Miks kasutada Estobuntut?
Täienda seda artiklit, kui oskad! |
Sisukord
Estobuntu versus muud Linuxi distrod
Estobuntu on Ubuntu mugandus, mis ühildub täielikult Ubuntuga ja kasutab Ubuntu varamuid (ning lisab neile täiendava Estobuntu varamu). Seega on Estobuntul kõik eelised, mis on Ubuntul. Kuna Ubuntu on kõige levinum Linuxi distro, siis...
- Estobuntule/Ubuntule on saadaval rohkem lisatarkvara kui distrotele, mis ei põhine Ubuntul. Lisaks sellele kasutab Ubuntu lisatarkvara paigaldamiseks Launchpadis PPAde süsteemi, mis tähendab, et kasutajate poolt nõuete kohaselt pakendatud ja allkirjastatud tarkvara on saadaval kindlast allikast ja üldjuhul pole vaja anonüümsetest allikatest lisatarkvara alla laadida ja paigaldada. Seega on kogu tarkvaramajandus Estobuntus turvalisem kui muude levinumate distrote puhul.
- Estobuntul/Ubuntul on parim võimalik riistvaratugi, sest Ubuntul on parim riistvaratugi Linuxite seas. [link]
- Estobuntu/Ubuntu kohta on leitav rohkem juhendeid kui distrote kohta, mis ei põhine Ubuntul. Ubuntu jaoks mõeldud juhendid eriseadistuste jaoks, nt ebatavaliste seadmete kasutamiseks, kasutajaliidese timmimiseks, tarkvara seadistamiseks vms kehtivad üldiselt ka Estobuntu kohta. On suurem tõenäosus saada mistahes riistvara netist leitud juhise järgi tööle Estobuntuga kui mõne muu distroga.
- Estobuntu/Ubuntu on tänapäevaselt lihtsa kasutajaliidesega. Ubuntu paneb rõhku kasutajaliidese lihtsustamisele ja Estobuntu võtab kõik Ubuntu muudatused kasutusele. See tähendab, et kasutajat ei uputata ikoonide jm kasutajaliidese kribu-krabu merre, vaid talle pakutakse selget ja kasutatavat töölauda. Ubuntu viimane uuendus ses vallas on Unity kasutuselevõtt. Kui Ubuntu stiilis minimalism ei meeldi, siis võib kasutaja muidugi kasutada ka muid töölaualiideseid (neid saab valida sisselogimisel ja paigaldada juurde paketihaldurist).
- Estobuntu/Ubuntu on vaikimisi see Linux, millele tootjad pakuvad enda kanalites/lehtedel valmispakendatud tarkvara, sest Ubuntu on kõige levinum distro. Kui tahad kasutada Skype'i, Steami jne jne, siis on Estobuntule neid asju kõige lihtsam peale saada.
Muud algajale kasutajale sobivad Linuxid võiks olla nt Mageia, Fedora, OpenSUSE, Ubuntu derivaatidest veel Linux Mint, Zorin OS, Pear OS, Pinguy OS, Peppermint OS. Tasub vaadata ka distrote võrdlust Vikipeediast. Üldiselt pole mõtet valida Linuxit ainult/eelkõige töölaua piltide vms järgi, sest enamasti saab iga töölaua paigaldada ükspuha mis distrosse.
Estobuntu versus Ubuntu ja sugulased
Sisuliselt pole Estobuntul ja Ubuntul suurt vahet. Estobuntu põhineb Ubuntul ja sisaldab samu komponente ja suures plaanis pole midagi sellist, mida Estobuntu suudab ja Ubuntu ei suuda. Kõik lisavõimalused, millega Estobuntu end reklaamib, on ju paigaldatavad ka Ubuntusse. Miks peaks siis kasutaja üldse Estobuntut Ubuntule eelistama?
Estobuntu eelistamise põhjused
Lühidalt
Erinevalt Ubuntu standardväljalaskest on Estobuntus asjad nii:
- Estobuntus on kõik eestlasele hädavajalik paigaldatud ja eelseadistatud. Ekraanil on nii palju eesti keelt, kui võimalik, saad kasutada ID-kaarti, lehitseda turvaliselt ja reklaamivabalt veebi, leida kiirelt eestikeelseid raadiod, telekanaleid, meediaväljaandeid ja muid kasulikke teenuseid.
- Estobuntu on täisvalmiduses kasutamaks kõikvõimalikke multimeedia vahendeid, mida tänapäevane kasutaja igapäevaselt vajab.
- Estobuntut on mugav ja turvaline kasutada, sest Estobuntus on parandatud hulk vigu, millega peaksite värsket ja täiendamata Ubuntut kasutades rinda pistma.
- Estobuntus on tehtud lihtsalt kättesaadavaks hulk lisasid. Estobuntule on kerge lisada täiendavaid tarkvarakomplekte kontoritööks, video- ja tekstitöötluseks, mängimiseks, programmeerimiseks jne.
- Estobuntu on dünaamiline ja sa saad selle tulevikku ise kujundada, kui annad arendajatele põhjalikku tagasisidet. Soovi korral saad ise käised üles käärida ja pakkuda välja oma täiendusi Estobuntu masinavärgile.
- Estobuntu läbiv kujundus pole kärtsult oranži-lilla nagu aafrikapärasel Ubuntul, vaid eelistatakse tasakaalukaid ja rahumeelseid luitundsiniseid toone.
Pikemalt
- Ubuntusse saab paigaldada eesti keele ja ID-kaardi toe, Eesti konteksti jaoks mõttekad töölaua täiendused, suletud lähtekoodiga multimeediakoodekid, enamiku Eestis levinud võrguseadmete toe jne. Estobuntus on see aga kasutaja eest ära tehtud ja kasutades selleks parimat oskusteavet, mis eesti Linuxi entusiastide kogukonnas saadaval on. Kui sa oled kindel, et suudad või viitsid need asjad ise paremini või mõistlikumalt Ubuntu süsteemi integreerida, siis pole sulle Estobuntut vaja. Kui sa tahad aga, et sa ei peaks iga uue väljalaske paigaldamisel hakkama mässama ID-kaardi, multimeediakoodekite vms lisatarkvara varamutest tagaotsimise ning foorumitest õpetuste läbikammimisega, siis on Estobuntu sinu jaoks.
- Estobuntu tuleb välja Ubuntust hiljem ja seega saavad Estobuntu kasutajad oma käe alla uusima tarkvara ja süsteemi Ubuntu kasutajatest hiljem. Aga kas tõesti on sul seda uuemat süsteemi vaja kohe ja sa ei saa ühte kuud oodata, kui Estobuntu vastav väljalase küpseks saab? Reaalselt avab uuem opsüsteemi väljalase uusi võimalusi vaid vähestele kasutajatele, kellel on probleeme uuema riistvaraga või mõne erilise rakendusega, mille valmisversioon on saadaval ainult uuele väljalaskele. Kui sinul selliseid probleeme pole, siis pole ju oluline, et sinu süsteemis tiksuksid bitid kõige uuema rütmi järgi. Lisaks on uues Ubuntus alati sees mingeid vigu, olgu need siis vead Eesti kultuuri- ja keelekeskkonna jaoks või puhtalt tehnilised vead. Estobuntu ilmub koos nende vigade parandusega ja keele- ning kultuurikeskkonna parandused sageli Ubuntusse endasse ei jõuagi, sest pole Ubuntu arenduse aspektist prioriteetsed.
- Ubuntu on mõeldud tooriksüsteemiks, mis on üldiselt kasutatav, aga millele kogenud kasutaja lisab soovitud võimalusi. See nõuab, et oldaks kursis sellega, et missuguseid varamuid tuleb süsteemi lisada, missuguseid lisandusi eelistada jne. Estobuntu pakub aga neid lisandusi lihtsamal viisil, sest sellesse on lisatud valmiskomplektid soovituslikust tarkvarast, mida on vaja teatud levinud töödeks, kuid pole oluline tavakasutajale --- nt programmeerimiseks, tarkvaratõlkeks, videotöötluseks, helitöötluseks, raamatupidamiseks jne.
- Sinu toetus Estobuntule teeb Estobuntu paremaks. Kui sa kasutad Estobuntut ja annad oma kasutuskogemusest teada Estobuntu meeskonnale, siis nad on motiveeritud tegema Estobuntut sinu jaoks veelgi paremaks. Kui sulle meeldib miski Estobuntu juures väga, aga leiad Estobuntul ka mõningaid olulisi puudujääke olevat, siis hakka parem kohe Estobuntut kasutama ja osale aktiivselt kasutajate kogukonna arutlustes, sest nii võib juba järgmises väljalaskes saada sinu märgatud puudujääk likvideeritud. Mida rohkem kasutajaid Estobuntu ümber koguneb, seda suurem on tõenäosus, et nende soovid täidetakse, sest Estobuntu arendamisest huvitatud vabatahtlike programmeerijate ja disainerite hulk on võrdelises sõltuvuses Estobuntu reaalsete kasutajate hulgaga. Suuremamastaabilise väljalaske nagu Ubuntu juures, veelgi enam Windowsi puhul võid millestki sellisest vaid unistada.
- Estobuntul on ka mitmeid konkurente, mis pakuvad sarnaseid võimalusi Estobuntuga, mõistagi välja arvatud eesti kultuuri- ja keelekeskkonna tugi. Mõnikord võib olla mõistlik eelistada kiiremini valmivat ja kogenud kasutajatele suunatud Linux Minti, paljude vidinatega kaunistatud Pinguy OS'i, Ubuntust veelgi lakoonilisemat Elementary OSi jne aga samas on Estobuntusse lisatud võimalused kasutada Mint'i ja teiste Ubuntut täiendavate opsüsteemide pakette jm vidinaid. Estobuntut kasutades ei jää sa ilma nt Linux Mint'i või mõne kolmanda lõppkasutaja jaoks viimistletud distro lisavõimalustest. Mõtle ikka järele, kui oluline on saada endale uus opsüsteem arvutisse just praegu ja mitte kahe nädala pärast. Eriti kui sa toetad sellega eesti keele- ja kultuurikeskkonna jaoks toodetud vabatarkvara arengut, millest saad sa ka ise tulevikus kasu lõigata.
- Estobuntu loob ka meeleolu. Pikemal kasutamisel pole väheoluline, et Estobuntu kujundus pole kärtsult oranži-lilla nagu aafrikapärasel Ubuntul, vaid eelistatakse tasakaalukaid ja rahumeelseid luitundsiniseid või plasskollaseid toone.
Milleks Estobuntu üldse hea on?
Hea väheste tehniliste teadmistega kasutajale
Estobuntu on ilmselt sinu esimene valik, kui pead seadma valmis arvuti mõnele arvutikaugemale tuttavale. Miks?
- Estobuntu on piisavalt eesti keeles, et ka mitte inglist pruukiv inimene saab aru.
- Estobuntu on piisavalt lihtne ja lollikindel, et see heast peast katki ei läheks. Seda tagab juba Linuxi enda modulaarne struktuur ja ranged kasutajaõigused.
- Estobuntu hakkab tööle ja kohe. Internet, videod, asjakohased järjehoidjad, otsingumootorid, ID-kaart jne. Sa ei pea raiskama poolt päeva, et süsteemi reaalselt töökorda saada.
- Estobuntu aluseks olev Ubuntu on kõige levinum töölaual kasutatav Linuxi distro. See tähendab, et Estobuntule sobivad kõik Ubuntu tarkvarapaketid (ja Ubuntu aluseks oleva Debiani omad). Ubuntule saadaval olev tarkvaravalik on Linuxite hulgas kõige rikkalikum. Seega on Estobuntu Linuxitest kõige lihtsamalt täiendatav lisaprogrammidega. Erinevalt Windowsist ja Macist on täiendamine paketihalduse ja tunnustatud varamute kaudu väga turvaline.
- Estobuntuga ei upu kasutaja viirustesse ega pea kartma, et talle määritakse tema teadmata pähe lisatarkvara, ei pea iga nädala tagant käima asju üle konfimas, viirusi tõrjumas, pahavara eemaldamas jne jne, et asjad jätkuvalt töötaks. Estobuntu võib usaldada pikaks ajaks algaja kasutaja hoolimatutesse kätesse ega pea kartma, et arvutist saab nädalaga osa mõnest botnetist.
- Estobuntu on selge ja hõlpsasti loetava ja arusaadava kujundusega. See ei ole kirbukirjaga ja ikoonimerega nagu enamik opsüsteeme kipuvad vaikimisi olema, vaid rikub võimalikult vähe silmi ja säilitab südamerahu.
- Paigaldades Estobuntu ei ole sa sunnitud ostma ega varastama Windowsi või mõnda tarkvaratükki selle jaoks. Sa ei sunni kahtlastele radadele ka oma tuttavat, kui paigaldad Estobuntu tema arvutisse. Kõik on seaduslik ja see tekitab hea enesetunde.
Aga kõike seda saad sa ka kasutada otse laivplaadilt. Estobuntu laivplaat on suurepärane abivahend, kui on vaja teha tööd võõras, halvasti seadistatud arvutisüsteemis või kasutada ID-kaarti.
Mõtlemisainet lapsevanemale
Estobuntul ja üldse Linuxil on omad eelised just opsüsteemina lapse arvutis. Näiteks soovitab Estobuntut turvaliseks süsteemiks lastele www.arvutikaitse.ee.
Mis on selle põhjused? Esiteks muidugi turvalisus, eestikeelsus, viiruste puudumine ja korralik kasutajaõiguste süsteem. Teiseks aga vähendab Linuxi kasutamine tõenäoliselt arvutiga mängimise osakaalu ja suunab lapse tegelema rohkem loovate asjadega, sest kõige vingemate Windowsi mängude töölesaamine Linuxis ei ole alati väga lihtne. Laps peab uue Windowsi mängu töölesaamiseks tõenäoliselt natuke uurimistööd tegema ja see vähendab arutut multimeediatarbimist ning annab motivatsiooni tutvuda sellega, kuidas asjad arvutis töötavad. Vabanenud tüütust viiruste ja pahalaste tõrjumise kohustusest, võib kasutaja vabanenud pusimisaega kasutada Estobuntu seadistamiseks ja Linuxi süsteemide piiramatute võimaluste tundmaõppimiseks. Linuxis on selleks Windowsist palju rohkem vahendeid/võimalusi ja kui lapses on natuke informaatiku vaimu, siis ta saab end niimoodi päris palju arendada ja ehk luua nt aluse tulevasteks edukateks õpinguteks ülikoolis või vähemalt arendada endas välja tõeliselt funktsionaalse arvutioskuse.
Täpsemaid soovitusi
Lapsi saab ohjeldada (ajalimiit, tegevuste limiidid) eriotstarbelise programmi Nanny abil.
Kui tahta kohendada töölauda täielikult laste jaoks, siis võib kaaluda metapaketi edubuntu-desktop (või mõnede selle alampakettide) paigaldamist, eriti huvipakkuvad võivad olla vanuseastmeti sorteeritud:
- ubuntu-edu-preschool (eelkooliealisele)
- ubuntu-edu-primary (algkoolile)
- ubuntu-edu-secondary (põhikoolile)
- ubuntu-edu-tertiary (gümnaasiumile)
Vaata veel lisaks
Alternatiiv on paigaldada alla Edubuntu ja lisada sinna eestindusskripti abil Estobuntu täiendused. Peenem kohandamine nt lasteaedades kasutamiseks nõuab ilmselt natuke rätsepatööd.
Estobuntu kui tasuta kindlustus
Estobuntu paigaldamine Windowsi kõrvale paralleelseks süsteemiks -- kui on vaja töö vms jaoks siiski Windowsi -- tagab selle, et kui Windows juhtub viiruste vms probleemide tõttu uppi lendama, siis saab Estobuntu kaudu ikka oma asjadele ligi ja teha kõiki olulisi töid. Isegi kui muidu pole plaani Estobuntut püsivalt kasutada, on sellise tagavarasüsteemi omamine arvutis vähemalt sama mõistlik nagu regulaarne varukoopiate tegemine oma ketastest.
Estobuntu paigaldus Windowsi kõrval vajab normaalseks kasutamiseks umbes 6 GB kettaruumi (kuigi paigaldada saab ka vähemaga).
Estobuntu arvutiklassides jms töökohtadel
Estobuntu on (tänaseks: oli) kasutusel mitmete kõrg- ja üldhariduskoolide arvutiklassides, nt Infotehnoloogia Kolledžis, Rapla Vesiroosi Gümnaasiumis, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, Tallinna Arte Gümnaasiumis, Pelgulinna Gümnaasiumis, Carl Robert Jakobsoni nimelises Gümnaasiumis, Loo Keskkoolis, Tallinna 32. Keskkoolis, Võrumaa Kutsehariduskeskuses jt, aga ka Eesti Rahvusraamatukogus, Eesti Keskkonnauuringute Keskuses jt. Sisseehitatud klient lubab teha Estobuntu masspaigaldust ja -seadistust.
Samamoodi saab Estobuntut kasutada kontoritöö tegemiseks ettevõtete arvutites, litsentsid seda ei piira. Vajadusel saab ka Estobuntu paigaldus- ja hooldusteenust sisse osta.
Miks kasutada Estobuntut arvutiklassides?
- Turvaline ja tasuta
- Emakeelne (kuigi häkkeritele ja IT-spetsidele meeldib tihti ingliskeelne opsüsteem, saavad tavakasutajad eesti keeles palju paremini hakkama ja rumalate küsimustega IT-spetside poole pöördumiste hulk väheneb märgatavalt -- närvikulu kokkuhoid!)
- Soovi järgi mugandatav, nt Windowsi mugandamine on piiratud litsentsidega
Estobuntu nõrkused
Windowsi programmide jooksutamine
Estobuntuga saab jooksutada suurt hulka tavalistest Windowsi programmidest. Selleks tuleb kasutada Wine nimelist Windowsi emulaatorit ja/või abiprogrammide PlayOnLinux, CrossOver, Cedega pakutavaid valmisseadistusi eri Windowsi rakenduste jaoks. Suuremat hulka Windowsi programmidest ja mängudest saab niimoodi jooksutada. Väga spetsiifilisi Windows'i funktsioone kasutavaid programme jooksutab Wine ja abiprogrammid aga kesiselt. Näited sellistest programmidest on eelkõige uuemad Windows'i mängud. Konkreetse raknduse ühilduvuse kohta saab infot nt Wine baasist, täpsemalt vaata artiklist mängimine Linuxis.
Kui rakendus Wine'ga hästi ei tööta, siis suurema ühilduvuse Windowsiga tagab nt Virtualboxi virtuaalmasina kasutamine. See eeldab aga Windows'i paigalduse omamist, kuid kui on vaja vahel harva mõnda Windowsi programmi kasutada, siis sobib selle käivitamine läbi Virtualboxi küll.
Kõige lihtsam ja kindlam on siiski jätta Estobuntu kõrval kõvakettale igaks juhuks alles Windows.
Vaata ka
- Mis on Linux ja miks seda valida?
- Vaikimisi rakendused Estobuntus
- Estobuntu videod
- Kuidas proovida Estobuntut? (ALVATAL)
- Estobuntu paigaldusjuhend
- Peale Estobuntu paigaldamist
- Kuidas teha kindlaks ühilduv riistvara?