Kuidas ketast partitsioneerida?

Allikas: Pingviini viki
Tux resized.png Aidake koostamisega/tõlkimisega!

Paljudel algajatel tekib küsimus, et kui suure partitsiooni ehk kettajao nad peavad Linuxi jaoks tegema ja mis partitsioone üldse vaja on. Järgnevalt anname lühikese ülevaate mida algajal kasutajal vaja läheb.

Mitut partitsiooni üldse vaja on

Sisuliselt võib kogu Linuxi paigaldada ainult kahele partitsioonile: juurpartitsioon ja saaleala. Juurpartitsiooni tähistatakse / märgiga. Windowsi kasutajate jaoks võib öelda, et tegu oleks siis sisuliselt samaga, mis C: ketas. Ja teiseks partitsiooniks oleks saaleala ehk swap partitsioon. Sellele alale paigutatakse mälust programmid, kui mälu täis hakkab saama, kui kasutate talveund jne (talveune kasutamiseks võiks saaleala olla vähemalt sama suur kui palju arvutil on mälu). Isegi kui Teie arvutil on gigade viisi mälu on siiski mõistlik teha endale ka swap partitsioon.

Juhul, kui mõtlete aga katsetada mitut erinevat Linuxi distributsiooni ja soovite alles jätta oma isiklikud andmed, siis on soovitav teha ka teine partitsioon ja selle liitumispunktiks määrata /home. Siis asuvad kõik Teie isiklikud andmed ja failid ilusti eraldi partitsioonil ja uue süsteemi paigaldamisel võite julgelt juur partitsiooni kustutada. Näitlikult Windowsi süsteemist võib nagu kujutada, et Teil on kaks kõvaketast C ja D, kusjuures kõik Teie isiklikud andmed on D kettal. Seega, kustutades täielikult C ketta sisu ei juhtu midagi Teie isiklike failidega.

Partitsioonide suurus

Juhul, kui paigaldate Linuxi ainult õppimise eesmärgil ja teete alles esimesi samme taga, siis soovitaks eraldada Linuxile ruumi 20GB jagu, kui tahta paigaldada varamutest palju mänge jms mahukamaid rakendusi, siis veelgi rohkem. Proovimiseks piisab ka 10GB ruumist. Seega, kui teete 20GB+ juur partitsiooni ja lisaks sellele näiteks 4GB swap partitsiooni (swap peaks olema minimaalselt sama suur kui palju on arvutil operatiivmälu ehk RAM-i, oluliselt suuremat pole ka tavalselt vaja, 1,5x-2x RAM-i hulk on piisav), siis on sellest küll esimeseks katsetuseks. Muidugi saab ka väiksemale alale paigutada, kuid siis tuleb põhjalikult jälgida, kuidas ja mida te teete. Aga kui rohkem ruumi kasutusel - siis rohkem võib alati kasutada.

Juhul, kui otsustasite /home partitsiooni eraldi luua, siis 20GB juures jätke süsteemile (ehk siis / alale) 10 kuni 15GB ruumi Ülejäänud ala andke siis /home käsutusse. Ehk üks näidis ruumi jagamisest, kui kokku on 20GB ruumi:

  • 10GB / partitsioonile
  • 4GB swap partitsioonile (=RAM-i maht)
  • Kogu ülejäänud ruum /home partitsioonile

Müüdid ja näpunäited

Mõningad müüdid, mis vahest algajaid segatusse ajavad ja lisaks ka praktilisi näpunäiteid:

  • Juhu, kui te ei tea, mida teevad /boot ja /usr alad, siis pole vaja Teil võtta kuulda soovitusi need eraldi partitsioonideks teha. Teie paigaldus muutub keerulisemaks aga mingit võitu Te sellest ei saa!
  • Juhul, kui Teil on kaks eraldi kõvaketast, siis on tegu sisuliselt sama olukorraga, kui Teil oleks kaks eraldi partitsiooni. Ehk te võite ühel kettal omada Windowsit ja teisel Linuxit, või ühel Windowsit ja Linuxit ja teisel ainult andmeid.
  • Juhul, kui muudate mõne süsteemse partitsiooni suurust, siis pidage meeles, et te saate ruumi lisada ainult partitsiooni lõppu, vastasel juhul võib tekkida probleeme süsteemi käivitamisega.
  • Erilist vahet pole, kas swap partitsioon on paigaldatud ketta algusesse, lõppu või keskele. Tavakasutaja mingit vahet ei märka.

Keerulisemat

  • Tavaliste kõvaketaste puhul on ketta alguses toimuvad operatsioonid kiiremad kui ketta lõpus. Seega soovitatakse vahel paigutada nt kõige algusse /boot, /swap ja süsteemi / partitsioonid ja kasutaja kodukataloog pigem lõppu.