Pkgsrc

Allikas: Pingviini viki

pkgsrc (package source ingl. k.) on pakimajandamise süsteem UNIX-i sarnastele operatsioonisüsteemidele. Süsteem kasvas välja 1997. aastal FreeBSD portsude süsteemist, kui peamine NetBSD pakihaldus. Sellest ajast alates on tegu iseseisva projektiga. 1999. aastal lisati tugi Solarisele, hiljem ka teistele operatsioonisüsteemidele. DragonFly BSD kasutab ametlikult oma pakkide majandamiseks pkgsrc-d alates versioonist 1.4, samuti ka mitmed Linuxi distributsioonid nagu Voltalinux,[1] Draco GNU/Linux,[2] ja Bluewall GNU/Linux.[3]

pkgsrc-d kasutatakse käsurealt ja ta võimaldab paigaldada, eemaldada ja manipuleerida binaarpakke, kui ka kompileerida pakke lähtekoodist. pkgsrc kaudu on võimalik paigaldada üle 8430 (2009Q1) erineva vaba tarkvara rakenduse ja seda ühtemoodi 14 erineval operatsioonisüsteemil: NetBSD (1997), Solaris (1999), Linux (1999), Mac OS X (2001), FreeBSD (2002), OpenBSD (2002), IRIX (2002), BSD/OS (2003), AIX (2003), Interix (2004), DragonFly BSD (2004), OSF/1 (2004), HP-UX (2007), QNX (2007).

Omadused

  • Tarkvara kerge ehitamine nii lähtetekstist kui binaarpakist. Lähtetekst ja viimased lapid on päritud kas peaserverist vői peeglist, kontrollsumma kontrollitud ning siis ehitatakse kohalikus süsteemis. Binaarpaki tugi on olemas nii loomulikule platvormile kui ka emuleeritud platvormile.
  • Kőik pakid on paigaldatud ühtsesse kataloogipuusse, kus on nii binaarfailid, teegid, abilehed kui muu dokumentatsioon.
  • Sőltuvused, ka need, mida vajatakse paki uuendamisel, on tehtud automaatseks. Mitmesuguste pakkide häälestusfaile kasutatakse automaatselt ning kohalikud muudatused jäetakse puutumata.
  • Nagu NetBSD, on ka pkgsrc loodud pidades silmas porditavust ning see sisaldab hästi porditavat lähteteksti. See vőimaldab kiireimat arendust kui porditakse uuele platvormile. Porditavus kindlustab, et ta on ühesugune kőikidel platvormidel.
  • Suure hulga pakkide paigalduse eesliide (prefix), lubatud tarkvara litsentsid, rahvusvahelise krüptograafia vajadused ja ehitamise ajal valikud on häälestatavad ühes häälestusfailis (mk.conf).
  • Kogu lähteteksti (aga mitte juurde lisatud failid) on vabalt BSD litsentsi all saadaolev nii, et vőid vabalt laiendada ja kohandada seda vastavalt oma vajadustele. Kohalike pakettide ja lappide tugi on olemas nii, et saab seda häälestada vastavalt oma keskkonnale.


Lingid