Estobuntu

Allikas: Pingviini viki
Redaktsioon seisuga 11. juuni 2011, kell 21:54 kasutajalt Valdur55 (arutelu | kaastöö) (Tühistati muudatus 8196, mille tegi Valdur55 (arutelu))


Estobuntu
Estobuntu-logo-h6behall200.png
Estobuntu-910-toolaud.jpg
Estobuntu 9.10
Arendaja: Rivo Laks, Laur Mõtus, Pille, Lauri Võsandi, Timo Tambet, Guido Tabbernuk
OS perekond: Ubuntu
Arendusmudel: FOSS
Viimane versioon: Estobuntu 10.09
Vaikimisi kasutajaliides: KDE, GNOME
Pakihaldus: DEB
Litsents: GPL
Staatus: aktiivne
Koduleht: http://estobuntu.org
Foorum: http://pingviin.org/index.php
Ametlikud peeglid: http://estobuntu.org/allalaadimine
Mitteametlikud peeglid: http://koaala.itcollege.ee/images, http://ilves.itcollege.ee/images

Estobuntu on entusiastide koostatav eesti keele ja kultuuri konteksti jaoks kohandatud üldkasutatav vabavaraline Linuxi opsüsteem. Estobuntu aluseks on Ubuntu, mis on modifitseeritud võimalikult eestikeelseks ja -meelseks samas säilitades täieliku ühilduvuse baassüsteemiga.

Üldine kirjeldus

Estobuntu toetab juba laivplaadilt kasutades ID-kaarti, kõiki levinumaid meediavorminguid nii veebis kui plaatide peal, töölaud on vaikimisi mugandatud eesti konteksti jaoks sobivaks, sj on lisatud kohandatud reklaamifiltrid, järjehoidjate nimekirjad jne. See teeb Estobuntu laivplaadi mugavaks abivahendiks olukorras, kus on vaja kiiresti suvalises arvutis pääseda nt netipanka, koostada ja digiallkirjastada dokumente vms. Samas saab Estobuntut täiel võimsusel kasutada, kui see on paigaldatud arvuti kõvakettale.

Estobuntu kasutamine ei eelda mingeid teadmisi arvutist, kõik on püütud teha võimalikult lihtsaks ja Estobuntu laivplaadi võib anda kätte nii koolilapsele kui arvutikaugele vanurile, sest kõik vajalik on eelseadistud, raudvara seadistamisega üldjuhul eraldi tegelda pole vaja. Estobuntu aluseks olev Ubuntu operatsioonisüsteem rõhub samuti Linuxite hulgas just kasutuslihtsusele iga taseme kasutaja tarvis ja liidese intuitiivsusele.

Estobuntu on Ubuntu poolt soositud terminoloogias järgi Ubuntu remix ja Estobuntu meeskond töötab aktiivselt Ubuntu veel paremaks muutmise nimel.

Töölauad

Versioonist 10.09 pakub Estobuntu lisaks KDE-le ka GNOME-i töölauda, plaanimisel on ka LxDE tugi. GNOME'i töölauaga versioon peaks olema kasutajale lihtsam kui KDE versioon, sest põhineb Ubuntu peaväljalaskel (KDE'ga "Kubuntu" on Ubuntu kõrvalharu).

Vaata ka