Estobuntu ISO genereerimine (õpetus)

Allikas: Pingviini viki

Järgnev juhend valmis http://makerfairetartu.ee/ käigus huvilistele Estobuntu tegemise protsessi tutvustades. Juhendi järgi sai Estobuntut geneda Ubuntu 14.04 peal, aga eeldatavasti töötab see (väikeste muudatustega) ka enamikus muudes süsteemides. Sealsamas isetegijate laadal jagatud Estobuntu arendust tutvustav voldik on leitav siit: http://kodu.ut.ee/~p6der/estobuntu-arendus-makerfaire.pdf

Kui sa tahad enda arvutisse paigaldatud Ubuntust teha Estobuntut, siis huvitab sind pigem paigalduse kohandamine ja abiks võiks olla eestinduskript.

Enne genemist

Mõistlik oleks läbi sirvida:

Genemise käik

bzr branch lp:estobuntu
Selleks on vajalik eelnevalt paigaldada versioonihaldus Bazaar, st Ubuntu pakett "bzr".
wget http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/14.04/release/lubuntu-14.04-desktop-amd64.iso
sudo mv lubuntu-14.04-desktop-amd64.iso /home
Viimase ametliku Ubuntu tõmmise leiab http://releases.ubuntu.com/ alt, Lubuntu tõmmise http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/ alt jne. Tõmmise peab panema kataloogi /home.
  • Veendu, et arvutis on olemas kõik ISO genemiseks vajalikud tarkvarapaketid:
sudo apt-get install gfxboot-dev squashfs-tools mkisofs dialog lzma mktemp syslinux build-essential libfribidi-bin
Täpsemad selgitused selle kohta on ülal viidatud README failis.
  • Käivita Estobuntu lähtekoodi remaster harust genemise skript:
cd trunk/remaster
./remaster-estobuntu
  • Kui genemine ei käivitu korralikult, siis veendu, et Ubuntu plaaditõmmise asukoht, soovitud töölaud jms seaded failis uck-gui (kataloogis trunk/remaster) on korrektsed.
gedit uck-gui
Estobuntu koodipuus on vastav koht siin: http://bazaar.launchpad.net/~estobuntu/estobuntu/trunk/view/head:/remaster/uck-gui#L305 ja eelkõige on olulised parameetrid ISO_IMAGE, EB_DESKTOP ja DESKTOP_TYPES.
  • Genereerimine annab tulemuseks faili ~/tmp/remaster-new-files/livecd.iso:

Estobuntu genemise skripti tulemus

Tõmmise valmistamiseks võib minna kehvema arvutiga oma tund aega, üldiselt peaks siiski kiiremini hakkama saama. Genemise kiirust mõjutab ka netiühenduse kiirus, sest protsessi käigus laaditakse tavaliselt alla kõik Ubuntu uuendused. Valminud tõmmise võib kirjutada mälupulgale või plaadile, käivitada alglaaduri abil või virtuaalmasinas jne.

Tõmmise kohandamine

Tõmmise kujundamiseks oma äranägemise järgi loe ISO genemisest ja üldist taustainfot saab sirvides artikleid siitsamast Estobuntu arenduse kategooria alt.