Kodune proxy Polipo abil

Allikas: Pingviini viki

Vahest on tarvis muuta oma interneti ühendust kiiremaks, selle jaoks sobib väga hästi puhverdav proxy server, mis võimaldab mõnel juhtumil oluliselt kiirendada internetis surfamist. Nimelt luuakse selle abil vastav puhver, mille poole kõige esimesena pöördutakse info saamiseks. Ehk kui kasutate pidevat Pingviini Webi lehte, siis proxy server salvestab vastava lehe oma mälusse ja esimesena kuvatakse Teile puhvrist kohe esimene leht. Jääb ära aeganõudev graafika laadimine otse netist. Polipo on just selline personaalseks kasutamiseks mõeldud proxy server, mida lihtne paigaldada ja kasutada. Lisaks nõuab ta vähe resursse.

Käesolev õpetus on kirjutatud Ubuntu Linux 7.10 baasil, kuid sobib kindlasti ka teistele distributsioonidele. Brauseritena on kajastatud Opera ja Firefox.

Originaal allikas antud õpetusele on go2linux.org lehel

Polipo paigaldamine ja seadistamine

Polipo paigaldamine on suhteliselt lihtne. Ubuntus tuleb vaadata, et Universe repositoorium oleks lisatud, seejärel piisab vaid:

sudo apt-get install polipo

Sisuliselt pole tarvis peale seda enam mingit seadistust.Kuid võite loomulikult asja enda jaoks turvalisemaks muuta ja lubada ainult oma sisevõrgu masinad - siis saate ka teistest masinatest seda proxyt kasutada. Just sellisel juhul annab puhverserveri kasutus efekti. Üksiku masina andmeid puhverdavad veebisirvimis tarkvarad isegi.

Seadistamiseks võtke lahti omale meelepärase tekstiredaktoriga fail /etc/polipo/config. Mina kasutan näiteks nanot:

sudo nano /etc/polipo/config

Seal võite nüüd muuta järgneva sektsiooni:

proxyAddress = "0.0.0.0"    # IPv4 only
allowedClients = 127.0.0.1, 192.168.42.0/24

Vaadake, et 192.168.42.0/24 oleks kindlasti see IP aadresside vahemik,mida oma koduses võrgus kasutate.

Kuid veel meeldetuletuseks - vastavad muudatused peate sisse viima ainult siis, kui vajate ligipääsu ka teistest masinatest. Juhul, kui kasutate ainult proxyt selles samas arvutis, siis muudatusi teha pole vaja.

Firefoxi seadistamine

Avage Edit-->Preferences ja Teile avaneb järgmine pilt: Firefox config-proxy.png Sealt valige Advanced: Firefox config2-proxy.png Ning valige "Manual proxy configuration" ning sisestage oma serveri IP aadress ja port. Vaikimisi settingute puhul võite sisestada need samad andmed, mida näete ka pildil.

Gnome seadistus

Selleks, et ka Gnome hakkaks kasutama proxy serverit, avage Desktop->preferences->Network Proxy: Firefox config3-proxy.png Valige sealt "Manual Proxy Configuration" ja sisestage taas proxy serveri IP ja port. Vaikimisi settingute puhul võite sisestada need samad andmed, mida näete ka pildil.

Opera seadistus

Avage Tools->preferences: Opera config-proxy.png Valige Advance ja siis Network ning siis valige Proxy Servers Opera config2-proxy.png Nüüd sisestage taas Polipo serveri IP ja port (vaikimisi port on 8123 - Opera seadistuse pildil on viga sees)

Apt-i seadistamine proxyt kasutama

Selleks, et ka Apt hakkaks kasutama proxy serverit avage oma lemmik tekstiredaktoriga fail /etc/apt/apt.conf ja lisage sinna rida:

Acquire::http::Proxy "http://127.0.0.1:8123";