Väljalase

Allikas: Pingviini viki

Opsüsteemi distributsiooni väljalase ehk distro väljalase on teatud seis süsteemiarendusest, kus kogutakse seal sisaldav kood kokku ja pakendatakse kasutajatele tarvitamiseks ja jagatakse välja.

Sisuliselt on tegemist opsüsteemi versiooniga. Samas pole opsüsteemi iga uuendust mõtet markeerida uue versiooniga, sest uuendusi on väga palju ja neid tehakse eri protseduure järgides pidevalt. Selline jälgimine ei annaks suurt midagi. Seetõttu pannakse teatud perioodide (nt Ubuntu puhul hetkel 6 kuu tagant) tagant uuendamine lukku ning püütakse tagada sellise lukustatud süsteemiarenduse seisu võimalikult suur stabiilsus parandades ainult vigu ja mitte lisades uut funktsionaalsust. Kui lukustusperiood on läbi, siis pakendatakse arenduse seis eraldi markeeritud väljalaskeks (nt Ubuntu puhul 9.10 Karmic Koala, 10.04 Lucid Lynx jne).

Süsteemi väljalaskeandmeid saab enamasti näha, valides abimenüüst valiku "Täpsemalt", "Süsteemist lähemalt" või "About" vms. Nt ubuntuliste puhul saab süsteemi väljalaske aga ka teada käivitades käsurealt lsb_release -a. Enamasti näidatakse väljalaske infot ka süsteemi käivitamise ajal (koos logo jms vidinatega) või eel (nt alglaadimise menüüs, vt GRUB).