Ubuntu

Allikas: Pingviini viki


Ubuntu
Ubuntulogo.gif

{{{pildi allkiri}}}
Arendaja: Ubuntu Foundation
OS perekond: GNU/Linux
Arendusmudel: FOSS
Viimane versioon: 16.04 "Xenial Xerus"
aprill 2016
Vaikimisi kasutajaliides: Unity
Pakihaldus: APT
Litsents: GPL
Staatus: aktiivne
Koduleht: www.ubuntu.com
Foorum: www.ubuntuforums.org
Ametlikud peeglid:
Mitteametlikud peeglid:

Ubuntu Linux on Debiani pakihaldust kasutav Linuxi distributsioon, mis on kasutamise lihtsustamiseks teinud kindla programmide valiku: üks aknahaldur - GNOME, üks veebilehitseja - Firefox, üks meiliprogramm - Evolution jne. Mistõttu mahub Ubuntu Linux ära ühe CD peale. Samas on võimalik kasutada enamikke Debiani jaoks väljalastud pakke oma lemmikprogrammi installimiseks. Võimalik on kasutada nii tasuta komuuni toetust kui ka erinevaid tasulisi tugikanaleid.

Ubuntul on ka kaks nooremat sugulast: KDE töölauda kasutav Kubuntu ning Xfce töölauaga varustatud Xubuntu. On olemas ka koolidele mõeldud versioon, mis kannab nime Edubuntu.

Ubuntu on zulu ja koosa keeltest pärinev sõna, mida tõlgitakse kui "inimlikkus teiste suhtes", usk kõigi inimeste seotusse/ühtsusse. Ning Ubuntu Linux püüab samu põhimõtteid järgida tarkvara loomisel. Ubuntu arendajate meelest peab tarkvara olema tasuta, ta peab olema kasutajate oma keeles ja kasutajatel peab olema võimalus muuta tarkvara vastavalt oma äranägemisele.

Uus versioon lastakse regulaarselt välja koos uue GNOME versiooniga. Palju on küsitud, mida tähendavad need Ubuntu versiooni numbrid - näiteks 7.10 või 6.06. See tähistab, mis aastal on antud versioon välja lastud ja mis kuul. Seega 6.06 tähendab, et antud versioon on välja lastud 2006 aastal ja juuni kuus. 7.10 tähendab aga, et antud versioon on välja lastud 2007 aasta oktoobri kuus.

LTS tähis versiooni numbri taga tähendab seda, et tegu on Long-Term Supporti omava versiooniga.

Päritolu

Ubuntu Linuxi ametlikuks "koduks" on Man-i saar. Samas on Ubuntu arendajaid üle kogu maailma.

Muud kasulikud lingid

Kust saada?

Ubuntu Linuxit võib alla tõmmata netist ISO failidena järgmistest aadressidelt: Download - valige sealt endale kõige lähem peegel. DVD-sid on hetkel võimalik alla laadida ainult BitTorrenti vahendusel siit aadressilt. Kõigele lisaks on võimalik Ubuntu CD-sid ka tasuta tellida. Selleks tuleb minna https://shipit.ubuntu.com/ aadressile, seal ennast ära registreerida peale mida võite tellida ilma postikuludeta koju Ubuntu CD-sid. Samas tuleb arvestada, et kohale jõuavad nad umbes kuu ajaga.

Vaata ka