KDE

Allikas: Pingviini viki


KDE
KDE logo.png
Kde3.5default.jpg
KDE 3.5 kuvatõmmis
Tüüp: töölauakeskkond
Arendaja: The KDE Team
Litsents: GPL
Viimane versioon: 3.5.9/4.0.3
19.02.2008/2.04.2008
Staatus: aktiivne
Eesti keel: {{{eesti_keel}}}
Koduleht: www.kde.org
Foorum: www.kde-forum.org

KDE (Kool[1] Desktop Environment) on vabatarkvaraline töölauakeskkond (desktop environment), mille alustalaks on Trolltechi Qt toolkit. KDE jookseb enamikel Unixi-laadsetel operatsioonisüsteemidel nagu Linux, BSD, Solaris jne. Pordid on ka MacOSX'ile kasutades X11 ning Windowsile kasutades Cygwin'i. [2]

Ajalugu

KDE asutas aastal 1996 Saksamaal asuva Tübingeni Ülikooli tudeng Matthias Ettrich. Tema meelest oli UNIX-i töölauaga palju asju valesti. Kokkuvõtte neist tegi ta selles uudisegrupi postituses. Talle ei meeldinud, et kõik programmid näevad erinevalt välja. Ta ei pakkunud välja ainult programmide kogumiku, vaid pigem tervikliku töölauakeskkonna, mis pidi olema ka piisavalt lihtne, et ta tüdruksõber seda kasutada oskaks. Nimi KDE (Kool Desktop Environment) sai valitud väidetavalt sellepärast, et C täht sõnas cool oli juba võetud CDE poolt (Common Desktop Environment). Hilisemal ajal kutsutakse KDE-d lihtsalt K Desktop Environmentiks.

Matthias hakkas oma töölauakeskkonda kirjutama Qt tööriistade abiga. Sellel ajal polnud Qt veel vabatarkvaralise litsentsiga ning KDE-le moodustati kaks konkureerivat projekti - "Harmony", mis pidi looma vabatarkvaralise alternatiivi Qt tööriistadele ja GNOME, mis loobus üldsegi Qt kasutamisest. Septembris 2000 tegi Trolltech Qt lõpuks saadavaks ka GPL-i all ning seega ei ole Qt mitte-vabatarkvaralisus enam pädev argument. Alates Qt versioonist 4.0 on Qt teegid vaba tarkvarana saadaval nii Windowsi, Unixi kui Maci platvormidel, seega on järgmine suurem versioon KDE-st porditav kõigile nendele platvormidele ja töö selleks juba käib, kuigi KDE peaarendajad on teatanud et Windowsi pordi haldamisega nemad otseselt tegelema ei hakka. Samuti ei pordita KWin'i, sest see on tihedalt seotud X-iga ja kindlustab selle, et KDE on parima väljanägemisega ainult Linux/Unixi all.

Et takistada Qt lähtekoodi hävimast kui Trolltech näiteks pankrotti läheb, on saavutatud kokkulepe, et Trolltechi olemasolu lakkamisel väljastatakse Qt lähtekood BSD litsentsi all.

Vaata ka