Gentoo

Redaktsioon seisuga 25. aprill 2007, kell 15:33 kasutajalt HoHo (arutelu | kaastöö)


Gentoo
Gentoo logo.jpg

{{{pildi allkiri}}}
Arendaja: Gentoo Foundation
OS perekond: GNU/Linux
Arendusmudel: avatud lähtekood
Viimane versioon: 2006.1
31.08.2006
Vaikimisi kasutajaliides: puudub (shell)
Pakihaldus: Portage
Litsents: GPL
Staatus: aktiivne
Koduleht: www.gentoo.org
Foorum: forums.gentoo.org
Ametlikud peeglid:
Mitteametlikud peeglid:

Gentoo Linux on lähtekoodipõhine Linuxi distributsioon. Ta on projekteeritud modulaarse, porditavana ning optimiseerituna kasutaja arvutist olenevalt. See saavutatakse tänu kõigi programmide lähtekoodist kompileerimisele. Suur hulk programme on saadaval ka erinevate arhidektuuride binaarpakettidena, mis vähendab kompileerimise aega, kuid sellega rikutakse Gentoo ideoloogiat ja kaob "isetegemise" võlu. Programmide lisamine, uuendamine ja kustutamine käib portage-nimelise pakihaldussüsteemi abil. Seda kasutatakse läbi emerge nimelise programmi. [1]

Portage

Portage on paketihaldussüsteem mis aitab kasutajal lisada, uuendada ja kustutada programme. Portage on kirjutatud Python keeles mis on põhiline vahend kasutamaks gentood. Süsteemi ennast nimetatakse portageks, kuid enamus tegevusi käib läbi terminaliprogrammi nimega emerge.

USE-lipud

Portage süsteem annab kasutusse USE-lipud, millega saab määrata mis programmi omadusi kompileeritakse programmidesse ja mida ei kompileerita. Näiteks saab DVD-d omaval arvutil tuua sisse DVD toetuse, seda mitte omaval arvutil aga see binaarist välja jätta. USE lipud võivad tugevalt mõjutada sõltuvusi teiste programmidega ja nende kasutamine on üks moodus programmide seadistamiseks.

Võrdlus teiste distributsioonidega

USE-lippude abil suudetakse väga suurel määral kontrollida seda, milliseid funktsioone mingi pakett täitma peab ja milliseid mitte.

  • Näide1: Fedoral või Mandrival on võimatu installeerida ainult KDE keskkonda, kuna paljud rakendused on kompileeritud toetama ka Gnome keskkonda, mistõttu ikkagi installeeritakse masinasse mõned Gnome'i teegid.
  • Näide2: Samba installimine Fedoral või Mandrival nõuab ka CUPS-i teekide installimist, olenemata sellest, kas on kavatsust Samba abil printida või mitte.

Loomulikult on nii Fedoral kui ka Mandrival võimalus pakette ise valmis kompileerida, kuid sealjuures on äärmiselt raske mõnda funktsionaalsust eemaldada.

  • Gentoo näide: Mplayeri kompileerimisel ja installeerimisel saab täpselt öelda, et kas lubada või keelata järgmiste asjade toetamine: protsessori käsustik (MMX, MMX2, 3dfx, 3dnow, 3dnowex), helisüsteemid (oss, ALSA), koodekid (XviD, DivX, oggvorbis jne), seadmed (DVD, joystick jne) ja palju muud.

Vajalikud lingid

Juhul, kui kasutate Gentood, siis kindlasti kuluvad Teile ära järgmised lingid:

Aita seda lehekülge täiustada!

Hoia sellel leheküljel ja kõigil sellele tehtud muudatustel silma peal.