VLC

Allikas: Pingviini viki


VLC
VLC icon.png
VLC.png
VLC videoaken
Tüüp: Meediamängija
Arendaja: VideoLAN Project
Litsents: GNU v2 or later
Viimane versioon:
Staatus: aktiivne
Eesti keel: -
Koduleht: www.videolan.org
Foorum: The VideoLAN Forums

VLC meediamängija on avatud lähtekoodiga vaba tarkvaraline mediakeskus, mida arendab VideoLAN projekt.

VLC on portatiivne multimeedia mängija, kodeerija ja striimer. Toetab paljusid audio ja video koodekeid ja formaate nagu ka DVD, VCD ja erinevaid voogedastuse protokolle. On võimalik ümber kodeerida multimeedia faile ja salvestada neid erinevates formaatides.

Algselt oli VideoLAN ülikoolipõhine projekt, mis algas 1996 aastal. See oli mõeldud kasutamiseks klientidele et saaks jagada videoid võrgus. Algupäraselt arendasid seda üliõpilased Ecole Centrales Pariisis ja praegu teevad kaastööd inimesed kogu maailmast.

See on platvormist sõltumatu mängija. Kättesaadav opsüsteemidele Windowsi, Mac OS X, Linux, BeOS, Syllable, BSD, MorphOS, Solaris ja Sharp Zaurus.

VLC toetab suurt hulka vabu dekodeerimise ja enkodeerimise teeke. Windowsil vähendab see oluliselt vajadust leida pluginad ja koodekeid. Paljud VLC's koodekid on sätestatud FFmpeg projekti libavcodec teeki, kuid ta kasutab peamiselt oma muxerit ja demuxerit. Oletatavalt esimene mängija, mis toetab taasesitus krüpteeritud DVD-delt Linuxti kasutades libdvdcss DVD dekrüpteerimise teeki.

Vaikimisi GUI aluseks on Qt 4 Windowsil ja Linuxil, Kakao Mac OS X-l, ja BeOS-l, kuid kõikidel on sarnane kasutajaliides. Vana standartne GUI põhineb Windowsi ja Linuxi wxil.

VLC toetab kasutajaliidese kohandamist läbi skins 2, toetades nii Winamp 2 ja XMMS skinni.

Konsooli kasutajatele on VLC-l ncurses liides. Kuna VLC toimib pigem kui Streaming Server mitte kui tavaline mediamängija siis saab seda kontrollida eemalt ja selleks on olemas liidesed. Kaugjuhtimine on teksti-põhine. On ka liideseid telnet-i ja HTTP (AJAX) kasutamiseks. VLC kasutab veel kiirklahvide-, hiire žestide-, LIRC ja infrapuna juhtimist.

VLC on võimeline mängima ka ebatäieliku, lõpetamata või kahjustatud videot. Mängijal on ka oskus lugeda ISO-tõmmiseid.

VLC toetab kõiki koodekeid ja kõiki failivorminguid, mida FFmpeg. See tähendab, DVD Video ja MPEG-4 esitust, samuti toetab Ogg ja Matroska (MKV) failivorminguid " Out of the box". Kuid see funktsioon ei ole ainuomane VLC-le, ka teised mängijad kasutavad FFmpeg teeke, sealhulgas MPlayer ja xine-lib-põhised mängijad. VLC toetab ka koodekeid, mis ei kuulu FFmpeg teeki.

Windows, Linux ja mõned muud platvormid kasutavad VLC NPAPI pluginat, mis võimaldab inimestel vaadata Quicktime, Windows Media, MP3 ja Ogg faile põimitud veebilehel ilma muid rakendusi kasutamata. Alates versioonist 0.8.2 on VLC-l ka ActiveX plugin, mis võimaldab inimestel vaadata Quicktime (MOV), Windows Media, MP3 ja Ogg failid põimitud veebilehti.

Algallikas: Vikipeedia.

Välislingid