OpenBSD

Allikas: Pingviini viki


OpenBSD
Openbsd.png

{{{pildi allkiri}}}
Arendaja:
OS perekond: BSD
Arendusmudel:
Viimane versioon: 4.8
1.11.2010
Vaikimisi kasutajaliides: puudub (shell)
Pakihaldus: TGZ
Litsents: BSD litsents
Staatus: aktiivne
Koduleht: www.openbsd.org/
Foorum:
Ametlikud peeglid: ftp.estpak.ee
Mitteametlikud peeglid:

OpenBSD on keskendunud turvalisusele ja pühendab palju tähelepanu krüpteerimisele. Samuti on OpenBSD porditud paljudele platvormidele, mis küll tuleneb NetBSD-ga ühisest päritolust. OpenBSD peamine vedaja on Theo de Raadt (endine NetBSD sparc pordi eest vastutaja).

Ajalugu

1993.a. algusest oli NetBSD sparc platvormi hooldaja Theo de Raadt. Hiljem tekkisid tal vastuolud ülejäänud NetBSD tuumikuga, mille tulemusena Theo asutas OpenBSD, kus ta realiseeris oma nägemusi operatsioonisüsteemist. Theo ego ja personaalsed vaated väljenduvad OpenBSD arendamisel nii olulisel määral, et OpenBSD ja NetBSD ning OpenBSD ja FreeBSD vaheline koodide sulatamine on tunduvalt aeglasem ja jahedam kui FreeBSD ja NetBSD koodi ühtlustamine, enamasti lihtsalt ei raisata oma energiat Theoga suhtlemisele. OpenBSD lahknes umbkaudu NetBSD väljalaske 1.1 ajal novembris 1995.a. OpenBSD esimene väljalase tuli aasta hiljem oktoobris 1996.a. (2.0). NetBSDst tulenevalt on OpenBSD samuti mitmetel platvormidel stabiilselt esindatud, ehkki mitte nii laiaulatuslikult.

Võrdlused

Turvalisus, krüpteerimine. Turvalisuse aluseks on eelkõige vähetuntus ning algteksti hoolikas puhastav arendamine, kuhu järske muutatusi niisama kergelt sisse ei viida, sest järsuvõitu muudatuste nõrkadeks kohtadeks on lõpuni viimistlemata läbimõeldus.

SMP

OpenBSDle tekkis mitmeprotsessori tugi 2004 aasta keskpaiku ja see on hetkel piiratud i386 ja amd64 platvormidega. Teiste süsteemide kallal töö veel käib. Sisulise külje pealt on tegu klassikalise Giant Kernel Lock lähenemisega, mida kasutasid FreeBSD 3.X, 4.X harud ja näiteks ka Linux 2.2.

Mälu

Virtuaalmälu on NetBSD-lt porditud UVM, mis vahetas Mach tüüpi mälu välja.

Arhitektuurid

OpenBSD on porditud alpha, amiga, arc, hp300, i386, mac68k, mvme68k, mvme88k, pmax, powerpc ja sparc platvormidele.

Emulatsioon

OpenBSD emuleerib enamikku SVR4 (Solaris), FreeBSD, Linux, BSD/OS, SunOS ja HP-UX programme.

Lingid


Allikas bsd.ee