Erinevus lehekülje "Root kasutaja Ubuntus" redaktsioonide vahel

Allikas: Pingviini viki
(New page: Kategooria:Algajad Kategooria:Ubuntu Vaikimisi pole Ubuntu Linuxis root kasutajat. Süsteemi paigaldamisel loodud esimene kasutaja on ühtlasi isik kes saab endale vaja...)
 
 
1. rida: 1. rida:
 
[[Kategooria:Algajad]]
 
[[Kategooria:Algajad]]
 
[[Kategooria:Ubuntu]]
 
[[Kategooria:Ubuntu]]
Vaikimisi pole [[Ubuntu]] [[Linux]]is [[root]] kasutajat. Süsteemi paigaldamisel loodud esimene kasutaja on ühtlasi isik kes saab endale vajadusel võtta [[root]] kasutaja õigused. Samas [[root]] kasutajat ennast, ei ole. See põhjustab paljudes alguses segadust, kui öeldakse, et tee midagi [[root]] kasutaja õigustes. Kuidas sellest siis üle saada ja mida teha? Asi lihtne, kui Teil on vaja käivitada mõni käsk [[root]] kasutaja õigustes, siis panete käsu ette ''[[sudo]]''. Ehk kui tahate uuendada oma süsteemi terminalis, siis:
+
Vaikimisi pole [[Ubuntu]] [[Linux]]is [[root]]-kasutajal parooli ja root-kasutajana sisse logida ei saa. Süsteemi paigaldamisel loodud esimene kasutaja on ühtlasi isik, kes saab endale vajadusel võtta root-kasutaja õigused. See põhjustab paljudes alguses segadust, kui öeldakse, et tee midagi root-kasutaja õigustes. Kuidas sellest siis üle saada ja mida teha? Asi lihtne, kui sul on vaja käivitada mõni käsk root-kasutaja õigustes, siis pane käsu ette ''[[sudo]]''. Ehk kui tahad käsurealt uuendada oma süsteemi, siis:
 
  sudo apt-get upgrade
 
  sudo apt-get upgrade
Seejärel küsitakse Teilt parooli, milleks on Teie enda kasutaja parool.
+
Seejärel nõuab süsteem parooli ja see on kasutaja enda parool.
  
Juhul, kui mingil põhjusel Teil ei õnnestu siiski antud käsku sisestada (saate mõne veateate), siis esmalt kontrollige:
+
Juhul, kui mingil põhjusel ei õnnestu siiski antud käsku sisestada (saad mõne veateate), siis esmalt kontrolli:
* et, sisestatud parool on õige (samas arvestage, et mingeid tärne selle trükkimisel ei näidata)
+
* et sisestatud parool on õige (arvesta, et mingeid tärne selle trükkimisel ei näidata)
* kas olete ikka esimesena loodud kasutajana sees
+
* kas oled ikka esimesena loodud kasutajana sees
* juhul, kui kasutate mõnda muud kasutajat, kui esimesena süsteemi loodud kasutajat, siis kontrollige, et kuulute ikka suoers gruppi.
+
* juhul, kui kasutad mõnd muud kasutajat, kui esimesena süsteemi loodud kasutajat, siis kontrolli, et kuulud ikka '''sudoers''' või '''admin''' gruppi, käsurealt:
 +
groups

Viimane redaktsioon: 12. detsember 2007, kell 22:44

Vaikimisi pole Ubuntu Linuxis root-kasutajal parooli ja root-kasutajana sisse logida ei saa. Süsteemi paigaldamisel loodud esimene kasutaja on ühtlasi isik, kes saab endale vajadusel võtta root-kasutaja õigused. See põhjustab paljudes alguses segadust, kui öeldakse, et tee midagi root-kasutaja õigustes. Kuidas sellest siis üle saada ja mida teha? Asi lihtne, kui sul on vaja käivitada mõni käsk root-kasutaja õigustes, siis pane käsu ette sudo. Ehk kui tahad käsurealt uuendada oma süsteemi, siis:

sudo apt-get upgrade

Seejärel nõuab süsteem parooli ja see on kasutaja enda parool.

Juhul, kui mingil põhjusel ei õnnestu siiski antud käsku sisestada (saad mõne veateate), siis esmalt kontrolli:

  • et sisestatud parool on õige (arvesta, et mingeid tärne selle trükkimisel ei näidata)
  • kas oled ikka esimesena loodud kasutajana sees
  • juhul, kui kasutad mõnd muud kasutajat, kui esimesena süsteemi loodud kasutajat, siis kontrolli, et kuulud ikka sudoers või admin gruppi, käsurealt:
groups