Peale Estobuntu paigaldamist

Allikas: Pingviini viki

Estobuntu on kujundatud sobima "harju keskmisele", st suhteliselt arvutivõhikule, kes vajab turvalist ja emakeelset operatsioonisüsteemi. See tähendab, et oma süsteemi äranägemise järgi mugandamiseks on vaja teha peale Estobuntu paigaldamist veel üksjagu liigutusi.

Elementaarsed muudatused

Kõige elementaarsemad muudatused on nt oma töölaua tausta mugandamine ja Unity käivitajasse enimkasutatud rakenduste lisamine, aga ka Thunderbirdi, Skype'i, Pidgini, Gwibberi sotsiokliendi vms seadistamine, et saada ligi oma isiklikele meilidele või erinevatele suhtluskontodele.

Seadistada saab süsteemi valides Süsteemi seadistamine näidikuriba sessioonimenüüst üleval paremal. Sealsamast saab määrata ka veebikaamerate, printerite jpm parameetreid. Helisseadeid saab määrata samuti ülevalt paremalt helimenüüst (kõlariga ikoon). Eraldi on näidikuribal ka võrguühenduste ikoon. Üks esimesi mugandusi on ka töölauavidinate seadistamine.

Ilmselt on vaja lisada ka kasutaja vajaduste järgi uut tarkvara. Süsteemi stabiilsuse huvides on siiski soovitav mitte asendada Ubuntu poolt pakutavaid põhipakette katsetusversioonidega PPA'dest, sest niimoodi võib muutuda rakenduse seondatus töölauaga vigaseks (kuigi ilmselt rakendus ise jääb tööle) ning Ubuntu poolt pakutavad uuendused ei pruugi korrektselt paigalduda. Selle kohta on täpsemalt kirjutatud täiendava tarkvara lisamise artiklis.

Täiendav töölaua ja süsteemi käitumise seadistamine

Täiendavaid seadistusvõimalusi pakuvad Estobuntus rakendused MyUnity, Advanced Settings ja CompizConfig settings manager, Ubuntu Tweak.

Estobuntu logosid saab asendada eemaldades/asendades paketi estobuntu-artwork-plymouth (Estobuntu logo arvuti käivitamisel) või kirjutades süsteemsetes kataloogides üle/eemaldades mõningaid Estobuntu logo sisaldavaid pildifaile. Mida muuta, seda saab täpsemalt vaadata customize.estobuntu skriptifaili kujunduste funktsiooni alt.

Soovitusi algaja arvutile (või arvutiklassi arvutile jms) Estobuntu paigaldamiseks

Kui paigaldad Estobuntu tavainimese arvutisse:

  • Lülita uuendused parem üldse välja, määra nende intervall pikaks või anna kasutajale selged juhised, et kuidas neisse suhtuda. Mõne programmi uuem versioon võib olla vähem eestikeelne või muuta midagi mõne programmi töös. Algajale võib see olla eksitav. Kõige parem on, kui uuendad süsteemi ise, kui satud külla (eeldatavalt siiski rohkem kui ainult korra aastas --- hea põhjus külla minemiseks!).
  • Ära jumala eest lülita sisse täiendavaid tarkvaraallikaid, sest see võib tekitada arvuti tarkvaras mingeid konflikte, mida võib olla sul väga lihtne lahendada, kuid algajal tekitavad ainult segadust. Juba lihtne jah/ei (või yes/no) küsimus tarkvarauuenduse käigus võib eksitada.
  • Kui süsteem on paigaldatud paljudele arvutitele, siis proovi uuendamine enne ühel arvutil järgi ja alles seejärel uuenda ülejäänud arvutid.
  • Paigalda uus opsüsteemi versioon ainult siis, kui seda on tõesti vaja, nt kui on tekkinud uut raudvara, mis uue süsteemiga paremini töötab või on vaja kasutada tarkvara, mis on saadaval ainult uuemale süsteemile.
  • Külaliskonto saab lihtsasti välja lülitada rakenduse Ubuntu Tweak abil

Üldhuvitavaid seadistusvõimalusi

Probleemid Estobuntuga

Kui tahta viisakat LibreOffice'i menüüd (võib tekitada probleeme)

Paigaldada pakett lo-menubar.

Kui on probleeme Moonlight/Siverlight'iga

Tuleb paigaldada Moonlighti plugin.

Vaata ka