Linuxi distributsioon

Allikas: Pingviini viki
Tux, Linuxi maskott

Linuxi (või GNU/Linuxi)) distributsioon (slängis 'distro') on tarkvara kogumik, mis põhineb Linuxi operatsioonisüsteemil. Kuna Linux koosneb suurest hulgast erinevatest tarkvara komponentidest, siis on kasutajal neid kõiki ükshaaval raske installeerida. Distributsioonide autorid muudavad selle ettevõtmise lihtsamaks, levitades kompaktselt suurt hulka tarkvara, mida Linuxi kasutaja võiks tahta kasutada. Enamasti koosnevad distributsioonid vaba tarkvarast, kuid tihti kasutatakse ka mittevaba tarkvara.

Praegu on väljatöötamisel üle 200 Linuxi distributsiooni.

Distributsioonide loend

  • Debian GNU/Linux: Paketipõhiline. Üks suuremaid vabatahtlike poolt arendatav binaarpakettidel põhinev distributsioone. Omab kõige suuremat hulka kompileeritud valmispakette. Toetab suurimat hulka erinevaid riistvaraplatvorme ja on lihtsasti uuendatav. Veidi raskemini installeeritav kui mõni teine Linuxi distro. Sobib kasutajatele kellel on mõningane linuxi kasutamise kogemus. Märkimist vajab ka Ubuntu, populaarseim Debiani derivaat. Lihtsalt paigaldatav, kõik on mahutatud ühele CD-le.
  • Gentoo: Lähtekoodipõhiline. Linux mida kasutavad enamasti professionaalid, arendajad. Asjatundjatel sobib ka kodukasutamiseks. Kõik tarkvara saadakse otse tarkvaraloojatelt lähtekoodina ja see kompileeritakse kasutatavas arvutis. Sellise tegevuse tulemusena saadakse konkreetse arvuti jaoks optimeeritud programmid. Gentoo on tänu oma lähtekoodi põhilisele lähenemisele hästi konfigureeritav ja kõige suurema hulga programmidega. Ka uuendused on kõige värskemad. Installeerimine on vaevanõudev, kuna enamus operatsioone tuleb käsitsi teha. Installeeritud ja seadistatud Gentoo on sama hästi kasutatav kui iga teinegi distro. Gentoo on sisuliselt automatiseeritud LFS.
  • Knoppix: Live CD versioon Debianist. Omab suurt hulka tarkvara ühel CD plaadil ja mida saab kasutada kui käivitada arvuti CD pealt.
  • Mandriva: Paketipõhiline. Üks algajatele linuxikasutajatele mõeldud distributsioone. Installeerimine on lihtne, kuid mitte kuigi hästi seadistatav. Tasuline on Mandrake viimane versioon, mida mõne aja möödudes jagatakse tasuta.
  • Red Hat Linux: Paketipõhiline. Üks algajatele linuxikasutajatele mõeldud distributsioone.
  • Slackware: Üks vanimaid distributsioone suunatud kõrgele turvalisusele ja stabiilususele.
  • SuSE: Paketipõhiline. Üks algajatele linuxikasutajatele mõeldud distributsioone. Installeerimine on lihtne, kuid mitte kuigi hästi seadistatav.
  • Linux From Scratch

Välislingid