Blanketid tarkvaravabaduste taganõudmiseks

Allikas: Pingviini viki
(Ümber suunatud leheküljelt Blanketid tarkvaravabaduse taganõudmiseks)
Tux resized.png Täienda seda artiklit, kui oskad!

Skriptide blanketid, mida võib kasutada suhtluses riigiasutustega, kui on vaja paluda neilt info edastamist vabades vormingutes või riigi vabatakrvara raamistiku täitmist mingis muus punktis. Neid blankette võib siit mugavalt endale mistahes dokumenti sisse lõigata, eemaldada mittevajalikud alternatiivid ja mugandada olukorrale sobivaks. Nende kasutamisel võiks aga säilitada elementaarse viisakuse ja lugeda oma koostatud kiri peale valmimist ka ise läbi ning lisada oma isiklik vaatekoht. Pole hea riigiasutusi täitmata/toimetamata blankettidega lihtsalt pommitama hakata.

NB! Kõik käsud käivitada viisaka tavakodaniku režiimis. Sudo kasutamine võib süsteemi kokku jooksutada.

Blankett palvele pakkuda riigi infoteenust vabatarkvaralise opsüsteemi kasutajale

Ideeliselt võib seda mugandada ja saata ID-kaardi abikeskusele abi@id.ee, aga ka kuhu tahes mujale, kus ID-kaardi vms opsüsteemist sõltuva rakenduse (nt valijarakendus) kasutamisel probleeme esineb.

Lugupeetud ... ametnik,
Austatud ...,

mul on raskusi ... teenuse kasutamisega, sest minu poolt kasutatava operatsioonisüsteemi jaoks on Teie-poolne tugi puudulik. Riiklik poliitika näeb ette, et avalikud teenused peavad olema diskrimineerimata kättesaadavad kõigi enamlevinud operatsioonisüsteemide kasutajatele. Kasutan Ubuntu/Ubuntul põhinevat Estobuntu/Linux Mint'i operatsioonisüsteemi, mis on kõige levinum tasuta operatsioonisüsteem maailmas. Ma ei saa lubada endale kallihinnalise operatsioonisüsteemi ostmist ainuüksi selle teenuse kasutamiseks. Palun Teilt, et leiaksite võimaluse, et ma saaksin seda riiklikku teenust kasutada minu operatsioonisüsteemis kättesaadavate tarkvarapakettide abil ja ilma eriteadmisi nõudvate hädalahendusteta.

Ette tänades

...
Vabatarkvara kasutaja

Teemakohased lingid, kuhu vajadusel viidata

Blankett palvele vaba dokumendivormingu kasutamiseks

Esimene lakooniline ja viisakas pöördumine (eelkõige esitamine)

Lugupeetud ... ametnik,
Austatud ...,

ma ei saa kahjuks avada/lugeda/töödelda/koostada/esitada Teie poolt esitatud/nõutud/soovitud/palutud dokumenti, sest see on firmapõhises/tootepõhises/omaduslikus vormingus. Ma ei saa lubada endale selle firma toote ostmist ainuüksi selle dokumendi vaatamiseks/koostamiseks. Palun Teilt, et leiaksite võimaluse dokumendi edastamiseks/vastuvõtmiseks avatud vormingus, mis võimaldaks mul seda avada/lugeda/töödelda/täita/toimetada/koostada/vormistada kasutades mõnda mulle kättesaadavatest vabatarkvara pakettidest.

Ette tänades

...
Vabatarkvara kasutaja

Teine koos selgitustega pöördumine (koostamine ja esitamine)

Lugupeetud ... ametnik,
Austatud ...,

suutlikkus avatud vormingus dokumentide edastamiseks/vastuvõtmiseks on Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse koostatud "Riigi IT koostöövõime raamistiku" 5. paragrahvi "Avatud standardid ja spetsifikatsioonid" poolt ette kirjutatud kõigile riigiasutustele. Loodan, et olete selle dokumendiga tuttav ning Teid on instrueeritud, kuidas saate avada/esitada/töödelda soovitud dokumendi mõnes avatud standardil põhinevas vormingus.

Rõhutan, et mul pole kahjuks tõesti kuidagi võimalik koostada/avada dokumenti Teie poolt pakutud firmapõhises/tootepõhises/omaduslikus vormingus. Loodan, et leiate mu probleemile siiski lahenduse!

Ette tänades

...
Vabatarkvara kasutaja

Kolmas nördinud pöördumine

Kallis ... ametnik,
Austatud ...,

mul on väga kahju, et Te ei saa dokumenti esitada vabal standardil põhinevas vormingus ega ole suutnud oma asutuses jõuda Riigi IT koostöövõime raamistiku elluviimisel veel käegakatsutavate tulemusteni. Loodan, et teavitate oma ülemust sellest probleemist ning seate suutlikkuse esitada dokumente vabades vormingutes oma asutuse lähemate eesmärkide hulka.

Vabariigi kodanikuna on mul siiski õigus sellele dokumendile ligi pääseda. Teie poolt valitud omanduslikus/firmapõhises/tootepõhises vormingus dokument mulle ligipääsetav pole. Missugust lahendust Te sellele olukorrale pakuksite?

Ette tänades

...
Vabatarkvara kasutaja

Tänusõnad ametnikule

Hea ... ametnik,
Austatud ...,

Mul on hea meel, et võtsite vaevaks tulla vastu minu palvele saada soovitud dokument avatud standardil põhinevas vormingus. Olen veendunud vabatarkvara kasutaja ja on väga meeldiv, et Teie asutus peab tähtsaks täita IT vallas Eesti Vabariigi ja Euroopa Liidu kõige värskemaid soovitusi. Loodan, et jätkate samas vaimus ja edaspidi saavad kõik soovijad dokumente vabas vormingus ka juba ilma seda eraldi palumata.

Tänulikult

...
Vabatarkvara kasutaja

FSFE omanduslike PDF-i lugejate reklaamimise vastane kampaania

Idee on otsida, missugused riigiasutused soovitavad oma lehekülgedel omanduslikku PDF-lugejat. Seejärel saata neile kiri (vt allapoole), mis soovitab seda mitte teha. Kui kiri on saadetud, siis tuleks sellest teada anda ka kampaania korraldajale, kes peab registrit asutustest, kuhu teated on saadetud ja mis on nende vastused (kas on vaja veel argumenteerida või võib lugeda probleemi lahendatuks).

Lisaks võib isik või organisatsioon näidata oma poolehoidu sellele üritusele:

Eestis viib kampaaniat läbi: repentinus at fsfe dot org

Lingid