Muudatused

Fedora 4 KKK

Lisatud 5823 baiti, 17. veebruar 2008, kell 21:46
=Fedora KKK-st=
[[Fedora ]] KKK põhineb mitteametlikul [http://www.fedorafaq.org/ FedoraFAQ] lehel. Tegu on pamiselt sealsete küsimuste ja vastuste tõlgetega, millele samas lisatakse jõudu mööda ka muid küsimusi/vastuseid, mis Pingviini portaalis üles kerkivad. Juhul, kui olete uus [[Linux|Linuxi ]] valdkonnas, siis vaadake kindlasti ka antud Wiki Viki [[http://uus.pingviin.org/wiki/index.php/Kategooria:%C3%9Cldised_juhendid Üldised juhendid|Üldised juhendid]] lehte. 
=Fedorast=
==Mis on Fedora Core==
Samas sarnaneb Fedora Core väga palju ka [http://www.redhat.com/software/rhel/ Red Hat Enterprise Linuxile], seega kui soovite enne RHEL-i soetamist sellest rohkem teada saada, siis võite katsetada ja alustada Fedorast.
==Mille poolest erineb Mis erinevus on Fedora Corel ja Red Hat Enterprise Linuxil?==Red Hat Enterprise Linux (RHEL) on ametlikult Red Hati poolt toetatud vähemalt 7 aasta jooksul. Selle aja jooksul lastakse RHEL-ile välja erinevaid programmi ja turvauuendusi ja tagatakse ka tugiteenus. See on vajalik masinatele ja serveritele, mille operatsioonisüsteemi pole võimalik pidevalt uuendada ja mis peavad pidevalt töös olema. Samuti on RHEL-ile lisatud mitmeid võimalusi, mis kuluvad ära, kui Teil on rohkem kui paar serverit. Lisaks sellele on RHEL tasuline ja Fedora on tasuta. Fedora puhul põhineb tugiteenus Fedora kasutajate komuunil. Red Hatil on ka huvitav leht, kus võrreldakse RHEL-i ja Fedora erinevusi. Leht asub [http://www.redhat.com/software/rhelorfedora/ siin]
==Kas Fedora Core on ebastabiilne?==
SHA1SUM failis on aga kirjas kõigi CD-de DVD-de kontrollarvud. Alati on mõistlik kontrollida enne CD/DVD valmis kirjutamist, et tõmmatud fail ikka terve on.
===Kuidas ma SHA1SUM-i kasutan?===
SHA1SUM-i kasutamiseks kirjutage [[Terminal]]i:
sha1sum isofailinimi
Asendahe ''isofailinimi'' Teie kontrollitava ISO faili nimega. Näiteks ''FC5-i386-disc1.iso'' korral oleks kontroll järgmine.
sha1sum FC5-i386-disc1.iso
Tulemuseks saate ühe numbrite ja tähtede rea, mida võrrelge [http://fedora.redhat.com/Download/install.html Fedora] kodulehel olevate väärtustega.
{{Kontrollida}}
Windowsi korral tõmmake endale [ftp://ftp.gnupg.org/gcrypt/binary/sha1sum.exe sha1sum.exe] fail ja käivitage see. Siis kirjutage taas
sha1sum ''failinimi''
==Kuidas ma neid iso faile kirjutan plaadile?==
iso failide plaadile kirjutamise kohta vaadake õpetust [[iso failide kirjutamine]]
==Millised riistvara nõuded Fedora Corel arvutile on?==
Fedora Core riistvaralised nõuded leiate alati [http://fedora.redhat.com/docs/release-notes/ Release Notesi] lehelt. Praegu viimase Fedora Core 5 nõuded riistvarale on:
* Minimaalne - Pentium klassi protsessor. Fedora Core 5 on optimeeritud Pentium 4 klassi protsessoritele, kuid ta töötab ka teiste protsessoritega nagu näiteks Pentium, Pentium Pro, Pentium II, Pentium III. Samuti AMD ja VIA protsessorid.
* Testi reziimis on soovitatav 200 MHz Pentium klassi protsessor või parem
* Graafilise liidese kasutamiseks on soovitatav 400 MHz Pentium II või parem
* Minimaalne RAM teksti reziimis on 128MB
* Minimaalne RAM graafilise liidese korral on 192MB
* Soovituslik mälu hulk graafilise süsteemi kasutamisel on 256MB
* Kõvaketast on minimaalselt vaja umbes 200MB vaba ruumi. Kuid soovitatav oleks vähemalt 2GB
==Kas ma saan kasutada RaiserFS, JFS või XFS-i?==
XFS-ile Fedora Core paigaldamiseks kirjutage kohe alguses installeri käsureale:
linux xfs
Sa ei saa kasutada SELinuxit koos RaiserFS-i ja JFS-iga. Juhul, kui Te ei tea, mis asi on [[SELinux]], siis võite seda hoiatust ignoreerida. 
==Kas ma saan kasutada ka 64-bitisel süsteemil Fedorat?==
Jah, saate küll. On olemas kohe spetsiaalne Fedora Core just 64 bitistele protsessoritele (AMD ja Inteli omadele siis). Need võite leida tavalistest Fedora Core peeglitest x84_64 kataloogist. Samas võite aga ka julgelt 64-bitisele arhidektuurile paigaldada 32-bitise Fedora Core. Lähemalt juhiseid, kuidas saada endale Fedora Core leiate [http://uus.pingviin.org/wiki/index.php/FedoraKKK[#Kust_ma_v.C3.B5in_Fedora_Core_CD-d_saada.3F Kust ma võin Fedora Core CD-d saada?|siit]] lehelt.
==Kas ma saan paigaldada ka Mac-ile Fedorat?==
Jah - saate küll. Vaadake lähemalt [http://uus.pingviin.org/wiki/index.php/FedoraKKK[#Kust_ma_v.C3.B5in_Fedora_Core_CD-d_saada.3F Kust ma võin Fedora Core CD-d saada?|siit]] lehelt. Teil läheb vaja ppc PPC versiooni. 
==Kas on olemas ka Fedora Core startup diski?==
Ametlikult ei ole olemas enam Fedora Core startup diski, kuna uus 2.6 kernel on liiga suur, et mahtuda ühele floppy diskile. Samas, kui Teie arvuti siiski ei võimalda buutimist CD-lt, siis võite kasutada [http://btmgr.webframe.org/ Smart Boot Manageri] ja selle abil arvuti üles buutida.
* Avage [[Terminal]]
* Võtke endale [[root]] kasutaja õigused. Selleks kirjutage terminali
su-
ja andke root kasutaja parool
* Nüüd kopeerige järjest järgnevad käsud
rpm -Uvh http://www.fedorafaq.org/yum
Tähelepanu - yum.conf faili uuendatakse erinevatel põhjustel FedoraFAQ lehel üsna tihti. Seega, isegi kui Te olete kasutanud pikemat aega Yum-i on vahest tark eelnevad sammud uuesti läbi viia, et kasutaksite alati kõige uusimat yum.conf faili.
Muidugi võite ka ise yum.conf faili endale meelepäraseid repositooriume lisada. Selleks lugege yum-i manuali.
==Kas on olemas ka apt Fedorale?==
 
APT on Debiani paketihaldus vahend, mis paigaldab nii soovitud paketi kui ka selle tööks vajaminevad teised paketid. Fedora Cores täidab neid samu ülesandeid yum. Juhul, kui soovite siiski kasutada apt-i, siis võite selle eraldi paigaldada. On olemas spetsiaalne apt Fedorale, kuid ta on suhteliselt vähese huviga. Peatähelepanu on suunatud siiki yum-ile.
 
==Kas up2date töötab veel?==
Jah, te võite endiselt kasutada up2date-t, kuid enam ei kasutata Red Hat Networki (tegelikult laetakse tarkvara alla küll Red Hat Networki serveritest, kuid enamus võimalusi on suletud).
Soovituslik on kasutada uuendamiseks siiski yum-i või apt-i.
==Kuidas paigaldada Javat?==
Java programeeriatele on Fedora Cores olemas kompilaator nimega [http://gcc.gnu.org/java/ gcj].
 
Samas, kui soovite kasutada Java rakendusi oma brauseris ja arvutis, siis tuleb paigaldada eraldi Java.
* Kasutage FedoraFAQ-i [[#Yum-i seadistamine|Yum-i seadistust]].
* Laadige alla Sun-i [http://java.sun.com/j2se/1.5.0/download.jsp Java Software Development Kit]. Valige sealt lehelt JDK 5.0 link. Kui jõuate alla laadimiste leheni, siis valige "Linux self-extracting file", mitte RPM faili.
* avage [[Terminal]]
* Nüüd peaks Teil olema Java Software Development Kit alla laetud kusagil Teie kodukataloogis (kus täpselt, seda peate ise teadma). Tegu on failiga, mille nimi on umbes selline
jdk-1_5_0_05-linux-i586.bin
Et näha Teie alla laetud faili täpset nimi, kirjutage terminali
ls jdk-*
* Võtke endale [[root]] kasutaja õigused
* Kontrollige, et olete ikka õiges kataloogis, kus on Teie alla laetud fail (käsk ls abiks). Kui ei, siis liikuge tagasi sinna kataloogi.
* Kontrollige, et rpm-build pakett on ikka paigaldatud
yum install rpm-build
* Liigutage JDK fail RPM Sources kataloogi
mv jdk-* /usr/src/redhat/SOURCES/
* Avage oma brauseris (ärge vahepeal terminali sulgege) järgnev leht [http://www.jpackage.org/rpm.php?id=3033 JPackage Java 1.5.0 Source RPM] Klikake lingil, millel kiri "java-1.5.0-sun-1.5.0.05-1jpp.nosrc.rpm."
* Minge tagasi terminali ja ehitage just alla laetud faili abil endale uus Java RPM fail.
rpmbuild --rebuild java-1.5.0-sun*src.rpm
* Eelmise käigu abil ehitasite mitmeid rpm faile oma arvutisse. Nüüd saate need paigaldada:
yum -y localinstall /usr/src/redhat/RPMS/i586/java-1.5.0-sun-*
* Nüüd paigaldame ka Teie brauserile Java toe
ln -s /usr/lib/jvm/jre/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so /usr/lib/mozilla/plugins/
 
Sellega peakski kõik olema. Vaja on veel korra süsteemist välja logimine ja uuesti sisse logimine (võite kasutada ka restarti), et kõik asjad tööle hakkaks.
 
==Kuidas paigaldada Flash playerit oma brauserisse?==
 
* Kasutage FedoraFAQ-i [[#Yum-i seadistamine|Yum-i seadistust]].
* Avage [[Terminal]] ja võtke endale [[root]] kasutaja õigused.
* Nüüd andke käsk
yum --enablerepo=flash install flash-plugin
 
Juhul, kui Teil on mingeid küsimusi Flash Plugina kohta, siis vaadake [http://macromedia.mplug.org/faq.html Flash Plugin FAQ] lehte
 
==Kuidas on võimalik näha PDF faile oma brauseris?==
Kahjuks pole Fedora Corel enam võimalik hetkel kasutada Acrobati Mozilla pluginat. Seega tuleb PDF failide vaatamiseks paigaldada Evince. Tema paigaldamiseks:
* avage [[Terminal]]
* võtke endale [[root]] kasutaja õigused
su
root kasutaja parool
* kopeerige või kirjutage järgnev käsk:
yum install evince
Järgmine kord, kui brauseriga avate PDF faili, antakse Teile valik, kas soovite seda avada või salvestada. Valige "Open with Document Viewer"
 
==Kuidas ma saan näha filme oma brauseris?==
* Kasutage FedoraFAQ-i [[#Yum-i seadistamine|Yum-i seadistust]].
* Avage [[Terminal]] ja võtke endale [[root]] kasutaja õigused
* Andke käsk
yum install mplayerplug-in
* Sulgege kõik oma brauserid ja käivitage nad siis uuesti
 
Juhul, kui soovite kasutada ka Windowsi failivorminguid, siis peate paigaldama ka w32codecs-ite paketi:
yum --enablerepo=atrpms install w32codec
 
==Kas ma saan kasutada MSN/AIM/ICQ/Yahoo-d Fedoras?==
Jah - saate küll. Fedoras on selleks olemas tarkvara nimega [[Gaim]]. Gaimiga on Teil võimalik kasutada korraga MSN Messengeri, ICQ-u, AIM-i, Yahoo! Messenger-i ja Jabber-it samal ajal. Et kasutada Gaim-i avage Red Hati menüü ja Interneti alt valige "IM" (IM-i asemel on vahest olnud ka "Internet Messenger.")
[http://gaim.sourceforge.net/ Gaimi] kodulehelt leiate rohkem infot, kuidas seadistada kontosid jne.
570
muudatust

Aita seda lehekülge täiustada!