. SHA1SUM failis on aga kirjas kõigi CD-de DVD-de kontrollarvud. Alati on mõistlik kontrollida enne CD/DVD valmis kirjutamist, et tõmmatud fail ikka terve on.

Kuidas ma SHA1SUM-i kasutan?

SHA1SUM-i kasutamiseks kirjutage Terminali:

sha1sum isofailinimi

Asendahe isofailinimi Teie kontrollitava ISO faili nimega. Näiteks FC5-i386-disc1.iso korral oleks kontroll järgmine.

sha1sum FC5-i386-disc1.iso

Tulemuseks saate ühe numbrite ja tähtede rea, mida võrrelge Fedora kodulehel olevate väärtustega.

Tux resized.png Palun kontrollida!

Windowsi korral tõmmake endale sha1sum.exe fail ja käivitage see. Siis kirjutage taas

sha1sum failinimi

Kuidas ma neid iso faile kirjutan plaadile?

iso failide plaadile kirjutamise kohta vaadake õpetust iso failide kirjutamine

Millised riistvara nõuded Fedora Corel arvutile on?

Fedora Core riistvaralised nõuded leiate alati Release Notesi lehelt. Praegu viimase Fedora Core 5 nõuded riistvarale on:

  • Minimaalne - Pentium klassi protsessor. Fedora Core 5 on optimeeritud Pentium 4 klassi protsessoritele, kuid ta töötab ka teiste protsessoritega nagu näiteks Pentium, Pentium Pro, Pentium II, Pentium III. Samuti AMD ja VIA protsessorid.
  • Testi reziimis on soovitatav 200 MHz Pentium klassi protsessor või parem
  • Graafilise liidese kasutamiseks on soovitatav 400 MHz Pentium II või parem
  • Minimaalne RAM teksti reziimis on 128MB
  • Minimaalne RAM graafilise liidese korral on 192MB
  • Soovituslik mälu hulk graafilise süsteemi kasutamisel on 256MB
  • Kõvaketast on minimaalselt vaja umbes 200MB vaba ruumi. Kuid soovitatav oleks vähemalt 2GB

Kas ma saan kasutada RaiserFS, JFS või XFS-i?

Jah - on küll võimalik paigaldada Fedora Core RaiserFS, JFS või siis XFS-ile, kuid tuleb arvestada, et nimetatud failisüsteemid pole toetatud Fedora Core poolt. Seega, kui midagi läheb valesti, on abi saamine raskendatud. RaiserFS-ile Fedora Core paigaldamiseks kirjutage kohe alguses installeri käsureale:

linux selinux=0 reiserfs

JFS-ile Fedora Core paigaldamiseks kirjutage kohe alguses installeri käsureale:

linux selinux=0 jfs

XFS-ile Fedora Core paigaldamiseks kirjutage kohe alguses installeri käsureale:

linux xfs

Sa ei saa kasutada SELinuxit koos RaiserFS-i ja JFS-iga. Juhul, kui Te ei tea, mis asi on SELinux, siis võite seda hoiatust ignoreerida.

Kas ma saan kasutada ka 64-bitisel süsteemil Fedorat?

Jah, saate küll. On olemas kohe spetsiaalne Fedora Core just 64 bitistele protsessoritele (AMD ja Inteli omadele siis). Need võite leida tavalistest Fedora Core peeglitest x84_64 kataloogist. Samas võite aga ka julgelt 64-bitisele arhidektuurile paigaldada 32-bitise Fedora Core. Lähemalt juhiseid, kuidas saada endale Fedora Core leiate siit.

Kas ma saan paigaldada ka Mac-ile Fedorat?

Jah - saate küll. Vaadake lähemalt siit. Teil läheb vaja PPC versiooni.

Kas on olemas ka Fedora Core startup diski?

Ametlikult ei ole olemas enam Fedora Core startup diski, kuna uus 2.6 kernel on liiga suur, et mahtuda ühele floppy diskile. Samas, kui Teie arvuti siiski ei võimalda buutimist CD-lt, siis võite kasutada Smart Boot Manageri ja selle abil arvuti üles buutida. Juhul, kui aga Teie arvutil pole üldse CD/DVD Rom-i , siis võite ka kasutada Fedora Core Floppy paigaldust.

Fedora kasutamine ja tarkvara paigaldamine

Kust ma võin leida tarkvara Fedorale?

On olemas mitmeid erinevaid repositooriume (kohti, kus hoitakse erinevat tarkvara). Tuntumad repositooriumid on rpm.livna.org, kus talletatakse erinevat tarkvara, mille litsentsi või patendi tingimused on USA-s segased ja loomulikult Fedora Extras. Kummaski repositooriumis on erinev tarkvara. Lisaks sellele võite vaadata ka veel RPMForge lehte. Seal leidub tarkvara, mida pole ei Livna ega Extras repositooriumis. Juhul, kui otsite mingit konkreetset tarkvara, siis võite selleks kasutada Fedora Tracker otsingut või siis rpm.pbone.net otsingut.

Kuidas paigaldada tarkvara Fedoras (Yum-i ja/või rpm-i kasutamine)?

Yum-i seadistamine

Lihtsaim moodus Fedoras tarkvara paigaldada on kasutada Yum-i. Kuid yum-i esmakordsel kasutamisel tuleb siiski natuke enne teada seadistada, et hakataks kasutama õigeid repositooriume. Selleks:

  • Avage Terminal
  • Võtke endale root kasutaja õigused. Selleks kirjutage terminali
su -

ja andke root kasutaja parool

  • Nüüd kopeerige järjest järgnevad käsud
cd /etc
mv -f yum.conf yum.conf.bak
wget http://www.fedorafaq.org/samples/yum.conf
  • Nüüd paigaldame FedoraFAQ lehe yum.conf faili:
rpm -Uvh http://www.fedorafaq.org/yum

Tähelepanu - yum.conf faili uuendatakse erinevatel põhjustel FedoraFAQ lehel üsna tihti. Seega, isegi kui Te olete kasutanud pikemat aega Yum-i on vahest tark eelnevad sammud uuesti läbi viia, et kasutaksite alati kõige uusimat yum.conf faili.

Muidugi võite ka ise yum.conf faili endale meelepäraseid repositooriume lisada. Selleks lugege yum-i manuali.

Yum-i kasutamine

Selleks, et kasutada Yum-i, avage Terminal ja võtke endale root kasutaja õigused. Nüüd saate yum-i kasutada.

  • Et saada nimekirja kogu saadaolevast tarkvarast kirjutage:
yum list available
  • Mõne tarkvara paigaldamiseks, andke käsk:
yum install tarkvaranimi
  • Mõne tarkvara uuendamiseks kirjutage:
yum update tarkvaranimi
  • Süsteemi uuendamiseks kirjutage
yum update

Sellega uuendate kogu tarkvara, mis Teil süsteemis on ja mis vajab uuendamist.

  • Et näha, mis uuendused on saadaval, kirjutage:
yum check-update
  • Selleks et otsida mingit konkreetset tarkvara/paketti, kirjutage:
yum search otsingusõna

Rohkem yum-ist võite teada saada yum-i kodulehelt.

RPM paketi paigaldamine

Juhul, kui tõmbasite endale mõne tarkvara RPM paketi ja soovite seda nüüd paigaldada, siis avage Terminal, liikuge kataloogi, kuhu te tõmbasite oma rpm paketi ja root kasutaja õigustes andke käsk:

rpm -Uvh failinimi.rpm

Võite alati anda ka osalise faili nime kujul:

rpm -Uvh failinim*

Kas on olemas ka graafilist liidest Yum-ile?

Jah on olemas küll. Selle nimeks on Yum Extender Te võite selle endale lihtsalt paigaldada Yum-i enda abil: Avage Terminal ja root kasutaja õigustes ( käsk su )andke järgmine käsk:

yum install yumex

Kui paigaldus on lõppenud peaks Yum Extender olema Teil System Toolside all Red Hat menüüs.

Kas on olemas ka apt Fedorale?

APT on Debiani paketihaldus vahend, mis paigaldab nii soovitud paketi kui ka selle tööks vajaminevad teised paketid. Fedora Cores täidab neid samu ülesandeid yum. Juhul, kui soovite siiski kasutada apt-i, siis võite selle eraldi paigaldada. On olemas spetsiaalne apt Fedorale, kuid ta on suhteliselt vähese huviga. Peatähelepanu on suunatud siiki yum-ile.

Kas up2date töötab veel?

Jah, te võite endiselt kasutada up2date-t, kuid enam ei kasutata Red Hat Networki (tegelikult laetakse tarkvara alla küll Red Hat Networki serveritest, kuid enamus võimalusi on suletud). Soovituslik on kasutada uuendamiseks siiski yum-i või apt-i.

Kuidas paigaldada Javat?

Java programeeriatele on Fedora Cores olemas kompilaator nimega gcj.

Samas, kui soovite kasutada Java rakendusi oma brauseris ja arvutis, siis tuleb paigaldada eraldi Java.

  • Kasutage FedoraFAQ-i Yum-i seadistust.
  • Laadige alla Sun-i Java Software Development Kit. Valige sealt lehelt JDK 5.0 link. Kui jõuate alla laadimiste leheni, siis valige "Linux self-extracting file", mitte RPM faili.
  • avage Terminal
  • Nüüd peaks Teil olema Java Software Development Kit alla laetud kusagil Teie kodukataloogis (kus täpselt, seda peate ise teadma). Tegu on failiga, mille nimi on umbes selline
jdk-1_5_0_05-linux-i586.bin

Et näha Teie alla laetud faili täpset nimi, kirjutage terminali

ls jdk-*
  • Võtke endale root kasutaja õigused
  • Kontrollige, et olete ikka õiges kataloogis, kus on Teie alla laetud fail (käsk ls abiks). Kui ei, siis liikuge tagasi sinna kataloogi.
  • Kontrollige, et rpm-build pakett on ikka paigaldatud
yum install rpm-build
  • Liigutage JDK fail RPM Sources kataloogi
mv jdk-* /usr/src/redhat/SOURCES/
  • Avage oma brauseris (ärge vahepeal terminali sulgege) järgnev leht JPackage Java 1.5.0 Source RPM Klikake lingil, millel kiri "java-1.5.0-sun-1.5.0.05-1jpp.nosrc.rpm."
  • Minge tagasi terminali ja ehitage just alla laetud faili abil endale uus Java RPM fail.
rpmbuild --rebuild java-1.5.0-sun*src.rpm
  • Eelmise käigu abil ehitasite mitmeid rpm faile oma arvutisse. Nüüd saate need paigaldada:
yum -y localinstall /usr/src/redhat/RPMS/i586/java-1.5.0-sun-*
  • Nüüd paigaldame ka Teie brauserile Java toe
ln -s /usr/lib/jvm/jre/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so /usr/lib/mozilla/plugins/

Sellega peakski kõik olema. Vaja on veel korra süsteemist välja logimine ja uuesti sisse logimine (võite kasutada ka restarti), et kõik asjad tööle hakkaks.

Kuidas paigaldada Flash playerit oma brauserisse?

yum --enablerepo=flash install flash-plugin

Juhul, kui Teil on mingeid küsimusi Flash Plugina kohta, siis vaadake Flash Plugin FAQ lehte

Kuidas on võimalik näha PDF faile oma brauseris?

Kahjuks pole Fedora Corel enam võimalik hetkel kasutada Acrobati Mozilla pluginat. Seega tuleb PDF failide vaatamiseks paigaldada Evince. Tema paigaldamiseks:

su

root kasutaja parool

  • kopeerige või kirjutage järgnev käsk:
yum install evince

Järgmine kord, kui brauseriga avate PDF faili, antakse Teile valik, kas soovite seda avada või salvestada. Valige "Open with Document Viewer"

Kuidas ma saan näha filme oma brauseris?

yum install mplayerplug-in
  • Sulgege kõik oma brauserid ja käivitage nad siis uuesti

Juhul, kui soovite kasutada ka Windowsi failivorminguid, siis peate paigaldama ka w32codecs-ite paketi:

yum --enablerepo=atrpms install w32codec

Kas ma saan kasutada MSN/AIM/ICQ/Yahoo-d Fedoras?

Jah - saate küll. Fedoras on selleks olemas tarkvara nimega Gaim. Gaimiga on Teil võimalik kasutada korraga MSN Messengeri, ICQ-u, AIM-i, Yahoo! Messenger-i ja Jabber-it samal ajal. Et kasutada Gaim-i avage Red Hati menüü ja Interneti alt valige "IM" (IM-i asemel on vahest olnud ka "Internet Messenger.") Gaimi kodulehelt leiate rohkem infot, kuidas seadistada kontosid jne.