Peale Estobuntu paigaldamist (11.06)

Allikas: Pingviini viki

Estobuntu on kujundatud sobima "harju keskmisele", st suhteliselt arvutivõhikule, kes vajab turvalist ja emakeelset operatsioonisüsteemi. See tähendab, et oma süsteemi äranägemise järgi mugandamiseks on vaja teha peale Estobuntu paigaldamist veel üksjagu liigutusi.

Ubuntu pakub mugandamiseks väga laialdasi võimalusi, millest ülevaadet on raske anda.

Kõige elementaarsemad muudatused on nt oma töölaua tausta mugandamine ja Unity käivitajasse enimkasutatud rakenduste lisamine, aga ka Thunderbirdi, Skype'i, Pidgini, Gwibberi sotsiokliendi vms seadistamine, et saada ligi oma isiklikele meilidele või erinevatele suhtluskontodele.

Seadistada saab süsteemi valides Süsteemi seadistamine sessioonimenüüst üleval paremal. Helisseadeid saab määrata samuti ülevalt paremalt helimenüüst (kõlariga ikoon). Mõnedele Ubuntu vaikimisi seadistusdialoogidest kättesaamatutele seadistustele saab graafilise liidese abil ligi rakendusega Ubuntu Tweak (nt GetDeb varamus pakett ubuntu-tweak).

Ilmselt on vaja lisada ka kasutaja vajaduste järgi uut tarkvara. Süsteemi stabiilsuse huvides on siiski soovitav mitte asendada Ubuntu poolt pakutavaid põhipakette katsetusversioonidega PPA'dest, sest niimoodi võib muutuda rakenduse seondatus töölauaga vigaseks (kuigi ilmselt rakendus ise jääb tööle) ning Ubuntu poolt pakutavad uuendused ei pruugi korrektselt paigalduda. Selle kohta on täpsemalt kirjutatud täiendava tarkvara lisamise artiklis.

Soovitusi algaja arvutile Estobuntu paigaldamiseks

Kui paigaldad Estobuntu mõne arvutikauge inimese masinasse:

  • Lülita uuendused parem üldse välja, määra nende intervall pikaks või anna kasutajale selged juhised, et kuidas neisse suhtuda. Mõne programmi uuem versioon võib olla vähem eestikeelne või muuta midagi mõne programmi töös. Algajale võib see olla eksitav. Kõige parem on, kui uuendad süsteemi ise, kui satud külla (eeldatavalt siiski rohkem kui ainult korra aastas --- hea põhjus külla minemiseks!).
  • Ära jumala eest lülita sisse täiendavaid tarkvaraallikaid, sest see võib tekitada arvuti tarkvaras mingeid konflikte, mida võib olla sul väga lihtne lahendada, kuid algajal tekitavad ainult segadust. Juba lihtne jah/ei (või yes/no) küsimus tarkvarauuenduse käigus võib eksitada.
  • Paigalda uus opsüsteemi versioon ainult siis, kui seda on tõesti vaja, nt kui on tekkinud uut raudvara, mis uue süsteemiga paremini töötab või on vaja kasutada tarkvara, mis on saadaval ainult uuemale süsteemile.

Üldhuvitavaid seadistusvõimalusi

Probleemid Estobuntuga

Kui on probleeme LibreOffice'i menüüga, prindieelvaate vms asjadega

Eemaldada pakett lo-menubar.

Kui on probleeme Moonlight/Siverlight'iga

Tuleb paigaldada alternatiive Moonlighti plugin, sest Firefox 6'ga ei tööta standardvariant või oodata, kuni pakendatakse korralikult Novelli versioon. Ühed töötavad variandid leiab siit.

Vaata ka