Omanduslik tarkvara

Allikas: Pingviini viki

Omanduslik tarkvara ehk omandvara on tarkvara, mis on saadaval raha eest või ka tasuta (raha maksmata), kuid on omanduslik, kuna kasutajatel ei ole vabadust seda kasutada, kopeerida, uurida, muuta ja levitada välja arvatud tarkvaratootja (looja) lubatud juhtudel. Tegemist on tavaliselt suletud lähtekoodiga ning tasulise tarkvaraga ja binaarfailide dekompileerimine ei ole lubatud. Võidakse jagada ka priivara kujul ehk siis küll tasuta ent mitmete piirangutega - näiteks tohib kasutada vaid kodus ja mitte kuskil mujal; ei tohi levitada, täiendada jne.

Ostes omandusliku tarkvara litsentsi kaasnevad sellega tavaliselt mitmed piirangud. Näiteks tohib seda paigaldada vaid ühele (või teatud arvu) arvutile, seda ei tohi edasi levitada, ei tohi dekompileerida (see on tavaliselt ka takistatud), ei tohi muuta ega muudetud versiooni levitada.

Omandusliku tarkvara ostmisega kaasneb õigus kasutada litsentsilepingus lubatud tingimustel kuid tarkvara jääb endiselt selle loojate omandusse - sealt ka nimetus "omanduslik tarkvara".

Pikemat inglisekeelses artiklis http://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software

Lisaks on omanduslik tarkvara tavaliselt kaitstud ka tootjalukustusega ehk siis sõltuvussuhtega, mis takistab teisi tooteid kasutamast või teeb selle võimalikult ebamugavaks ja seejuures kulukaks. Pikemalt inglisekeelses artiklis.


Viited