Kuidas põletada valmis töökorras käivitusplaat?

Allikas: Pingviini viki

Enamik CD/DVD kirjutamise programme pakub eraldi spetsiaalset võimalust kirjutada plaadile ISO-fail. Seda võidakse eri programmide puhul nimetada ka ISO/CD/DVD pildiks, tõmmiseks, image'iks või file'iks. Järgnevalt on toodud mõnede levinumate programmide õpetused, kuidas kirjutada nendega ISO faile.

Kuna opsüsteemi kirjutamine on väga veakriitiline tegevus, siis on mõistlik enne kirjutamist ka tõmmatud ISO faili korrasolekut kontrollida ja kasutada kirjutamiseks kvaliteetset plaati ja madalaimat kiirust.

Valik programme, millega tõmmis plaadile kirjutada

Windows Seven all tee allalaaditud ISO-tõmmisel hiirega paremklõps ja vali Burn disk image ja vajuta avanenud aknas nuppu Burn. Kui on probleeme, siis lülita sisse tõmmise kontrollimine peale kirjutamist. Windows XP, Vista jt all on vaja laadida alla selleks spetsiaalne tarkvara (vt järgnevast loendist ja sirvi vajadusel Ubuntu juhendit).

  • Laadi alla ja paigalda Infra Recorder. Sisesta tühi DVD ja kui avaneb automaatse avamise dialoog, siis vali Do nothing või Cancel. Seejärel ava Infra Recorder ja vajuta avanenud aknas Write Image. Vali ISO tõmmis, mida soovid kasutada, vajuta Open ja lõpuks kinnita soov tõmmis plaadile kirjutada vajutades Ok.
  • Laadi alla ja paigalda ISO Recorder. Tee ISO failil paremklõps. Avanenud rippmenüüst vali Copy image to CD. Seejärel klõpsa Next nupule. Kui see nupp on hall, siis pole mingil põhjusel CD-le võimalik kirjutada. Kui kirjutamine on 100% peal, kuid aken on veel ees ja nupud on hallid, siis mitte akent sulgeda. CD kirjutamine on alles siis lõpule viidud, kui CD lugeja avaneb.
  • EasyCD Creator vali File - Record CD from CD image. Siis muuda Files of type ISO image failiks. Seejärel liigu ISO failile ja vajutage Open. Kui nüüd vajutad Start recording kirjutatakse ISO fail korralikult CD-le.
  • Nero Burning ROM-i kasutades vajuta cancel automaatselt pakutaval wizardil ja vali File menüüst, Burn Image. Vali välja ISO fail, mida soovid kirjutada ja vajuta Open. Nüüd vajuta Burn nuppu ja jälgi, kuidas Teie uus CD valmib.

Ubuntu all on Audio/Video -> Brasero plaadikirjutaja alguslehel on kohe viimane valik Tõmmise kirjutamine. Vali avanenud menüüst alla laaditud ISO fail ja omaduste alt kindluse mõttes madal kirjutuskiirus ning kirjuta tõmmis plaadile.

  • Kasutades cdrecord-it, kirjuta terminali lihtsalt cdrecord dev=/dev/hdc (asendage /dev/hdc oma CD-RW seadme kataloogi teega) mille järgi kirjuta ISO faili kataloogi tee :)
  • K3B kasutades, valige Tools > CD > Burn CD Image. Siis saate valida oma ISO faili 'Image to Burn' alalt. Lõpuks vajutage Start.

Mac OS X Panther all, käivita Disk Utility Applications/Utilities alt, valige Open Images menüüst, vali peaaknast liidetud ISO fail ja vali Burn Images menüüst. Mac OS X Jaguar all, käivita Applications/Utilities alt Disk Copy, vali File menüüst Burn Image, vali välja ISO fail ja vajuta Burn nuppu.

Levinumad vead

Mitte mingil juhul ärge kirjutage plaadile lihtsalt ISO-faili ega ärge pakkige ISO-faili lahti. ISO tõmmis tuleb plaadile kirjutada spetsiaalses tõmmise plaadile kirjutamise režiimis ja kirjutamise tulemusena peaks asuma kettal hulk faile ja katalooge. Kui kirjutamise tulemusena on plaadil ainult seesama ISO fail, siis on plaat kirjutatud vales režiimis.

ISO-fail sisaldab lisaks failidele ka infot selle kohta, kuidas failid plaadil paiknevad, kas ja kuidas sellelt plaadilt buutida, kuidas erinevad operatsioonisüsteemid failinimesid mõistma peaksid ning palju muud vajalikku taustainfot plaadi ülesehituse kohta. Lisaks ISO-failidele on kasutusel ka rida teisi CD/DVD tõmmise vorminguid (tuntuim vast BIN/CUE), mida kasutatakse erinevatel eesmärkidel, näiteks virtuaal-CDna. Teiste tõmmisevormingute puhul võib olla vaja enne plaadile kirjutamist see konvertida sobivasse (ISO) vormingusse.

Vaata ka

Välislingid