Kuidas olla hea vabatarkvara kasutaja?
Allikas: Pingviini viki
Vaba tarkvara kontekstis, st sisuliselt häkkerite kogukonna puhul ei saa "lennata peale" peale sama suhtumisega, millega mõned on harjunud lendama peale kommertstarkvara kasutajatoele. Vaba tarkvara kasutaja võiks pidada silmas järgmist...
- Suur osa vabast tarkvarast põhineb entusiastide vabatahtlikul tööl. Austa teiste tööd ja ära võta seda iseenesestmõistetavana.
- Anna kogukonnale oma panus ja saa ise sama vastu. Teata rakenduste vigadest autoritele läbi ettenähtud kanalite, paranda vigu ise ja anna parandustest autoritele teada, publitseeri oma panus üldiseks kasutamiseks, tõlgi rakedusi emakeelde ja abista abivajajaid, kui oskad. Anna oma arvamusest märku, see loeb. Iga sinu tehtud liigutus on panus sinu enda kasutatavate rakenduse arengusse ja kogukonna hüvangusse.
- Kuigi vaba tarkvara puhul on kasutajatel suurem võimalus rääkida kaasa rakenduste arenduses, siiski on selles oma agad. Viisakas on mitte nõuda arendajalt tungivalt rakenduse täiendamist uute võimalustega või vigade kiiret parandamist, sest arendaja ei ole kohustatud osutama sinu ettepanekutele eritähelepanu. Üldiselt tervitavad arendajad igasugust tagasisidet oma tööle, aga õigus milleski kaasa rääkida tuleb siiski sellest, et sa oled ise teinud kõik endast oleneva, et oma probleeme lahendada ega ürita elada teiste seljas.
- Linux pole see, et kuskil keegi kirjutab heatahtlikult juba ette valmis mingeid sinu isiklikke veidrusi rahuldava koodijupi. Kui vajad eritähelepanu, siis palka spetsialist. Kui oskad koodida, siis paranda vead või tee täiendused ise ja avalikusta need. Kui sul on hea idee, siis õigesti publitseeritud head ideed jäävad vaba tarkvara kogukonnas lõpuks peale.
- Loogiline ahel tarkvaratüki kasutamisel: Proovi -> Kasuta -> Tagasisidesta -> Muganda -> Avalda täiendusi -> ... -> Liitu ise projektiga.
- Arvesta, et häkkerite kogukond pole lilleaed. Ka häkker on inimene ja inimesi on igasuguseid. Ära eelda, et alati suhtutakse sinusse hoolitsevalt, peetakse kinni tähtaegadest ja lubadustest vms. Ära mine närvi koleerikutest häkkerite peale, las nad lihtsalt ajavad oma asja, kuni nad kedagi otseselt ei kahjusta.
- Ära ole enesekeskne ja väiklane ning lase ka teistel vaba tarkvara arengule kaasa aidata. Suhtu kriitikasse ratsionaalselt ja ära aja asja emotsionaalselt. Kui sulle tundub, et sulle tehakse liiga, siis võib viga olla lihtsalt kommunikatsioonihäiretes. Kirja teel suheldes võib väga lihtsalt teise poole taotlustest valesti aru saada.
- Ära eelda, et kõik avaldatud programmid töötavad. Ära eelda, et kõik sama programmi versioonid töötavad sama hästi. Leia endale töötav kooslus ja ära eelda alati kaubanduslikkust.