Estobuntu väljalaske uuendamine

Allikas: Pingviini viki

Estobuntus uuendamishalduri poolt automaatselt pakutav distributsiooniuuendus pole mitte tegelikult Estobuntu uuendus vaid Ubuntu oma. Sellega ei uuendata Estobuntut järgmise versiooni Estobuntuks, vaid selle tulemusena saab süsteemist järgmise väljalaske Ubuntu, st 10.04 Lucid'ist saab 10.10 Maverick ja edasi 11.04 Natty jne. Seetõttu on mõistlik paigaldada uus Estobuntu siiski tervikuna laivplaadilt ja varundada ning kopeerida seejärel vana versiooni kasutajaseaded, failid jms /home/* alt uuesti loodud kasutajate alla.

Uuendamine Ubuntu distributsiooniuuenduse abil

Ubuntu uuendusmootori kasutamine on üldjuhul piisav ja ei tohiks küll otseselt midagi halba teha, aga sellisel viisil ei saa kasutaja kõiki uue Estobuntu peensusi. Kui tahta niimoodi Estobuntut uuendada, siis peaks peale Ubuntu uuendust lubama Estobuntu järgmise väljalaske varamud. See tähendab, et tarkvaraallikatest tuleks peale Ubuntu uuenduse läbitegemist repo.estobuntu.org ja http://ppa.launchpad.net/estobuntu järel olev väljalaske nimi muuta Ubuntu väljalaske nimele vastavaks (nt lucid asemele natty jne).

Uuendamine samm-sammult

Kui soovite Ubuntu vahenditega uuendada, siis peate tegema läbe järgnevad sammud:

  • Varunda kõik, mis vaja (vt järgmist jaotist).
  • Uuendada Ubuntu järgmiseks väljalaskeks (lihtsalt klõpsa vastaval nupul uuendamishalduris).
  • Luba tarkvaraallikates Estobuntu vastava väljalaske varamud.
  • Uuenda tarkvara süsteemis.

Niimoodi saad küll endale üldfunktsionaalsuse poolest järgmise väljalaske Estobuntule vastava süsteemi, kuid kõikvõimalikud pisimugandused keelepakettide ja välimuse osas võivad pealse seda siiski vajada eraldi käsitsi sättimist, sest lihtsalt tarkvara versioone uuendades pole heaks praktikaks kirjutada üle kasutajate endi poolt määratud seadeid juba olemasolevas süsteemis. Selline ülekirjutamine tekitaks rohkem probleeme kui teeks asju mugavamaks.

Seetõttu on soovitavam kõigi Estobuntu täienduste kasutamiseks teha Estobuntu täispaigaldus plaadi pealt ning oma kasutajakonto andmed lisada pärast paigaldust varukoopiast. Kui pole uuendamiseks otsest vajadust, siis soovitaks uuendada pigem siis, kui tuleb välja järgmine pikaajalise toega versioon (LTS versioon).

Uuendamine täispaigalduse abil

Esiteks tee vajalikest asjadest varukoopia. Vajalikud asjad võiks olla:

  • Arvuti kasutajate kodukataloogid. Kui oled ainuke kasutaja, siis ainult enda kodukataloog. Need paiknevad tavaliselt failisüsteemis /home all. Oluline on kopeerida ka varjatud (seadistus)failid. Nende näitamise saab nautiluses sisse lülitada Ctrl-H abil. Kõige nutikam on minna kataloogi /home ja sealt kopeerida/varundada kasutajate kataloogid kogu täiega. Kui käsitsi varundamine ei tundu mõistlik, siis võid kasutada mõnda abivahendit nagu nt Ubuntuga kaasas olev Ubuntu One või Deja Dup (olemas süsteemi seadistamise menüüs nimega "Varundamine").
  • Süsteemi tarkvaravalik. Eelkõige ise lisatud tarkvaraallikate nimekirjad, aga ka paigaldatud tarkvara nimekiri. Tarkvaraallikate nimekirjad on sirvitavad Synapticu või tarkvarakeskuse vahendusel (failidena kataloogis /etc/apt, kui lisatud allikaid on nii palju, et meeldejätmine ei tule kõne alla). Paigaldatud tarkvara nimekirja peab varundama paketihalduri või spetsiaalse varundustarkvara abiga. Estobuntus saadaval olevad võimalused:
  • Ubuntu tarkvarakeskuses on võimalus sünkida tarkvara eri arvutite vahel, tuleb minna Ubuntu tarkvarakeskus -> Fail -> Süngi eri arvutites. Seal saab sisse logida oma Ubuntu One'i konto andmetega ning salvestada tarkvaravaliku pilvehoidu. Uue süsteemi paigaldamise järel saab selle sealtsamast taastada.
  • Synaptic paketihaldur sisaldab Fail -> Salvesta märgistused faili... ja kui teha avanenud aknas linnuke "Salvesta kogu seisund, mitte ainult muudatused", siis varundatakse kogu süsteemi tarkvaravalik tekstifaili. Valiku saab taastada taas Synapticu abiga, valides Loe märgistused failist..., valides sellesama tekstifaili ning vajutades "Rakenda". Kui uues süsteemis mõnda rakendust pole, siis seda lihtsalt nimekirjas ignoreeritakse.
  • Kui oled muutnud mingeid olulisi kõigile kasutajatele kehtivaid seadistusi, siis need leiad /etc alt. Sealt võib igaks juhuks kõik varundada, kuid pole mõtet kõike uude süsteemi üle kanda (see on isegi halb). Kanna üle ainult need, mille kohta tead, et oled neid mugandanud. Kui sa ei tea, et oleks midagi mugandanud, siis võid seda punkti üldse ignoreerida, sest üldiselt mugandatakse /etc all olevaid sätteid teadlikult ja selleks on vaja administraatori õigusi.
  • Meenuta, kas sa pole kuskil süsteemsetes kataloogides veel midagi muutnud /var/* näiteks? Kui oled, varunda.

Teiseks laadi alla ja paigalda Estobuntu uus versioon laivkandjalt.

Kolmandaks taasta vajalikud asjad varukoopiatest. Kui kopeerid süsteemseid seadeid, siis ära kopeeri kõiki seadeid vana versiooniga üle, vaid ainult need, millest tead, et vajad neid.

Sel viisil paigaldad oma süsteemi täieliku uue Estobuntu ja tagad, et see töötab oodatud määral. Ubuntu uuendust kasutades võivad Estobuntu lisad jääda osaliseks ja sa ei saa osa kõigist Estobuntuga kaasnevatest hüvedest (olgu tõlgetest, järjehoidjatest vms jne).

Olemasoleva kodukataloogi kasutamine

Estobuntu paigaldab osa oma seadeid /etc/skel kataloogi abil, mis tähendab, et need asjad paigaldatakse ainult uue kasutaja tegemisel uues Estobuntus. Seega on mõistlik Estobuntu täispaigalduse raames luua endale uus kasutaja ning alles seejärel kopeerida uue kasutaja alla vajalikud asjad varundatud kasutajakataloogidest.

Kui paigaldada Estobuntu olemasoleva /home/* partitsiooniga süsteemi, siis ei kirjutata seal määratud kasutajate all mitte midagi üle. Kui luua paigaldusel uus kasutajakonto ja seejärel sinna alla vana kasutajakonto asju importida, siis kirjutatakse uued Estobuntu seaded /etc/skel alt vanade seadetega üle (st jäävad ainult need uue Estobuntu seaded, mis vanas süsteemis polnud määratletud).

Alternatiiviks uue kasutaja loomisele ja varundatud info sinna ülekandmisele on vana kodukataloogi säilitamine ja peale paigaldamist /etc/skel alt ise käsitsi soovitud Estobuntu täienduste tagantjärgi kopeerimine olemasolevasse kodukataloogi.

Vaata ka