GNOME

Allikas: Pingviini viki


GNOME
Gnomelogo.png
Figure-gnome-desktop.png
GNOME 2.18, Epiphany, eog, gaim jne.
Tüüp: töölauakeskkond
Arendaja: The Gnome Project
Litsents: GPL ja LGPL
Viimane versioon: 2.32
30.09.2010
Staatus: aktiivne
Eesti keel: Tõlgitud
Koduleht: www.gnome.org
Foorum: gnomesupport.org/forums

GNOME (GNU Network Object Model Environment) on vabatarkvaraline töölauakeskkond, mis on osa GNU projektist. GNOME projekt paneb suurt rõhku töölaua lihtsusele, mille tõttu on seda ka korduvalt kritiseeritud. GNOME kasutab töökeskkonna jaoks Gimp Toolkit (GTK+) tööriistu.

Ajalugu

GNOME'i projekt sai alguse augustis 1997, kui Miguel de Icaza ja Federico Mena algatasid selle vastukaaluks KDE töölauakeskkonnale, kelle vabadus oli sel ajal kahtluse all - nimelt ei kasutanud Qt siis veel vaba litsentsi, tänaseks on see mure lahendatud ning GNOME on kõigest KDE konkurent. GTK+ kasutab LGPL-i, seega on GNOME töölaud ise litsentseeritud LGPL all, kuid tema programmid on GPL-i all.

GNOME töölaud on kirjutatud C-s. On olemas ka erinevaid nn sidemeid teistele keeltele nagu C++, Java, Ruby, C#, Python, Perl jt.

Gnome erinevates distributsioonides

Gnome on vaikimisi töölauaks sellistes distributsioonides nagu Ubuntu ja Fedora. Lisaks on ta kaasatud ka paljudele teistele KDE põhistele distributsioonidele viimasel ajal nagu Mandriva, openSuse jne.

Vaata ka