Kuidas ISO-faili õigesti mälupulgalt paigaldatavaks teha?
Allikas: Pingviini viki
Kuige lihtsam on kasutada mõnda selleks mõeldud eriprogrammi:
- UNetBootin [1] on olemas nii Windowsile kui Linuxile. NB! Kirjutades tõmmise NTFS failisüsteemi ei hakka asi Linuxi all üldiselt tööle. Vaja on FAT või mõnda Linuxi failisüsteemi. Tuleb avada allalaaditud ISO fail ja see USB kettale kirjutada.
- Startup Disk Creator on vastav Ubuntu utiliit. Asub menüüs Arvuti --> Haldamine --> Käivitusketta looja. Tarkvarakeskuses on see pakett usb-creator-gtk või -kde. Windowsi all saab kasutada Ubuntu laivplaadilt usb-creator.exe. Ubuntu tõmmiste USB-kettale panemiseks on see kõige lihtsam viis.
- Enamikes Linuxites on utiliit dd, millega saab hübriidtõmmise (Ubuntu alates versioonist 11.10) otse mälupulgale kirjutada. Käsurealt:
sudo dd if=failinimi.iso of=/dev/kettanimi
Või (kiirem variant):
sudo dd if=failinimi.iso of=/dev/kettanimi oflag=direct bs=1048576
Samm sammult
- Laadid Linuxi tõmmise ehk ISO faili alla oma arvutisse. Tõmmis on tavaliselt suurusega mõnisada MB kuni paar GB.
- Paigaldad ja/või avad eriprogrammi, millega tõmmist mälupulgale või plaadile kirjutada. Mõned vahendid on toodud ära siinsamas ülal.
- Kirjutad tõmmise ehk ISO faili (nt estobuntu-11.11-GNOME-DVD-i686.iso) selle eriprogrammi abil mälupulgale või plaadile. NB! Tavalisest kopeerimisest ei piisa, sest siis Linux sellelt andmekandjalt ei käivitu!
- Teed arvutile taaskäivituse (ingl k reboot, restart) ja ootad, et avaneks Linuxi käivitus/paigaldusmenüü. Kui see ei avane, vaid läheb käima Windows, siis tuleb muuta arvuti BIOS-i seadetes kasutatav kettaseade või USB alglaaditavaks (ingl k bootable) ja/või muuta alglaadimise järjekorda (ingl k boot order, USB/USB key/HDD/CD/DVD boot jms märksõnad). BIOS-i seadeid tuleb muuta nii, et alglaadimisel otsitaks kõigepealt süsteemi sellelt seadmelt, millega on ühendatud Linuxit sisaldav andmekandja (mälupulk või plaat).
- Paigaldad süsteemi vastavalt juhendile.