Gentoo

Allikas: Pingviini viki


Gentoo
Gentoo logo.jpg

{{{pildi allkiri}}}
Arendaja: Gentoo Foundation
OS perekond: GNU/Linux
Arendusmudel: avatud lähtekood
Viimane versioon: 2008.0
06.07.2008
Vaikimisi kasutajaliides: puudub (shell)
Pakihaldus: Portage
Litsents: GPL
Staatus: aktiivne
Koduleht: www.gentoo.org
Foorum: forums.gentoo.org
Ametlikud peeglid: ftp.eenet.ee
Mitteametlikud peeglid:

Gentoo Linux on lähtekoodipõhine Linuxi distributsioon. Ta on projekteeritud modulaarsena, porditavana, ning kasutaja arvutile optimeerituna. See saavutatakse tänu kõigi programmide lähtekoodist kompileerimisele ning selle käigus ebavajalike osade välja jätmisega. Suur hulk programme on saadaval ka erinevate arhidektuuride binaarpakettidena. See tähendab, et kompileerimisele ei kulu aega. Samas minnakse sellega ka vastu Gentoo ideoloogiale kuna kaob "isetegemise" võlu. Programmide lisamine, uuendamine ja kustutamine käib portage-nimelise pakihaldussüsteemi abil. Seda kasutatakse läbi emerge nimelise programmi. [1]

Portage

Portage on paketihaldussüsteem mis aitab kasutajal lisada, uuendada ja kustutada programme. See on kirjutatud Python keeles. Portage on põhiline vahend gentoo haldamiseks. Süsteemi ennast nimetatakse portageks, kuid enamus tegevusi käib läbi terminaliprogrammi nimega emerge. Väga kasulikud on ka app-portage/gentoolkit paketis olevad utiliidid.

Portage tööpõhimõte

Programmi paigaldamisel läbib Portage üldiselt järgmised sammud:

  • Fetch: Laeb alla programmi paigaldamiseks vajalikud failide ja kontrollib nende räsisid.
  • Unpack: Pakib lahti programmi failid (lähtekoodi) allalaetud failidest ja vajadusel lisab veaparandusi lähtefailidesse.
  • Compile: Lähtekoodist kompileeritavate programmide puhul kompileerib lähtekoodi (kasutades selleks paljude pakkide puhul käske "./configure; make" vajalike parameetritega).
  • Install: Installeerib programmi liivakasti (make install).
  • Merge: Kui kõik on eelmised sammud on edukalt läbitud, paigaldab liivakastis olevad failid reaalselt kasutatavasse failisüsteemi.

USE-lipud

Portage kasutab USE-lippusid, millega saab määrata mis programmi omadusi kompileeritakse programmidesse ja mida mitte. Näiteks saab DVD-d omaval arvutil tuua sisse DVD toetuse, seda mitte omaval arvutil aga see binaarist välja jätta. USE lipud võivad tugevalt mõjutada sõltuvusi teiste programmidega ja nende kasutamine on üks moodus programmide funktsionaalsuse seadistamiseks ning süsteemi optimeerimiseks.

Gentoo LiveCD

Algselt polnud Gentoo LiveCD tavapärane, mida esmakasutajad ootasid. Nimelt käivitas LiveCD tavalise terminali, kus kasutajad pidid Gentoo paigaldamiseks arvutisse käsurea kaudu süsteemi samm-sammult üles ehitama. Hiljem lisati ka graafiline kasutajaliides, nagu teistel Linux distributsioonidel. Graafilise keskkonnana kasutati selleks alguses Gnome, kuid hiljem ruumi kokkuhoiu mõttes juba Xfce. Hiljuti lisati LiveCD-le graafiline viisardiga paigaldusliides, mis võimaldab Gentoo Linuxit lihtsamalt arvutisse paigaldada.

Võrdlus teiste distributsioonidega

USE-lippude abil suudetakse väga suurel määral kontrollida millist funktsionaalsust mingi pakett omama hakkab ja millist mitte.

  • Näide1: Fedoral või Mandrival on võimatu installeerida ainult KDE keskkonda, kuna paljud rakendused on kompileeritud toetama ka Gnome keskkonda, mistõttu ikkagi installeeritakse masinasse mõned Gnome'i teegid.
  • Näide2: Samba installimine Fedoral või Mandrival nõuab ka CUPS-i teekide installimist, olenemata sellest, kas on kavatsust Samba abil printida või mitte.

Loomulikult on nii Fedoral kui ka Mandrival võimalus pakette ise valmis kompileerida kuid sealjuures on äärmiselt raske mõnda funktsionaalsust eemaldada.

  • Gentoo näide: Mplayeri kompileerimisel ja installeerimisel saab täpselt öelda, et kas lubada või keelata järgmiste asjade toetamine: protsessori käsustik (MMX, SSE, 3dnow, altivec jne), helisüsteemid (oss, ALSA), koodekid (XviD, DivX, oggvorbis jne), seadmed (DVD, joystick jne) ja palju muud.

Vajalikud lingid

Juhul, kui kasutate Gentood, siis kindlasti kuluvad Teile ära järgmised lingid:

Vaata ka