GRUBi taastamine

Allikas: Pingviini viki
(Ümber suunatud leheküljelt Grubi taastamine)


Vahel võib tekkida situatsioon, et arvuti Grub on hävinud, /boot partitsioonil või kaustas on aga säilinud kõik grubi failid. Selline olukord tekib, kui näiteks Windows (või mõni muu operatsioonisüsteem) on kirjutanud üle MBRi. Et grubi taastada tuleks kõigepealt kas buutida kuidagi mõnda kettal leiduvasse GRUB'i toetavasse operatsionisüsteemi või siis kasutada mõnda vastavat LiveCDd. Järgnevalt juhendid samm sammult:

  • Esiteks avage Terminal ja andke root kasutaja õigustes järgmine käsk:
grub

Ubuntus ja tema derivaatides:

sudo grub
  • Nüüd tuleb ette järgmine käsuviip "grub>". Tegu on siis grubi Terminaliga. Seal andke järgmine käsk:
find /boot/grub/stage1

Sellega otsitakse kõigilt erinevatelt ketastelt üles võimalikud grubi asukohad. Mida rohkem on masinas erinevaid süsteeme, seda rohkem tulemusi. Minu puhul tuli näiteks tulemuseks:

grub> find /boot/grub/stage1
(hd0,0)
(hd0,3)
(hd0,4)
(hd0,5)
grub> 

Mul on paigutatud hda1 partitsioonile Ubuntu (see on siis grub-i loendis hd0,0); hda4-le on paigaldatud Fedora (see on siis hd0,3); hda5 on Elive (grubi hd0,4); ja hda6 on Linux Mint (grubi jaoks on siis hd0,5). Juhul, kui süsteem asub ka mõnel tesel füüsilisel kettal, siis on hd ees olev number teine (nt hd1,0). Grub alustab alati lugemist 0-st.

  • Nüüd kui olete tuvastanud, kus asuvad grub-i failid, siis andke järgmine käsk
root (hd?,?)

Küsimärkide asemele kirjutage oma grubi asukoht. Sellega ütleme grubile, et taastamiseks kasuta faile sellest partitsioonist

  • Nüüd sisestage käsk
setup (hd0)

Siin on antud hd0, sest enamikel juhtudel on tegu esimese kettaga. Juhul, kui aga alglaadimine toimub teiselt kettalt, siis tuleb vastavalt sellele ka numbrit muuta. Grub paigaldatakse alati vastava ketta MBR-i, kui seda mitte komaga kettanumbri järel täpsustada.

  • Ja lõpuks
quit

See käsk vast eriti pikalt seletust ei vaja. Ehk kui eelnev sujus ilma veateadeteta, siis on nüüd kõik korras ja võite lahkuda. Proovimiseks muidugi restart.

Välislingid